Burzovní kalendář 17. 3. - 21. 3. 2014

Výsledky referenda o budoucnosti Krymu, první zasedání FOMC pod vedením Janet Yellenové a výsledky zátěžových testů amerických bank. K tomu inflace v eurozóně, index ZEW v Německu a průmyslová výroba v USA. Na pražské burze pak hospodářské výsledky společnosti Pegas Nonwovens. Třetí březnový týden bude z pohledu investorů mimořádně nabitý.
USA
17/3 Index průmyslové aktivity v oblasti New Yorku (Empire State)
17/3 Průmyslová výroba
17/3 Index cen domů NAHB
18/3 až 19/3 Zasedání FOMC - rozhodnutí o sazbách a programu odkupu dluhopisů
18/3 Index spotřebitelských cen
18/3 Zahájené stavby domů a vydaná stavební povolení
19/3 Běžný účet
20/3 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
20/3 Index aktivity filadelfského Fedu
20/3 Prodeje stávajících domů
20/3 Předstihové ukazatele
20/3 Výsledky zátěžových testů bankovního sektoru podle Dodd-Frank Act
21/3 Quadruple Witching - expirace opcí a futures na indexy a akcie
21/3 Projevy členů Fedu Jamese Bullarda a Narayany Kocherlakoty
Za uplynulý týden index Dow ztratil 2,35 %, S&P 500 1,97 % a Nasdaq 2,09 %. "Myslím si, že nyní zažijeme poměrně velkou volatilitu," prohlásil Jerry Braakman, investiční ředitel First American Trust. "Ve světě se toho nyní děje příliš mnoho."
Investory znepokojuje situace na Ukrajině. Páteční setkání amerického ministra zahraničí Johna Kerryho s jeho ruským protějškem Sergejem Lavrovem uklidnění nepřineslo. Rusové trvají na tom, že nedělní referendum na Krymu proběhne je legitimní, naproti tomu Spojené státy opět zdůraznily, že referendum je v rozporu s mezinárodním právem a jeho výsledek neuznají.
Vše o referendu na Krymu sledujte ZDE.
Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v březnu překvapivě zhoršila, zejména kvůli horšímu hodnocení ekonomických vyhlídek. Dostala se tak na nejslabší úroveň od loňského listopadu. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu agentury Reuters a Michiganské univerzity.
Index S&P 500 uzavřel týden se ztrátou 1,97 %, ale silný propad jako 24. ledna nebo 3. února se nekonal. Po únorové rally index začal nejprve konsolidovat a při současném vývoji, který ovlivňuje situace na Ukrajině, má nakročeno ke korekci. "To neznamená, že se nastavení grafu okamžitě mění z býčího na medvědí, od maxima je trh jen 2 %. K únorovým minimům, kde je i 200denní klouzavý průměr, chybí 5 %. Ekonomické zprávy jsou smíšené, na trzích je cítit nervozita, takže by index po měsíčním růstu mohl změnit směr vývoje. V novém týdnu bude důležitý komentář po zasedání FOMC. Nejbližší supporty jsou v zóně 1 830 až 1 820 a 1 800. Nejbližší rezistence jsou v zóně 1 850 a na historickém maximu 1 882," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích si připomeňte ZDE.
Nový týden může být kompletně ve znamení Ukrajiny, záleží na reakci na výsledek referenda. Základním scénářem je proruský výsledek, který má vést k začlenění Krymu do Ruské federace. Na to může reagovat Západ politickými či ekonomickými sankcemi, které mohou vést až k obchodní válce. Ta ale není v zájmu nikoho ze zúčastněných. "Pokud dojde po referendu pouze k politickým přestřelkám, může dojít k uklidnění situace. Pokud se krize nerozšíří na další části Ukrajiny a dojde k postupnému uklidnění vášní, současný pokles trhu bychom vnímali pouze jako korekci," napsal v týdenním výhledu hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.
Žádné spekulace na prvním zasedání pod vedením Janet Yellenové zřejmě nepřipustí FOMC. Fed by měl podle analytiků pokračovat v omezování programu odkupu aktiv, a to o celkem 10 miliard na 55 miliard USD měsíčně. Následná tisková konference Yellenové se zřejmě ve světle obecně mírně horších makrodat ponese v relativně "uvolněném" duchu. Předsedkyně Fedu by měla potvrdit, že centrální banka nadále pečlivě vyhodnocuje situaci a je připravena zasáhnout, pokud by se mělo ekonomické oživení nápadně zadrhnout.
Ve čtvrtek pak Fed vydá výsledky zátěžových testů amerického bankovního sektoru. Ty ukáží, zda a do jaké míry jsou velké banky schopné absorbovat případné problémy ekonomiky.
Kromě toho vyjde řada podstatných makrodat v čele s inflací (čeká se meziměsíčně +0,1 % a meziročně +1,6 %) a průmyslovou výrobou (čeká se meziměsíční růst o 0,3 %). Po zvolnění na přelomu roku budou investoři bedlivě sledovat také údaje z realitního trhu. V případě nových domů a stavebních povolení se čeká mírný růst z lednových minim, posílit by měl také index NAHB. Prodeje stávajících domů by měly stagnovat zhruba na 4,6 milionu.
Pokud by k tomu do té doby nebylo dost důvodů, páteční obchodování může být volatilnější kvůli takzvanému quadruple witching, kdy zároveň vyprší opce a futures na indexy i jednotlivé akcie. To zpravidla vyvolává větší aktivitu i kolísání cen.
Výsledková sezóna prakticky skončila, chybí posledních pár větších firem, které ještě nedodaly výsledky za čtvrtý kvartál loňského roku, případně mají posunutá účetní období. Svůj výhled na nový týden z pohledu výsledků nabídl v pořadu Mad Money Jim Cramer: "V úterý dvě velká jména - Oracle a Adobe Systems. Pokud jejich výsledky podpoří technologický sektor, bude to dobré znamení. Pokud ne, investoři by se měli mít v tomto odvětví na pozoru. Ve středu těžká váha, doručovatelský gigant FedEx. Mám raději UPS, ale FedEx indikuje sílu globální ekonomiky, proto je důležitý. Konferenci s analytiky pořádá společnost First Solar. Na výstupy z ní lze čekat bouřlivou reakci investorů. Z realitního trhu ve čtvrtek dorazí hospodářské výsledky společnosti Lennar. Ty společně s realitními daty z celého týdne ukáží, jak na tom nemovitostní trh v USA opravdu je."
- V pondělí ministr financí Jack Lew zahájí cestu po Brazílii a Mexiku, kde se setká s nejvyššími ekonomickými představiteli.
- Ve středu se koná výroční valná hromada Hewlett-Packard. Ředitelka firmy Meg Whitman bude zřejmě čelit dotazům na další růst tržeb společnosti.
- V pátek agentura Fitch Ratings zaktualizuje své hodnocení Spojených států. Nyní ho má nejvyšší (AAA), ale s negativním výhledem. Případné zhoršení známky by bylo šokem, jinou než nejlepší známu má zatím pro USA pouze agentura S&P.
Evropa
17/3 Eurozóna - index spotřebitelských cen
18/3 Eurozóna - obchodní bilance
18/3 Německo - index ekonomické nálady ZEW
19/3 Spojené království - nezaměstnanost
19/3 Spojené království - zápis z jednání Bank of England
20/3 Německo - index cen výrobců
21/3 Eurozóna - spotřebitelská důvěra
Za uplynulý týden britský FTSE 100 odepsal 2,75 %, francouzský CAC 40 ztratil 3,44 % a DAX propadl o 3,15 %. Nervozita z dění na Krymu byla cítit ještě více než v USA. Pod ještě větším tlakem byly ruské akcie a dluhopisy.
"Trhy jsou nervózní, protože vidí dva možné katalyzátory," říká Andreas Lipkov, hlavní tržní stratég Kliegel & Hafner. "Zaprvé je to krize na Krymu a víkendové referendum. Zadruhé se objevují známky toho, že ekonomické oživení Číny bude obtížnější, než se původně čekalo. Je těžké odhadnout, co se stane, proto se investoři vyhýbají riziku a mohli by začít být i mírně defenzivní."
Vše k tématu Ukrajiny na Investičním webu najdete ZDE.
Evropská centrální banka ve svém novém dokumentu k hodnocení kvality aktiv naznačila, že zaujme tvrdý postoj při kontrole zdraví bank v eurozóně. ECB se chystá tlačit na banky, aby změnily postupy, které používají pro odhad výše ztrát, a při hodnocení rizika braly v úvahu, jaký pohled má ECB na hodnocení majetku.
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích si připomeňte ZDE.
Referendum na Krymu, zasedání Fedu, ale také sérii výsledků hospodaření velkých německých firem bude v týdnu sledovat makléř Aleš Jandejsek z brokerjetu ČS:
V samotné Evropě je kalendář ekonomických událostí celkem chudý. Důležitá budou veškerá politická jednání v souvislosti s Ukrajinou, například hned v pondělí by měli ministři zahraničí EU jednat o případných sankcích proti Rusku a jeho představitelům.
V pondělí bude důležitá spotřebitelská inflace v eurozóně, kterou sleduje ECB při stanovování své měnové politiky. Čeká se, že růst indexu spotřebitelských cen zůstane pod 1 %. V úterý vyjde index důvěry v ekonomiku ZEW v Německu i pro celou eurozónu. Středa pak bude ve znamení dat z britského trhu práce.
- V pondělí ve Vídni začíná další kolo rozhovorů o íránském jaderném programu.
- Německá kancléřka Angela Merkelová se v pondělí v Berlíně sejde s novým italským premiérem Matteem Renzim.
- V pondělí také ruské ministerstvo financí vydá exportní cenu ropy Ural na další měsíc.
- V úterý Ruská centrální banka rozhodne o měnové politice, stejně jako centrální banka v Turecku.
- Ve středu britský ministr financí George Osborne představí v parlamentu rozpočet včetně výhledu růstu ekonomiky a deficitu veřejných financí.
- Ve čtvrtek rozhodne o měnové politice Švýcarská národní banka.
- Ve čtvrtek se v Bruselu na dvoudenní zasedání sejdou špičky EU. Hlavním tématem zřejmě bude Ukrajina. Politici by se měli věnovat také energetice a změně klimatu, hospodářské politice a konkurenceschopnosti průmyslu.
Asie
17/3 Čína - přímé zahraniční investice
18/3 Čína - ceny nemovitostí
19/3 Japonsko - obchodní bilance
19/3 Japonsko - projev guvernéra Bank of Japan Haruhika Kurody
20/3 Haruhiko Kuroda a premiér Šinzó Abe vystoupí na zasedání Japonské obchodní komory
Česká republika
17/3 Index cen výrobců
17/3 Běžný účet
20/3 Pegas Nonwovens - hospodářské výsledky za 4Q2013 a rok 2013
Akcie na pražské burze za uplynulý týden propadly o 5,17 % na 950,17 bodu. Největší zisky zaznamenaly cenné papíry mediální firmy CME, naopak nejvíce oslabily těžební společnosti NWR.
"Ukrajinská krize je stále stěžejním bodem zájmu investorů. Rostoucí nervozita a ustupující ochota držet riziková aktiva působí prodejní tlak na akciových trzích. Vedle ukrajinské krize byla v týdnu zveřejněna nepříznivá ekonomická data z Číny, která poukazují na slábnutí tamní ekonomiky kvůli probíhajícím reformám," popsal náladu na finančních trzích hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.
Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu byla NWR, která ztratila 15 % na 11,05 Kč. Konkrétní čistě specifický důvod u firmy neobjevil, nicméně NWR se nesla na negativních výsledcích z Číny, které naznačují ekonomické oslabování, které se projevuje na slábnutí cen železné rudy a uhlí. Právě dále klesající ceny uhlí, jež jsou na několikaletých minimech, jsou pro NWR negativní.
Naopak největší růst zaznamenaly akcie CME, jež přidaly 1,7 % n 79,5 Kč. U firmy se objevila v pátek informace o nákupu akcií jednoho člena představenstva. "Obecně se titul pohybuje v širším rozpětí díky vyčkávání na příští týden, kdy uplyne rozhodný den pro nárok na dodatečné dluhopisy a warranty, které akcionáři mohou obdržet v rámci restrukturalizace," uvedl Vaníček.
Středeční valná hromada Telefóniky C.R. dle očekávání schválila všechny navrhované body. Jednalo se především o volby členů dozorčí rady a auditního výboru a změny stanov. Dividenda nebyla předmětem projednávání, tu určí až valná hromada konaná ve druhém kvartálu letošního roku.
V pátek se spekulovalo o čtvrtečním komentáři ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, že by stát mohl založit státní společnost, která by od ČEZ převzala projekt rozšíření JE Temelín. ČEZ by elektrárnu pravděpodobně následně provozoval. "Takové řešení by v případě státní pomoci nepodléhalo schválení EU, stát by také mohl vybrat dodavatele stavby bez výběrového řízení. Pro ČEZ by bylo dobré řešení, když by nemusel nést vysoké podnikatelské riziko a investiční náklady spojené s tímto projektem, ale přitom by následně mohl získat platby za provozování nových bloků," říká Petr Bártek, analytik z České spořitelny.
Maloobchodní tržby v ČR v lednu zrychlily růst na 6,4 %. Tržby obchodníků pokračovaly v silném růstu, který jde na vrub především intervenci ČNB proti slabé koruně. Prudký růst poptávky zaznamenávají především prodejci aut, a tak se tržby motoristického segmentu zvýšily téměř o pětinu. Růst českého průmyslu v lednu meziročně zpomalil na 5,5 %, stavebnictví přidalo 5 %. Hlavně výkon stavebnictví ale nelze přeceňovat. Proč?
Nový týden bude ve znamení výsledku referenda na Ukrajině, a především reakce Ruska a západních mocností na něj. Pokud dojde "jen" k vyostření diplomatické roztržky, trhy mohou reagovat pozitivně. Zavádění sankcí proti Rusku, a tedy následná minimálně obchodní válka, by byla negativní pro všechny strany konfliktu i pro globální ekonomiku. Krajním scénářem je otevřený ozbrojený konflikt.
Z domácích zpráv budou investoři sledovat ve čtvrtek hospodářské výsledky společnosti Pegas Nonwovens. Otázkou je splnění sníženého cíle a výhled na letošní rok, který by měl být podle Vaníčka "relativně optimistický vzhledem k technickým potížím v loňském roce a plnému nasazení egyptské linky". V pátek by pak titul měl být začleněn do regionálních indexů CECE, což může znamenat dodatečný impulz díky nákupům indexových investorů.
"Očekáváme, že Pegas pohodlně dosáhne cíle EBITDA na rok 2013 (37 až 39 milionů EUR). Čistý zisk bude negativně ovlivněn přeceněním dluhů kvůli slabší koruně. Čekáme zvýšení výhledu EBITDA pro rok 2014 meziročně o 10 %," říká Václav Kmínek, analytik z České spořitelny.
V úterý se budou akcie CME naposledy obchodovat s nárokem na práva na dluhopisy a warranty na akcie. "Nelze vyloučit, že se po překročení tohoto období na trh vrátí investoři spekulující na pokles titulu. V současné době je pro takovéto spekulanty obtížné dodatečně shánět zmíněné dluhopisy a warranty, na které má nárok právě držitel akcie," míní Vaníček.