Evropské akciové trhy ve čtvrtek navzdory utahování americké měnové politiky převážně rostly

Evropské akciové trhy během čtvrtečního dopoledne v reakci na středeční rozhodnutí americké centrální banky (Fed) omezit měsíční nákupy dluhopisů v rámci programu kvantitativního uvolňování o dalších 10 miliard dolarů oslabovaly. Fed také naznačil, že se pomalu blíží okamžik zvyšování úrokových sazeb. Na vývoj trhů mělo vliv i vyjádření amerického prezidenta Baracka Obamy, který odpoledne varoval, že jsou Spojené státy připravené na zavedení sankcí na celé sektory ruského hospodářství. Nakonec se však evropské burzy vzpamatovaly a některé indexy zamířily nad nulu.
Britský FTSE 100 oslabil o 0,47 %, německý DAX ale přidal 0,21 % a francouzský CAC 40 posílil o 0,46 %. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 nakonec uzavřel se ziskem 0,41 % na 3 088,90 bodu. Nejvíce oslabily tituly z realitního sektoru a odvětví dopravy a cestovního ruchu. Posílily naopak pojišťovny, technologické tituly a sektor základních materiálů.
Akcie maloobchodního prodejce Next (+2,28 %) na londýnské burze zdražily o více než dvě procenta poté, co společnost oznámila, že její celoroční zisk vyskočil o 12 %.
Nedařilo se naopak cenným papírům britské sázkové kanceláře Ladbrokes (-4,49 %), které na LSE zlevnily v reakci na zprávu, že britská vláda předložila návrh na zavedení nové daně ze sázek.
Americká centrální banka (Fed) ve středu po dvoudenním zasedání rozhodla, že omezí tempo nákupu dluhopisů o dalších 10 miliard dolarů na 55 miliard měsíčně. Měnový výbor FOMC zároveň rozhodl o tom, že míra nezaměstnanosti, která byla do nynějška klíčovým faktorem, jenž měl určit nastartování růstu úrokových sazeb, už tolik klíčová není. Tiskovou konferenci Janet Yellenové jsme sledovali živě.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Zástupci členských zemí Evropské unie a Evropského parlamentu dosáhli předběžné kompromisní dohody ohledně podoby mechanismu na záchranu bank. Informovala o tom ve čtvrtek agentura DPA. Podrobnosti dohody však podle ní zatím nejsou známy. K nejkontroverznějším bodům jednání patřil plánovaný záchranný fond, do kterého by banky měly vložit 55 miliard eur. Spory se vedly například o to, za jak dlouhou dobu by banky měly tento fond naplnit.
- Francouzský módní dům Hermès v loňském roce dosáhl rekordního zisku i provozní marže. Čistý zisk se zvýšil o 6,8 % na 790 milionů eur. Pro výrobce luxusních hedvábných šátků či kožených kabelek Kelly a Birkin to je nový vůbec nejlepší výsledek, na odhady analytiků ale nedosáhl, napsala ve čtvrtek agentura AFP.
- Ruský energetický gigant Gapzrom zahájí příští měsíc vývoz ropy z těžební plošiny Prirazlomnaja v Barentsově moři, kde ruské ozbrojené síly na podzim kvůli protestu zadržely třicetičlennou posádku lodi Greenpeace. Agentuře Reuters to ve čtvrtek sdělily zdroje s informacemi o projektu.
- Největší německá banka Deutsche Bank loni více než zdvojnásobila čistý zisk na 681 milionů eur z 316 milionů eur v předchozím roce. K růstu zisku přispělo snížení nákladů, jež kompenzovalo pokles příjmů. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek firma zveřejnila na svých internetových stránkách. Celkové příjmy společnosti se v loňském roce snížily o pět procent na 31,9 miliardy eur, zatímco neúrokové náklady se propadly o devět procent na 28,4 miliardy eur.
- Nezaměstnanost na Slovensku v únoru klesla na 13,49 % z lednových 13,61 %. Dostala se tak na nejnižší úroveň od podzimu roku 2012. Vyplývá to z informací, které ve čtvrtek zveřejnilo slovenské ústředí práce. Počet registrovaných nezaměstnaných, kteří mohli nastoupit do práce, v druhém měsíci letošního roku dosáhl 364 099 lidí. Ve srovnání s lednem to představuje pokles o více než tři tisícovky osob, proti předchozímu roku se řady nezaměstnaných ztenčily o bezmála 33 000 lidí.
- Bývalý obchodník švýcarské bankovní skupiny Credit Suisse Group dostal od britských regulátorů pokutu přes 662 000 liber. Je to vůbec poprvé, co regulátor vyměřil sankci za manipulaci trhu s britskými státními dluhopisy, jehož objem podle agentury Reuters dosahuje 7,2 bilionu liber. Oznámil to ve čtvrtek britský Úřad pro finanční etiku (FCA).
- Ruské úřady zabraly závod na výrobu cukrovinek Roshen, který se nachází v západoruském městě Lipeck a má ukrajinského vlastníka. V podniku zastavily výrobu. Sdělila to ve čtvrtek podle agentury Reuters ukrajinská ministerstva zahraničí a hospodářství.
- Česká televize: Krym bude začleněn do Ruské federace ještě tento týden.
- Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek vystoupil s projevem o Ukrajině. Novinářům oznámil, že Spojené státy s okamžitou platností uvalí sankce na další ruské politiky, a také, že podepsal dekret, který umožňuje uvalit sankce nejen na jednotlivce, ale i na celé sektory ruské ekonomiky. Cílem sankcí by se měla stát i jedna banka. Pokud bude konflikt dále eskalovat, Rusko se bude podle Obamy stále více izolovat od mezinárodního společenství.
Zdroj: CNBC