Evropské akcie ve čtvrtek kvůli poklesu cen komodit zamířily hluboko do červených čísel

Evropské akcie před prodlouženým velikonočním víkendem zamířily do mínusu. Dolů je stahoval sektor základních materiálů, který negativně reagoval na pokles cen komodit.
Britský FTSE 100 ve čtvrtek odepsal 1,49 %, francouzský CAC 40 2,13 % a německý DAX 1,71 %. Regionální STOXX Europe 600 klesl o 1,46 %, všechny jeho sektory uzavřely v červených číslech. Za celý zkrácený týden STOXX Europe 600 ztratil ještě více, a to 1,93 %.
Výprodej zasáhl kvůli klesajícím cenám ropy hlavně energetický sektor a odvětví základních materiálů. Akcie Totalu, Sbm Offshore, Subsea 7 a Tullow Oil zakončily seanci hluboko pod nulou. Sektor základních materiálů ztratil 1,6 %, dolů ho vedly akcie Anglo American, které ztratily přes 4 %. Akcie Glencore, BHP Billiton a ArcelorMittal klesly o více než procento.
Od pondělí do čtvrtka FTSE 100 odepsal 1,41 %, DAX přišel o procento a CAC 40 klesl o 2,84 %.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Rozpočtový deficit Portugalska loni klesl na 4,4 % hrubého domácího produktu (HDP) z úrovně 7,2 % v roce 2014. Země tak kvůli nákladům na záchranu další banky nesplnila cíl dostat schodek ke třem procentům ročního výkonu ekonomiky. Plyne to ze čtverečních údajů portugalského statistického úřadu.
- Reálné mzdy v Německu se v loňském roce zvýšily o 2,4 % a zaznamenaly nejvýraznější nárůst od roku 2008. Oznámil to ve čtvrtek spolkový statistický úřad. Nárůst byl ale menší, než úřad minulý měsíc odhadoval.
- Elektrárenská společnost Scottish Power ve čtvrtek odpoledne ukončí výrobu elektřiny v poslední elektrárně na uhlí ve Skotsku. Jde o největší uhelnou elektrárnu v Británii, která téměř půl století dodávala elektřinu asi čtvrtině domácností ve Skotsku, informují tamní média. Ve Skotsku se zároveň poprvé po více než sto letech zastaví produkce elektřiny z uhlí.
- Italské banky Banco Popolare a Banca Popolare di Milano (BPM) se po měsících jednání dohodly na fúzi. Spojením vznikne třetí největší banka v Itálii. Oznámily to banky v noci na čtvrtek.
- Nálada německých spotřebitelů se mírně zhoršuje, lidé jsou méně optimističtí, pokud jde o vyhlídky největší evropské ekonomiky. Ukázal to ve čtvrtek index důvěry, který sestavuje výzkumná společnost GfK. Index důvěry na duben klesl o 0,1 bodu na 9,4 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že index zůstane na hodnotě 9,5 bodu z předchozího měsíce.
- Maloobchodní tržby ve Spojeném království v únoru klesly méně, než se čekalo. Meziměsíčně se snížily o 0,4 %, očekával se 0,7% pokles po lednovém růstu o 2,3 %. Meziročně vzrostly o 3,8 %, víceméně v souladu s odhady, po lednovém revidovaném růstu o 5,4 % (revidováno z 5,2 %). Po očištění o pohonné hmoty tržby klesly o 0,2 % (čekal se procentní pokles) po předchozím růstu o 2,3 %. Meziročně vzrostly o 4,1 % po předchozím revidovaném růstu o 5 %.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích
- Eurozóna: Index spotřebitelské důvěry v březnu podle předběžných údajů klesl na -9,7 bodu (odhad: -8,15 bodu, únor: -8,8 bodu).
- Ukrajinská ekonomika loni klesla o 9,9 %, oznámil v pondělí tamní statistický úřad. Pokles částečně způsobují finanční ztráty kvůli separatistickému konfliktu v průmyslových oblastech na východě země. Tempo poklesu sice zrychlilo, bylo však nižší, než se čekalo.
- Vystoupení Británie z Evropské unie by v nejbližších letech výrazně zpomalilo růst ekonomiky země a připravilo ji o téměř milion pracovních míst. V příštím desetiletí by ale tento krok mohl britský hospodářský růst posílit. Vyplývá to ze studie, kterou konzultační společnost PriceWaterhouseCoopers (PwC) vypracovala pro Konfederaci britského průmyslu (CBI).
- Americká společnost IHS, která poskytuje informace a analýzy podnikové sféře, se dohodla na spojení s londýnským dodavatelem finančních informací a služeb Markit v transakci za zhruba 5,9 miliardy dolarů. Vyplývá to z pondělního sdělení IHS. Akcionáři IHS budou mít po spojení 57 % sloučené společnosti IHS Markit, jejíž tržní hodnota se bude pohybovat kolem 13 miliard dolarů. Zbytek firmy budou vlastnit akcionáři Markitu.
- Polská vláda schválila plán dominantního polského plynárenského podniku PGNiG na vybudování plynovodu mezi Norskem a Polskem. Oznámil to v pondělí vládní zmocněnec pro energetickou infrastrukturu Piotr Naimski. Výstavba potrubí by podle předběžných plánů společnosti měla být dokončena do roku 2022, uvedla agentura Reuters.
- Generální ředitel pojišťovny AXA Henri de Castries k 1. září po téměř 17 letech ve funkci odstoupí. Nahradí ho Thomas Buberl, který v současnosti řídí aktivity pojišťovny v Německu. Informovala o tom v pondělí AXA, která je druhou největší pojišťovnou v Evropě.
- Německý automobilový koncern Volkswagen a nizozemská investiční skupina Fleet Investments dokončily prodej leasingové společnosti LeasePlan. Firmu, která je největším pronajímatelem aut na světě, koupila skupina investorů za 3,7 miliardy eur. Volkswagen vlastnil ve společnosti LeasePlan 50% podíl. Z celkové prodejní ceny ale díky účetním faktorům získal 2,2 miliardy eur, uvedla agentura DPA.
- Monsanto jedná se společností Bayer ohledně potenciální akvizice divize vývoje obilnin v hodnotě 30 miliard USD.
- Dvě exploze na bruselském letišti Zaventem a výbuch v metru si vyžádaly více než tři desítky lidských životů. Útoky mají podle všeho na svědomí sebevražední atentátníci. Podle ruské zpravodajské agentury TASS se k útokům přihlásil Islámský stát. V belgické metropoli platí mimořádná bezpečností opatření. Evropské burzy na události reagují poklesem.
- Tempo růstu podnikatelské aktivity v Německu se v březnu nezměnilo. Kompozitní index nákupních manažerů zůstal podle předběžných údajů společnosti Markit na únorové úrovni 54,1 bodu. Ukazatel pro sektor služeb se zvýšil na 55,5 bodu z 55,3 bodu (odhad: 55 bodů), zatímco PMI za zpracovatelský sektor klesl na 50,4 bodu z 50,5 bodu (odhad: 50,8 bodu).
- Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v březnu zrychlil. Kompozitní index nákupních manažerů podle předběžných údajů společnosti Markit vzrostl na 53,7 bodu z 53 bodů v únoru, čekala se stagnace. Ukazatel pro sektor služeb se zvýšil na 54 bodů z 53,3 bodu, čekal se jen mírný růst na 53,4 bodu, a PMI pro zpracovatelský sektor se zvýšil v souladu s očekáváním na 51,4 bodu z únorových 51,2 bodu.
- Podnikatelská aktivita ve Francii přešla v březnu z pásma kontrakce do pásma expanze. Kompozitní index nákupních manažerů podle předběžných dat společnosti Markit vzrostl na 51,1 bodu z 49,3 bodu v únoru. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru sice klesl na 49,6 bodu z 50,2 bodu, ukazatel pro sektor služeb ale naopak stoupl na 51,2 bodu z 49,2 bodu. Pásmo expanze od pásma kontrakce odděluje hranice 50 bodů.
- Podnikatelská důvěra v Německu v březnu po třech měsících poklesu ožila. Index podnikatelského klimatu Ifo stoupl na 106,7 bodu z únorových 105,7 bodu, čekal se růst ukazatele na 105,9 bodu. Hodnocení současné situace stouplo na 113,8 bodu ze 112,9 bodu, čekal se pokles na 112,6 bodu. Index očekávání vzrostl na 100 bodů z 98,9 bodu (revidováno z 98,8 bodu), očekával se růst na 99,5 bodu.
- Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v březnu po poklesu v prvních dvou měsíců roku zvýšila navzdory nejistotě kolem hospodářskému výhledu rozvíjejících se zemí, vývoje cen ropy a kurzu eura. Vyplývá to z výsledků průzkumu německého ekonomického institutu ZEW. Index ekonomického sentimentu vzrostl na 4,3 bodu z 1 bodu v únoru. Analytici odhadovali, že se zvýší na 5,9 bodu. Index pro celou eurozónu ale klesl na 10,6 bodu z 13,6 bodu v únoru, čekal se pokles na 8,2 bodu.
- Maďarská centrální banka v úterý přikročila k nečekanému uvolnění měnové politiky. Svou základní úrokovou sazbu, která určuje úroky na mezibankovním trhu, snížila o 15 bazických bodů na 1,2 %. Depozitní sazbu, za niž si u ní komerční banky ukládají přebytky, přesunula banka jako první z centrálních bank střední Evropy do záporného pásma.
- Dluh Česka vůči zahraničí loni vzrostl o 186 miliard korun na 3,132 bilionu korun. Dluh v cizině tak odpovídal přibližně 70 % HDP. Vyplývá to z předběžných údajů, které v úterý zveřejnila Česká národní banka. Podle dostupných dat jde o nebývalý meziroční růst, obvykle jde o rozdíl v řádech desítek miliard korun. V posledním čtvrtletí loňského roku se přitom dluh o 62,7 miliardy korun snížil.
- Česká ekonomika by mohla letos vzrůst až o 3,5 %. Na Strojírenském fóru v Praze to v úterý řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Ministerstvo financí v lednové makroekonomické prognóze uvedlo, že počítá s růstem tuzemské ekonomiky v roce 2016 o 2,7 %. Podobný vývoj očekává také Česká národní banka (ČNB). Loni vzrostlo podle dat Českého statistického úřadu HDP v Česku o 4,3 %, což byl nejlepší výsledek za posledních osm let.
- Dopad případného odchodu Británie z Evropské unie na ekonomiku ostrovního království bude malý a k výrazným ztrátám na zaměstnanosti nepovede. Uvedla to v úterní zprávě mezinárodní ratingová agentura Moody's. Ta podle BBC vychází z předpokladu, že Británie si v případě odchodu bude moci do velké míry zachovat dosavadní podmínky obchodu s EU, protože na tom budou mít zájem obě strany.
- Německá vláda plánuje postupně zvýšit rozpočtové výdaje do konce desetiletí o více než 30 miliard eur ročně, což odpovídá zhruba deseti procentům. Díky rostoucím příjmům by však měly zůstat veřejné finance vyrovnané. Uvádí se to v návrhu střednědobého rozpočtového plánu spolkového ministerstva financí, který v úterý získala agentura Reuters.
- Ve Spojeném království vyšla v úterý dopoledne série důležitých makrodat. Zveřejněny byly index maloobchodních cen, DCLG index cen domů, index výrobních cen a údaje o inflaci.
- Deutsche Bank byla dána ratingovou společností Moody's do revize pro potenciální downgrade s odkazem na "exekuční rizika" jejího nového strategického plánu. Znepokojující na tom podle serveru Zero Hedge, který miluje konspirační teorie, je shodné načasování s událostmi kolem Lehman Brothers.
- Německá automobilka Daimler plánuje do roku 2018 investovat do své továrny na výrobu osobních aut Mercedes v Maďarsku dalších 250 milionů eur. Investice bude směřovat do technologického vývoje, rozšíření výroby a nové výrobny karoserií. Oznámila to v úterý maďarská divize Mercedes-Benz Manufacturing Hungary.
- Čínský distributor luxusního zboží Sparkle Roll Group jedná o koupi dánského výrobce luxusní spotřební elektroniky Bang & Olufsen (B&O). Vyplývá to z prohlášení čínské firmy zveřejněného na internetových stránkách B&O.
- Prodejci německé automobilky Volkswagen ve Spojených státech požadují po firmě kompenzaci za finanční škody, které jim způsobil skandál s manipulací s měřením emisí. Prodejci podle serveru Automotive News o odškodné požádali minulý týden na setkání s manažery Volkswagenu.
- Britský výrobce luxusních sportovních vozů TVR plánuje po více než deseti letech návrat na trh s novým, vysoce výkonným silničním autem. Firma hodlá otevřít novou továrnu ve Walesu, v bývalém centru výroby oceli. Píše to list Financial Times s odvoláním na informace firmy.
- Spotřeba zemního plynu na Ukrajině se v letošním roce sníží o zhruba pět procent na 32 miliard krychlových metrů, a to zejména kvůli nižším odběrům ze strany domácností. Předpověděl to ve středu šéf státní plynárenské společnosti Naftogaz Andrij Kobolev. V loňském roce spotřeba klesla o 21 procent kvůli propadu ekonomiky a přerušení dodávek do východních částí země ovládaných separatisty.
- Evropská centrální banka (ECB) by se neměla zaměřovat na co nejrychlejší zvyšování inflace a měla by být v tomto ohledu flexibilní. Znepokojovat by ji v současné době měly naopak nízké zisky bank, protože ty snižují účinnost její měnové politiky. Řekl to ve středu člen bankovní rady ECB a šéf německé centrální banky Jens Weidmannn.
- Výbor ekonomických poradců německé vlády ve středu mírně zhoršil hospodářský výhled kvůli zpomalování růstu světové ekonomiky. Hrubý domácí produkt Německa by se měl v letošním roce podle nové prognózy zvýšit pouze o 1,5 % namísto dříve předpokládaného nárůstu o 1,6 %. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků. V loňském roce stoupla o 1,7 %, tedy nejprudším tempem za čtyři roky.
- Trh se sójovými boby doposud stagnoval kvůli vysokým dodávkám. Nyní se však na trh začíná vracet život díky oleji. Klimatický jev El Niño zasáhl produkci palmového oleje a zvýšil jeho ceny. To následně podpořilo sójové boby, které se zpracovávají na olej používaný hlavně na vaření nebo na sójovou moučku používanou hlavně jako vysokoproteinové krmivo pro hospodářská zvířata, píše list Financial Times.
- Připravovaná dohoda mezi Ruskem a několika členskými zeměmi kartelu OPEC o zmrazení těžby ropy na lednových úrovních možná postrádá smysl. Prostor pro zvýšení těžby má totiž pouze jeden účastník jednání, a to Saúdská Arábie. Upozornil na to ve středu šéf oddělení ropného průmyslu v Mezinárodní agentuře pro energii (IEA) Neil Atkinson.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Francouzskému výrobci luxusního zboží Hermès International vzrostl v loňském roce čistý zisk o 13 % na 973 milionů eur. Hospodaření podpořil růst v Evropě a Japonsku, který vykompenzoval zpomalení v Asii. Firma díky příznivým výsledkům zvýší dividendu o 14 %, napsala agentura Reuters.
- Credit Suisse plánuje zrušit dalších 2 000 pracovních míst a zintenzivnit škrty v investiční bance. Roční náklady hodlá snížit o dalších 800 milionů švýcarských franků (19,8 miliardy Kč). Je to pět měsíců poté, co šéf banky Tidjane Thiam oznámil reorganizaci společnosti.
Zdroj: CNBC
Aktuality
