Co musíte ráno vědět (25. března)

Jak si před prodlouženým velikonočním víkendem vedly burzy v Evropě a Spojených státech, které italské banky se dohodly na fúzi a kdo si zatančil při návštěvě Argentiny tango? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek uzavřely kolem nuly, za celý zkrácený týden zlevnily

Americké akcie zakončily čtvrteční obchodování bez výraznějších změn, za celý týden ale klesly. Náladu na trzích ve čtvrtek ovlivňovalo vyjádření šéfa saintlouiské pobočky Fedu Jamese Bullarda, který naznačil, že by centrální banka USA v brzké době mohla opět zvýšit úrokové sazby. Na Velký pátek budou finanční trhy ve Spojených státech zavřené. Index Dow ve čtvrtek zpevnil o 0,08 % na 17 515,73 bodu a Nasdaq Composite posílil o 0,1 % na 4 773,50 bodu, zatímco S&P 500 klesl o 0,04 % na 2 035,94 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,34 % na 14,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 1,9 %. Z deseti hlavních sektorů jich v plusu skončila polovina, nejvíce se dařilo telekomunikačnímu odvětví a sektoru veřejných služeb, nejvýrazněji naopak kleslo finanční odvětví. Od pondělí do čtvrtka index Dow klesl o 0,49 %, S&P 500 odepsal 0,66 % a Nasdaq Composite ztratil 0,46 %. Benchmarky tak přerušily pětitýdenní růstovou sérii.

UBS varuje: Akciovou rally čeká (minimálně) pauza

Podíl dividend na celkových výnosech klesá. Máme se na ně vykašlat?

2. Evropské akcie ve čtvrtek kvůli poklesu cen komodit zamířily hluboko do červených čísel

Evropské akcie před prodlouženým velikonočním víkendem zamířily do mínusu. Dolů je stahoval sektor základních materiálů, který negativně reagoval na pokles cen komodit. Britský FTSE 100 ve čtvrtek odepsal 1,49 %, francouzský CAC 40 2,13 % a německý DAX 1,71 %. Regionální STOXX Europe 600 klesl o 1,46 %, všechny jeho sektory uzavřely v červených číslech. Za celý zkrácený týden STOXX Europe 600 ztratil ještě více, a to 1,93 %. Výprodej zasáhl kvůli klesajícím cenám ropy hlavně energetický sektor a odvětví základních materiálů. Akcie Totalu, Sbm Offshore, Subsea 7 a Tullow Oil zakončily čtvrteční seanci hluboko pod nulou. Sektor základních materiálů ztratil 1,6 %, dolů ho vedly akcie Anglo American, které ztratily přes 4 %. Akcie Glencore, BHP Billiton a ArcelorMittal klesly o více než procento. FTSE 100 od pondělí do čtvrtka odepsal 1,41 %, DAX přišel o procento a CAC 40 klesl o 2,84 %.

Záporné úrokové sazby: Čeká nás run na banky?

3. Pražská burza ve čtvrtek kolísala, objem obchodování byl před svátky utlumený

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,17 % na 888,93 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie ztratily 0,38 %. Druhý největší objem si připsala skupina ČEZ, která naopak seanci zakončila lehce nad nulou se ziskem 0,02 %, zatímco Erste Group Bank, třetí "nejobjemnější" titul na burze, odevzdala 0,76 %. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, které klesly o 1,13 %. Naopak největší procentuální zisk si připsaly těžařská NWR a tabáková Philip Morris ČR, která zpevnila o více než 3 %. Telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, T-Mobile i Vodafone se přihlásily do aukce kmitočtů pro LTE. Aukce začne 27. srpna, vyvolávací cena kmitočtů činí 734 milionů Kč. Ukončena by aukce měla být v druhé polovině roku. Akcie O2 C.R. ve čtvrtek mírně posilovaly a nakonec připsaly 0,24 %. Za celý týden, který byl tentokrát o jeden den kratší, index PX klesl o 2,8 %, nejvíce ztratily akcie bankovní skupiny Erste Group Bank (-6,6 %), naopak nejvíce vzrostly akcie petrochemického holdingu Unipetrol (+2,3 %).

EUR/CZK: Nesjíždějte černou sjezdovku na běžkách

Martin Novák (ČEZ): Starou energetiku ještě potřebujeme, rozvoj té nové ale probíhá naplno. Do roku 2020 chceme do distribuce a obnovitelných zdrojů investovat 50-60 miliard Kč

4. Očekávané události

Japonsko v noci na pátek zveřejní inflační statistiku, Francie dopoledne přidá index spotřebitelské důvěry a rychlý odhad vývoje HDP v letošním prvním čtvrtletí a Spojené státy odpoledne odtajní finální zprávu o vývoji HDP v posledních třech měsících loňského roku. Jinak bude den na události a makrodata slabý, protože Evropu i USA čeká prodloužený velikonoční víkend. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Rozpočtový deficit Portugalska loni klesl jen na 4,4 % HDP

Rozpočtový deficit Portugalska loni klesl na 4,4 % hrubého domácího produktu (HDP) z úrovně 7,2 % v roce 2014. Země tak kvůli nákladům na záchranu další banky nesplnila cíl dostat schodek ke třem procentům ročního výkonu ekonomiky. Plyne to ze čtverečních údajů portugalského statistického úřadu.

6. Reálné mzdy v Německu loni vzrostly nejvíce za sedm let

Reálné mzdy v Německu se v loňském roce zvýšily o 2,4 %, a zaznamenaly tak nejvýraznější nárůst od roku 2008. Oznámil to ve čtvrtek spolkový statistický úřad.

7. Ve Skotsku ukončí provoz poslední elektrárna na uhlí

Elektrárenská společnost Scottish Power ve čtvrtek odpoledne ukončí výrobu elektřiny v poslední elektrárně na uhlí ve Skotsku. Jde o největší uhelnou elektrárnu v Británii, která téměř půl století dodávala elektřinu asi čtvrtině domácností ve Skotsku, informují tamní média.

8. Důvěra v českou ekonomiku se v březnu meziměsíčně znovu mírně zhoršila

Celková důvěra v českou ekonomiku se v březnu podle Českého statistického úřadu dále mírně zhoršila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený v bazickém indexu, se oproti únoru mírně snížil o 0,4 bodu na 96,7 bodu. Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně snížil o 0,2 bodu na 95,1 bodu.

9. Italské banky Banco Popolare a BPM se dohodly na fúzi

Italské banky Banco Popolare a Banca Popolare di Milano (BPM) se po měsících jednání dohodly na fúzi. Spojením vznikne třetí největší banka v Itálii. Finanční domy to oznámily v noci na čtvrtek.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Obama si na státní návštěvě v Argentině zatančil tango

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat