Důvěra spotřebitelů ve Spojených státech v červnu nečekaně přeskočila 80 bodů

Důvěra spotřebitelů v červnu dopadla nečekaně lépe než v květnu. Index dosáhl 81,4 bodu, čekalo se 75,4 bodů (květen revidován na 74,3 z 76,2 bodu). Conference Board, která do této chvíle předávala médiím data s předstihem, se rozhodla tento postup ukončit kvůli úniku informací, na němž profitovali HFT tradeři.
Ukazatel spotřebitelských očekávání vyskočil na 89,5 bodu z květnových 80,6 bodu (revidováno z 82,4 bodu) a index hodnocení současné situace se výrazně vylepšil na 69,2 bodu z květnových 64,8 bodu (revidováno z 66,7 bodu).
"Index spotřebitelské důvěry Conference Board v červnu nečekaně výrazně poskočil nahoru. Zlepšilo se jak hodnocení stávající situace, tak očekávání budoucího vývoje. Důležité bylo především lepší hodnocení i očekávání budoucího vývoje situace na trhu práce," říká Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.
"Údaj je vysoce pozitivní, protože dává naději nejen na udržení ale i zlepšení spotřebitelské poptávky, která je klíčová pro výkonnost americké ekonomiky. Navíc lepší vnímání situace na trhu práce dává naději, že bude pokračovat pokles míry nezaměstnanosti, což by dále mělo podpořit ekonomiku," dodává Mokráš.
Ukazatel důvěry zůstává v posledních letech s výjimkou několika dočasných vzestupů pod úrovní 90 bodů. Nad ní se pohyboval do konce roku 2007, kdy začala poslední ekonomická recese.
V květnu se index spotřebitelské důvěry vyšplhal z dubnových 69 bodů (revidováno z 68,1 bodu) na 76,2 bodu, nejvýše od února 2008. Tento údaj byl dnes revidován níže na 74,3 bodu.
Předběžný index spotřebitelské důvěry sledovaný Michiganskou univerzitou v červnu klesl na 82,7 bodu z květnových 84,5 bodu, přestože se čekala stagnace. Barometr současné ekonomické situace klesl na 92,1 bodu z 98 bodů a ukazatel spotřebitelských očekávání stoupl na 76,7 bodu z 75,8 bodu.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
