Americké akciové trhy ve čtvrtek díky příznivým údajům obnovily růst

Americké akciové trhy zahajovaly čtvrteční obchodní seanci s mírnými ztrátami. Nadějné regionální údaje z průmyslu a příznivá dílčí zpráva z amerického trhu práce je však krátce po zahájení obchodování vynesly do zelených čísel. Wall Street nicméně v rychlejším růstu bránila nejistota ohledně vyhlídek zvyšování úrokových sazeb, kterou na trhy přineslo středeční vyjádření šéfky Fedu Janet Yellenové. Ta ve středu oznámila, že Fed omezí tempo nákupu dluhopisů o dalších 10 miliard dolarů.
Dow posílil o 0,67 % na 16 331,05 bodu, širší S&P 500 přidal 0,60 % na 1 872,01 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,27 % na 4 319,29 bodu. Nejvíce posílily finanční tituly, odvětví necyklického spotřebního zboží a technologický sektor. Oslabily naopak sektory zdravotnictví a služeb.
"Všichni nyní s obavami čekají, kdy americká centrální banka začne zvyšovat krátkodobé úrokové sazby," řekl šéf společnosti Earnings Scout Nick Raich. "Ve skutečnosti podle mě ale zvyšování sazeb bude pozitivním signálem, který potvrdí, že ekonomický výhled Fedu je velmi dobrý."
Americká centrální banka ve středu po dvoudenním zasedání rozhodla, že omezí tempo nákupu dluhopisů o dalších 10 miliard dolarů na 55 miliard měsíčně. Měnový výbor FOMC zároveň rozhodl, že míra nezaměstnanosti, která byla dosud klíčovým faktorem, jenž měl určit nastartování růstu úrokových sazeb, už tolik klíčová není, a naznačil, že by ke zvyšování úrokových sazeb mohlo dojít dříve, než se nyní očekává.
Hlavní čtvrteční události na americkém trhu
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 15. března vzrostl o 5 tisíc na 320 tisíc, čekal se větší růst na 322 tisíc. Předchozí data byla revidována na 315 tisíc z 324 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 8. března vzrostl na 2,889 milionu, čekalo se 2,88 milionu po předchozích 2,848 milionu (revidováno z 2,855 milionu). Čtyřtýdenní průměr klesl na 327 tisíc z 330 500.
- Index aktivity filadelfského Fedu v březnu nečekaně roste na 9 bodů z únorových -6,3 bodu, čekal se růst na 3,2 bodu.
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v únoru mírně klesly o 0,4 % na celoročně přepočítané tempo 4,60 milionu v souladu s odhady. Prodeje tak klesly na nejnižší hladinu od července 2012, což by mohlo ukazovat na zpomalení oživení v realitním sektoru. Mediánová cena domu v únoru meziročně vyskočila o 9,1 % na 189 tisíc dolarů.
- Index předstihových ukazatelů ve Spojených státech v únoru vzrostl více, než se čekalo, což naznačuje, že se ekonomika zasažená tvrdou zimou začíná vzpamatovávat. Index vyskočil o 0,5 % z lednových +0,1 % (revidováno z +0,3 %), ačkoli se očekával jen 0,2% růst.
- Fed: Americké banky jsou na tom podle zátěžových testů lépe než v roce 2008.
- Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek vystoupil s projevem o Ukrajině. Novinářům oznámil, že Spojené státy s okamžitou platností uvalí sankce na další ruské politiky, a také že podepsal dekret, který umožňuje uvalit sankce nejen na jednotlivce, ale i na celé sektory ruské ekonomiky. Cílem sankcí by se měla stát i jedna banka. Pokud bude konflikt dále eskalovat, Rusko se bude podle Obamy stále více izolovat od mezinárodního společenství.
- Americká společnost Hewlett-Packard uvažuje o vstupu na trh s 3D tiskem a v červnu hodlá zveřejnit podrobnější plány. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Výrobce výpočetní techniky HP tvrdí, že vyřešil řadu technických problémů, které brání širšímu přijetí tohoto výrobního procesu.
- Výsledky Nike v 3QFY2014: Zisk na akcii 0,76 USD (odhad: 0,72 USD), tržby 6,97 miliardy USD (odhad: 6,81 miliardy USD). Akcie v řádném obchodování +0,15 %, v after-marketu posilovaly o více než dvě procenta.
- Po závěru obchodování výrobce bezpečnostního softwaru Symantec oznámil, že s okamžitou platností odchází dosavadní ředitel firmy Steve Bennett. Nahradí ho člen představenstva Michael Brown. Firma také zopakovala svůj výhled na výsledky za své čtvrté fiskální čtvrtletí (zisk na akcii 40 až 42 centů a tržby 1,62 až 1,66 miliardy USD). Akcie Symantec v after-marketu ztratily až 10 % a byly velice volatilní.
Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie telefonního operátora AT&T (+3,43 %), investiční banky JPMorgan Chase (+3,10 %) a softwarové společnosti Microsoft (+2,70 %). Oslabily naopak cenné papíry provozovatele platebních karet Visa (-0,89 %), farmaceutické společnosti Merck (-0,71 %) nebo výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (-0,58 %).
Z indexu S&P 500 se dařilo například akciím výrobce solárních panelů First Solar (+1,56 %), které se od analytiků z Credit Suisse dočkaly zvýšení cílové ceny na 70 USD z 33 USD. Více než procento přidaly také cenné papíry firmy Humana (+1,56 %), na jejíž akcie zvýšili cílovou cenu pro změnu analytici z JPMorgan Chase. Banka odhaduje, že se v 12měsíčním horizontu budou akcie Humany prodávat za 150 USD (předchozí cílová cena: 120 USD).
Posilovaly také akcie samotné JPMorgan Chase (+3,10 %). Americká centrální banka ve čtvrtek po závěru obchodování zveřejnila výsledky zátěžových testů amerických bank, podle kterých jsou na tom finanční ústavy lépe než v roce 2008.
Hewlett-Packard (-0,44 %) podle agentury Reuters uvažuje o vstupu na trh s 3D tiskem. Výrobce výpočetní techniky tvrdí, že se mu podařilo vyřešit řadu technických problémů, které brání širšímu přijetí tohoto výrobního procesu.
Zlevnily cenné papíry výrobce módních doplňků Guess (-3,41 %), který očekává, že bude v prvním čtvrtletí hospodařit se ztrátou 0,09 USD až ziskem 0,05 USD na akcii při tržbách 520 až 535 milionů USD. Celoroční zisk společnost odhaduje na 1,4 až 1,6 USD na akcii, tržby vidí v rozpětí 2,53 až 2,58 miliardy USD. Očekávání firmy se tak rozchází s odhadem trhu, který hovoří o čtvrtletním zisku 0,11 USD na akcii při tržbách 546,3 milionu USD a celoročním zisku 2 USD na akcii při tržbách 2,6 miliardy USD. Ve středu po závěru trhů firma oznámila, že jí ve čtvrtém čtvrtletí jejího fiskálního roku klesl zisk na 0,82 USD na akcii z 0,85 USD na akcii ve stejném období v předešlém roce při poklesu tržeb na 768,4 milionu USD z 815,1 milionu USD.
Nedařilo se ani akciím výrobce 3D tiskáren ExOne (-9,94 %), který ve středu po skončení obchodování oznámil, že se ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku propadl do ztráty 3,2 milionu USD neboli 0,22 USD na akcii. Tržby firmy klesly od října do prosince minulého roku meziročně o 16 % na 10,7 milionu USD.
Po závěru trhů zveřejnil čtvrtletní výsledky hospodaření výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (v řádném obchodování +0,15 %). Firma oznámila, že ve třetím čtvrtletí svého fiskálního roku dosáhla zisku 685 milionů USD neboli 0,76 USD na akcii (odhad: 0,72 USD na akcii). Ve stejném období v předchozím roce firma vykázala zisk 662 milionů USD neboli 0,73 USD na akcii. Tržby společnosti vzrostly meziročně o 13 % na 6,97 miliardy USD (odhad: 6,81 miliardy USD). Firma dále oznámila, že pro následujících pět měsíců registruje 12% nárůst objednávek. Současně ale varovala, že si v tomto čtvrtletí velkou daň na jejím zisku vybere oslabení měn na klíčových rozvíjejících se trzích. Nike se připravuje na červnový začátek fotbalového mistrovství světa v Brazílii, přišel s novými výrobky a masivně investoval do marketingu. Tržby mu stouply ve všech zeměpisných oblastech, včetně Číny, kde se kvůli tvrdé konkurenci v minulosti potýkal s problémy. Výrazný nárůst v příjmech zaznamenal i v západní Evropě, kde soupeří s německou společností Adidas. Akcie Nike v after-marketu v reakci na výsledky posilovaly o více než dvě procenta.
Dolar po středečním vystoupení šéfky Fedu posiloval
Dolar ve čtvrtek po středečním vystoupení šéfky americké centrální banky Janet Yellenové posiloval k většině měn. Yellenová trhy překvapila, když naznačila, že by Fed mohl zvýšit úrokové sazby dříve, než teď čekají analytici.
Dolar se v úvodu čtvrtečního obchodování prodával za 1,382 EUR/USD. Během prvních hodin americká měna oslabila nad 1,384 EUR/USD, poté ale začala posilovat a kolem desáté hodiny se obchodovala poblíž 1,378 EUR/USD.
Vůči japonskému jenu se dolar vyvíjel nejednotně. Zahajoval poblíž 102,45 USD/JPY a během většiny dne se pohyboval v pásmu 102,20 až 102,50 USD/JPY. Krátce po uzavření amerických burz se vůči jenu americká měna pohybovala kolem 102,42 USD/JPY.
Také trh s ropou se ve čtvrtek pohyboval bez jednoznačného směru, severomořská ropa Brent se díky příznivým americkým datům zotavila z předchozího propadu, severoamerická lehká ropa WTI ale naopak v důsledku růstu zásob suroviny v USA zlevnila.
Severomořská ropa Brent zdražila zhruba o 40 centů na 106,26 USD za barel. Ve středu se její cena propadla až na 105,71 dolaru za barel, nejníže od 5. února.
Severoamerická lehká ropa zlevnila o necelé procento na 99,43 USD za barel. Zásoby ropy na území USA minulý týden vzrostly dvakrát více, než se čekalo. To ukazuje na výrazné omezení produkce rafinerií, řekli analytici agentuře Reuters.
Zlato ve čtvrtek zlevnilo přibližně o 0,2 % na 1 326,95 USD za trojskou unci.
Zdroj: ČTK, CNBC