Co musíte ráno vědět (6. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a zámoří, jak je na tom podnikatelská aktivita v eurozóně a k čemu by také mohly sloužit drony? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý klesly, hlavní indexy odepsaly kolem procenta

Akciové trhy ve Spojených státech v úterý výrazně klesly. Investoři vybírali zisky po nedávném nárůstu cen akcií a připravovali se na blížící se období zveřejňování kvartálních hospodářských výsledků, které zřejmě přinese podstatně nižší zisky. Americký dolar poprvé po skoro roce a půl klesl vůči japonskému jenu pod 110 USD/JPY, zčásti kvůli obavám ohledně světové ekonomiky. Dow odepsal 0,75 % na 17 603,32 bodu, širší S&P 500 oslabil o 1,01 % na 2 045,17 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,98 % na 4 843,93 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 9,21 % na 15,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 1,718 %. V mínusu skončilo v úterý všech deset hlavních sektorů, nejvýrazněji klesly finanční odvětví, sektor veřejných služeb a telekomunikační odvětví, relativně nejlepší výkon naopak podaly sektor zdravotní péče a průmyslové odvětví. "Před výsledkovou sezónou tu jsou lidé, kteří se trochu stahují a snaží se konsolidovat to, co mají," uvedl podle agentury Reuters Peter Jankovskis ze společnosti OakBrook Investments, kde působí jako jeden z investičních ředitelů.

Jim Rogers: Jsem nejhorší krátkodobý trader na světě! Takto sázím v roce 2016

Oddechující akciový býk

Zkažená sezónnost, Obamův osmý rok a další kolo nafukování akciové bubliny

2. Evropské akcie v úterý ztrácely, investoři zpracovávali nejnovější makrodata

Evropské akcie v úterý zamířily do červených čísel kvůli sérii zveřejněných makrodat a volatilitě na trhu s komoditami. Za poklesem akciového trhu stály především automobilové, těžařské a bankovní společnosti. Britský index FTSE 100 ztratil 1,19 %, francouzský CAC 40 2,18 % a německý DAX 2,63 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 1,9 % na 328,15 bodu. Německé ministerstvo hospodářství v úterý oznámilo, že zakázky německých průmyslových podniků se v únoru snížily o 1,2 %, což byl nejvýraznější propad za šest měsíců. Údaje o zakázkách signalizují, že na největší evropskou ekonomiku začíná mít negativní dopad zpomalování globálního hospodářského růstu. "Ekonomiky (v Evropě) nejsou ve skvělém stavu," uvedl analytik Will Hamlyn ze společnosti Manulife Asset Management. "Se začátkem nového čtvrtletí přišla nervozita a panuje hodně obav ohledně hospodářského růstu," dodal. Finální data agentury Markit pak ukázala, že index nákupních manažerů v eurozóně v březnu dosáhl jen mírného zlepšení a byl výrazně níže, než predikovala předběžná data, a to především kvůli údajům z Itálie a Francie.

Akcie pohledem technické analýzy: Americkému býkovi dochází dech, v Evropě nelze vyloučit pokles klíčového benchmarku

Speciál IW: Záporné sazby a jejich dopady na vaše úspory

3. Pražská burza v úterý ztrácela, dolů ji stahovaly akcie bank a skupiny ČEZ

Index PX v úterý odepsal 0,82 % na 889,53 bodu. Největší zobchodovaný objem si připsala Komerční banka, jejíž akcie ale odevzdaly 1,52 %. Druhým "nejobjemnějším" titulem byla skupina ČEZ, která ztratila 1,06 %, a významnějšího objemu dosáhla ještě Erste Group Bank, která oslabila o 0,78 %. Nedařilo se ani akciím pojišťovny VIG, které odevzdaly 0,78 %, naproti tomu telekomunikační O2 C.R. zakončila seanci na zelené nule. Největší procentuální ztrátu zaznamenala NWR, přes jedno procento ztratily také cenné papíry Fortuny, CME a Unipetrolu. V plusu se v úterý podařilo zakončit jen akciím výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (+2,82 %), Fortuny (+1,50 %) a likérky Stock Spirits (+0,2 %).

ČS: Dubnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Ve středu investory čeká německá průmyslová výroba, obchodní bilance ČR a zásoby ropy v USA. Jinak bude den na makrodata slabý. Trhy však budou bedlivě vyhlížet zveřejnění záznamu z minulého zasedání amerického Fedu. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst podnikatelské aktivity v eurozóně pokračoval v březnu podobným tempem jako v únoru

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v březnu zrychlil, ale jen mírně. Kompozitní index nákupních manažerů podle finálních údajů společnosti Markit vzrostl na 53,1 bodu z 53 bodů v únoru, předběžná data predikovala silnější expanzi na 53,7 bodu. Přesto se jedná alespoň o první nárůst za poslední tři měsíce. Revizi dolů oproti předběžným datům podle agentury způsobily především Itálie a Francie. Průměr za celý kvartál (53,2 bodu) byl nejslabší od čtvrtého čtvrtletí roku 2014.

6. Šéfka MMF vyzvala k důraznějším krokům na podporu ekonomiky

Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová v úterý vyzvala k důraznějším krokům na podporu světového hospodářského růstu. Růstová dynamika zeslábla a bez rozhodnějších opatření hrozí světu další útlum, řekla Lagardeová v projevu na Goetheově univerzitě ve Frankfurtu nad Mohanem.

7. Maloobchodní tržby v eurozóně v únoru vzrostly více, než se čekalo

Maloobchodní tržby v eurozóně v únoru meziměsíčně vzrostly o 0,2 %, očekávala se přitom stagnace po lednovém růstu o 0,3 % (revidováno z +0,4 %). Meziročně se tržby prodejců zvýšily o 2,4 % po lednovém růstu o 2 %, očekával se pokles tempa růstu na 1,9 %. V celé Evropské unii naopak tržby v únoru meziměsíčně o 0,1 % klesly po lednovém růstu o 0,7 % a meziročně se zvýšily o 3 %.

8. Indická centrální banka snížila hlavní úrok na 5leté minimum

Indická centrální banka v úterý snížila svou hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,5 %, nejníže od roku 2011. Cílem opatření je zvýšit likviditu a podpořit růst ekonomiky. Banka uvedla, že snížení hlavní úrokové sazby, za kterou půjčuje komerčním bankám, umožnilo zmírnění inflace.

9. OECD: Německo nevyužívá levných peněz k potřebným investicím

Německo dostatečně nevyužívá nynějších rekordně nízkých úvěrových nákladů ke zvýšení investic, které jsou nezbytnou podmínkou dlouhodobého hospodářského růstu. Uvedla to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v úterní zprávě o německé ekonomice.

10. Řecko získá privatizací 6-7 miliard eur, polovinu odhadované sumy

Řecko získá z privatizace státního majetku zřejmě jen 6 až 7 miliard eur, což je pouze zlomek z původně plánovaných 50 miliard eur a méně než polovina současného vládního odhadu. Na německo-řeckém ekonomickém fóru v Berlíně to v úterý sdělil řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Dron na doručování pošty? Nuda!

Trojice finských farmářů - Miika Ullakko, Henri Kiviniemi a Antti Junnari - po zhlédnutí videa, jak drony doručují poštu, dostala skvělý nápad. Na jeden dron připevnili motorovou pilu. "Každý, kdo někdy letěl s dronem, ví, jak směšná je myšlenka doručování pošty těmito stroji. Takže jsme tento nesmysl chtěli zparodovat," uvedl Ullakko pro Caters News.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat