Co musíte ráno vědět (7. května)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě i v zámoří, jak pokračují jednání Řecka s mezinárodními věřiteli a jak se žije limetkám ve světě, kde už jich není zapotřebí? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké trhy ve středu oslabily. Šéfka Fedu varovala před vysokými valuacemi akcií

Americké trhy ve středu podrželo v červených číslech prohlášení šéfky Fedu Janet Yellenové, která varovala před riziky spojenými s vysokým oceněním akcií. Investory nenadchly ani údaje o vývoji trhu práce ve Spojených státech, které byly neuspokojivé. Index Dow zakončil obchodování v poklesu o 0,48 % na 17 841,98 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,45 % na 2 080,15 bodu. Technologický Nasdaq ztratil 0,40 % na 4 919,64 bodu. V záporu skončilo devět z deseti hlavních sektorů. Jako jediný posílil sektor necyklického spotřebního zboží (+0,76 %). Naopak nejvíce ztratily veřejné služby (-0,77 %), energie (-0,67 %) a technologie (-0,66 %).

Medvědí trh není Ježíš, z neposkvrněného početí se nenarodí aneb Aktuální akciové tipy od proslulého investora Leona Coopermana

Začíná velký výprodej? Na trhu se hraje nebezpečná hra

2. Evropské akcie ve středu mírně prohloubily předchozí ztráty

Evropské akcie ve středu po vystoupení Janet Yellenové prohloubily ztráty. Britský FTSE 100 zakončil lehce nad nulou se ziskem 0,09 %, francouzský CAC 40 připsal 0,15 % a německý DAX 0,20 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztrácel 0,6 %, dolů ho vedly realitní sektor a odvětví základních materiálů, mírně naopak posílily telekomunikace a pojišťovny. Nejhůře si vedl švýcarský trh, který oslaboval o 1,7 %. "Konsolidace bude pokračovat," říká Guillermo Hernandez Sampere z MPPM EK. "Do padajícího eura bylo nainvestováno mnoho rychlých peněz a tyto pozice se nyní musejí uzavřít. Ve všem, co řekne šéfka Fedu, je potřeba číst mezi řádky. Fed si uvědomuje, že kdyby zvýšil sazby příliš brzy, uškodil by tím ekonomice i valuacím akcií," dodává.

Britské volby a možný Brexit: Co mohou znamenat pro libru a pro setrvání království v EU?

Sledovali jsme živě: Hrozí Brexit? Průvodce britským postojem k EU

3. Pražská burza ve středu oslabila, akcie Komerční banky po zveřejnění hospodářských výsledků odevzdaly bezmála 3 %

Index PX ve středu odepsal 0,85 % na 1 016,70 bodu. Největší objem obchodů připadl opět na ČEZ, jehož akcie zpevnily o 0,24 %. Na druhém místě se co do zobchodovaného objemu umístila Komerční banka, která poté, co ve středu ráno reportovala hospodářské výsledky za první kvartál, odevzdala bezmála 3 %. Komerční bance v letošním prvním čtvrtletí vzrostl čistý zisk meziročně o 12,2 % na 3,5 miliardy korun z 3,1 miliardy korun. Čistý úrokový příjem banky činil 5,1 miliardy korun, a meziročně tak o 200 milionů korun klesl. Titulu nepomohlo ani snížení doporučení ze strany Deutsche Bank, která upravila své doporučení na "držet" z "kupovat". Druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, která ve čtvrtek ráno vydá své kvartální výsledky, rovněž oslabovala a odevzdala bezmála procento. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie mediální CME, které zlevnily o 4,8 %. Ve čtvrtek odhalí kvartální čísla také společnost Fortuna, jejíž akcie ve středu zakončily obchodování se ziskem 1,8 %. Dařilo se také Unipetrolu, který zpevnil o 3,68 %, a mírně posílila také telekomunikační společnost O2 C.R. (+0,54 %).

Ve středu skončilo upisovací období v rámci IPO společnosti Slovak Telekom. Ve čtvrtek by měla být zveřejněna cena. Cenové rozpětí bylo původně stanoveno na 17,7 až 23,6 eura, nyní však bylo údajně zúženo na 17,7 až 19,5 eura. Informaci přinesl The Wall Street Journal od zdroje obeznámeného se situací, který nechtěl být jmenován.

Mojmír Hampl (ČNB): Vývoj mezd může být černým Petrem, ale i trumfem české ekonomiky

4. Očekávané události

Ve čtvrtek se v Británii konají parlamentní volby a v Japonsku vyjde index nákupních manažerů v sektoru služeb. Německo zveřejní průmyslové objednávky, Francie výsledek obchodní bilance a průmyslovou výrobu, stejně tak ČR, která přidá i stavební výrobu. V USA bude odtajněna zpráva o spotřebitelských úvěrech a vyjdou také pravidelné zprávy o počtu nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu. K výsledkové sezóně přispějí v USA Priceline Group, NVIDIA, CBS či Zynga, v Evropě například Siemens, ING Groep, Alcatel-Lucent, E.ON, Continental, ArcelorMittal, Repsol, Telecom Italia nebo Enel a investory na pražské burze čekají výsledky bankovní skupiny Erste Group Bank a sázkové kanceláře Fortuna. V ČR bude navíc zasedat Česká národní banka. Přehled očekávaných událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. května

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Dohoda s Řeckem podle šéfa euroskupiny v pondělí není možná

Mezi Řeckem a mezinárodními věřiteli zůstává řada nevyřešených otázek. Za nynější situace tak neexistuje možnost dosažení dohody o dalším financování Řecka na pondělním zasedání euroskupiny, tedy ministrů financí eurozóny, uvedl ve středu podle agentury Reuters šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem po setkání s francouzským ministrem financí Michelem Sapinem. Také Sapin dal novinářům najevo, že dohoda s Řeckem ještě není na dosah.

6. Eurozóna: Index nákupních manažerů v sektoru služeb v dubnu klesl na 54,1 bodu (březen: 54,2 bodu)

Růst aktivity v sektoru služeb v eurozóně v dubnu mírně zpomalil. Index nákupních manažerů spadl na 54,1 bodu z 54,2 bodu v březnu, předběžná data však počítala s hlubším poklesem na 53,7 bodu. Díky tomu se méně snížil i kompozitní index, a to na 53,9 bodu z 54 bodů v březnu, předběžná data uváděla pokles na 53,5 bodu.

7. Řecko prý chce mimořádnou daň pro 500 nejbohatších rodin

Řecká vláda navrhuje zavést mimořádnou daň pro 500 nejbohatších řeckých rodin. Napsal to ve středu německý list Bild s odvoláním na nový seznam reforem, které se Atény chystají předložit euroskupině. Mimořádná daň je jedním z opatření, která mají vládě pomoci uvolnit slíbené peníze ze záchranného úvěru. Zdroj z vlády ve středu řekl, že Atény ve středu uhradily splatný dluh 200 milionů eur.

8. Tempo růstu maloobchodních tržeb v eurozóně v březnu meziročně zpomalilo

Maloobchodní tržby v eurozóně v březnu vzrostly meziročně jen o 1,6 %, očekával se 2,4% růst po 3% růstu v únoru. Meziměsíčně tržby klesly o 0,8 %, trh predikoval 0,7% pokles po +0,1 % v únoru (revidováno z -0,2 %). V celé Evropské unii tržby klesly meziměsíčně o 0,6 % po 0,1% růstu v únoru. meziročně se zvýšily o 2,5 %.

9. Míra nezaměstnanosti v Řecku v únoru opět mírně klesla

Míra nezaměstnanosti v Řecku se v únoru mírně snížila a dostala se na 25,4 %. V lednu podle zpřesněných údajů činila 25,6 %. Nezaměstnanost tak byla nejnižší od července 2012, kdy činila 25,3 %. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil řecký statistický úřad ELSTAT.

10. Alexion Pharmaceuticals koupí firmu Synageva BioPharma za 8,4 miliardy dolarů v hotovosti a akciích

Společnost Alexion oznámila akvizici výrobce léků Synageva BioPharma za 8,4 miliardy dolarů v hotovosti a akciích, což znamená, že za každou akcii Synageva zaplatí téměř 230 dolarů. V úterý akcie Synageva zakončily obchodování na ceně 95,87 dolaru.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Je libo tequilu s limetkou, nebo bez?

Zpěvák a herec Justin Timberlake si zahrál limetku v reklamě na tequilu Sauza 901. Málokdo ví, že Timberlake tuto značku tequily částečně vlastní, 901 v názvu odkazuje na telefonní předvolbu jeho rodné části Tennessee. V roce 2014 ho oslovila Sauza s nabídkou, že od něj značku převezme, a od té doby jsou partnery. Timberlake se proto nezdráhal vzít na sebe podobu limetky v nové reklamě na tequilu Sauza 901. Ve spotu představuje limetu, která vzpomíná na staré dobré časy před uvedením Sauza 901 na trh, kdy ke každé tequile bylo zapotřebí limetky, což s novou Sauza 901 očividně nutné není.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Romanem Koděrou)
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat