Co musíte ráno vědět (24. července)

Jak dopadlo čtvrteční obchodování na amerických a evropských burzách, jakými čísly zahájil Unipetrol českou výsledkovou sezónu a která pražská dominanta v nové reklamní kampani Škodovky odlétá do vesmíru? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek oslabily po sérii horších výsledků firem

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek ztrácely. Trhy reagovaly na výsledky hospodaření firem. Některá lepší čísla vyšla až po skončení řádného obchodování. Index Dow odepsal 0,67 % na 17 731,95 bodu, S&P 500 ztratil 0,57 % na 2 102,15 bodu a Nasdaq umazal 0,49 % na 5 146,41 bodu. Na zelené nule se udržel sektor technologií, jinak všechna odvětví ztrácela, nejvíce sektory základních materiálů a veřejných služeb. Index volatility VIX stoupl o 4,29 % na 12,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o pět bazických bodů na 2,27 %.

Je libo index S&P 500? Stačí náklaďák ropy nebo kousek zlata

Souboj s neefektivním trhem: Předem prohraná bitva?

2. Evropské akcie ve čtvrtek po sérii hospodářských výsledků uzavřely kolem nuly

Západoevropské akciové indexy se ve čtvrtek na směru neshodly a seanci zakončily nejednotně. Proti středě se ale indexy změnily jen minimálně. Investoři se soustředili zejména na výsledkovou sezónu, která probíhá v Evropě i USA. Britský FTSE klesl o 0,18 % na 6 655,01 bodu, francouzský CAC 40 přidal 0,08 % na 5 086,74 bodu a německý DAX odepsal 0,07 % na 11 512,11 bodu. Regionální STOXX Europe 600 klesl o 0,54 %. V plusu uzavřelo pouze odvětví dopravy a cestovního ruchu, největší ztráty zaznamenaly akcie chemiček a automobilek a tituly z finančního odvětví. Z firemních výsledků investory zaujala například čísla banky Credit Suisse, která se vrátila do zisku, nebo německého automobilového koncernu Daimler, který ve druhém čtvrtletí dosáhl rekordního zisku i tržeb. V Řecku ve čtvrtek pokračovaly demonstrace proti zavádění úsporných opatření, k nimž se Atény zavázaly výměnou za příslib dalšího balíku finanční pomoci od mezinárodních věřitelů. Před budovou řeckého parlamentu, který v noci na čtvrtek schválil již druhý balík reforem, které se týkají zejména modernizace státní správy silně zadlužené země, se podle odhadů sešlo až šest tisíc protestujících.

Řecko: Proč posílat peníze státu, který je neschopný?

Geopolitické vize exkluzivně na IW: Kdyby šlo sázet na budoucnost zemí, byla by Francie brutální SHORT

3. Pražská burza ve čtvrtek oslabila, akcie O2 C.R. zažily jízdu na horské dráze

V procentuálním vyjádření ve čtvrtek nejvíce zlevnily akcie mediální firmy CME, které odepsaly 2,76 % na 51,10 Kč. Druhou největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie petrochemické společnosti Unipetrol, která ráno před začátkem obchodování reportovala rekordní výsledky za druhé čtvrtletí. Nedařilo se ani akciím skupiny ČEZ, jejichž cena klesla bez kurzotvorných informací o 2,56 % na 586,50 Kč. Necelá dvě procenta odepsaly ještě akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, které během dne v jednu chvíli klesaly až o osm procent, aby se o chvíli později rychle přehouply do zhruba 3% zisku. Titul se obchodoval v pásmu 111,50 až 126,50 Kč. Mírně v plusu seanci zakončily cenné papíry pojišťovny VIG, výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens a rakouské Erste Group Bank.

Dvouprocentní inflační cíl ČNB je mimo realitu

Hana Blovská (Conseq): Nemá smysl prodávat něco, co klientovi nevydělává

4. Očekávané události

Pátek bude dnem předběžných indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Předběžný údaj za červenec vyjde v Japonsku a Číně, Francii a Německu a zveřejněn bude také za celou eurozónu. V Evropě navíc vyjdou i předběžné kompozitní ukazatele. PMI za zpracovatelský sektor odpoledne vyjde i v USA, kde budou navíc investoři sledovat ještě prodeje nových domů. Hospodářská čísla za druhý kvartál v závěru týdne odtajní ve Spojených státech Moody's a v Evropě například BASF. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Unipetrol ve druhém čtvrtletí dosáhl rekordního zisku EBITDA LIFO 3,959 miliardy korun, finanční ředitel společnosti nevyloučil možnost vyplacení dividendy

Petrochemická společnost Unipetrol oznámila, že v letošním druhém čtvrtletí hospodařila se ziskem EBITDA LIFO (provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací) téměř 4 miliardy korun. To je rekordní kvartální výsledek v historii společnosti. Firma uvedla, že jí pomohly příznivé marže, vynikající externí makroprostředí a solidní provozní výkonnost. Finanční ředitel Unipetrolu Mirosław Kastelik prohlásil, že možnost vyplacení dividendy z letošního zisku je stále ve hře. Záležet podle něj bude na akcionářích, respektive majoritním vlastníkovi firmy, kterým je polský PKN Orlen.

6. Řecký parlament schválil druhý balík požadovaných reforem

Řecký parlament v noci na čtvrtek schválil druhý balík reforem, které požadují věřitelé výměnou za příslib nového mezinárodního záchranného programu. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Reformy se týkají zejména modernizace státní správy, včetně urychlení soudních řízení a prosazení pravidel pro ozdravení bank. Část vládní strany SYRIZA návrh nepodpořila.

Tsipras: Museli jsme přijmout tvrdé reformy, hrozil Grexit

7. ČNB by dle Hospodářských novin mohla intervence prodloužit

Posilování kurzu české koruny se pro Českou národní banku stalo faktorem bránícím růstu inflace, což by mohlo vést k prodloužení režimu devizových intervencí. S odkazem na rozhovor s ředitelem měnové sekce ČNB Tomášem Holubem to ve čtvrtek uvedly Hospodářské noviny. Centrální banka podle dosavadních prohlášení neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém pololetí 2016.

8. Fiat požádal o povolení uvést akcie Ferrari na burzu v New Yorku

Automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) podala žádost o uvedení akcií své divize Ferrari na burzu v New Yorku. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Primární veřejná nabídka (IPO) akcií výrobce luxusních sportovních vozů by se měla uskutečnit ve čtvrtém čtvrtletí.

9. Jihokorejská ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí kvůli MERS nejpomaleji za šest let

Jihokorejská ekonomika v letošním druhém čtvrtletí rostla nejpomalejším tempem za více než šest let. Podepsaly se na tom negativní dopady virového onemocnění MERS. Tamní centrální banka ve čtvrtek oznámila, že hrubý domácí produkt se proti předchozímu čtvrtletí zvýšil pouze o 0,3 %. Hospodářský růst podkopaly i suché počasí a slabý export.

10. MMF: České ekonomice se daří, vláda by měla zlepšit prostředí

Česká ekonomika silně roste díky exportu a zlepšující se domácí poptávce. Výzvou pro stát je, aby vytvořil podmínky pro udržitelnost ekonomického růstu i makroekonomickou stabilitu. Ve své pravidelné zprávě to ve čtvrtek uvedl Mezinárodní měnový fond. Stát by měl mimo jiné zlepšit situaci na trhu práce, podnikatelské prostředí a podpořit investice do vzdělání a výzkumu, uvedl MMF. Fond tak zopakoval většinu závěrů ze své květnové mise v Česku.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Tři, dva, jedna... Jakešův prst startuje

Mladoboleslavská Škoda Auto se rozhodla založit svoji novou reklamní kampaň, kterou propaguje nový vůz superb, na sérii virálních videí. Asi by se dalo čekat, že v nich budou hrát roli hlavně auta. Škodovka ale kampaň s názvem Česká raketa pojala skutečně originálně.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat