25 let na trzích: Kam se poděly hvězdy konce 80. nebo 90. let?

Mapa největších firem a nejpopulárnějších akcií se za posledních 25 let změnila k nepoznání. Ještě před čtvrt stoletím to vypadalo, že se každý bude muset učit japonsky, protože největší firmy byly právě odtud. Nedávno se mnozí učili čínsky. To jim sice asi zůstalo, ale špatná výkonnost čínského trhu vymazala z žebříčků gigantické firmy z druhé největší světové ekonomiky.
V roce 1989 pocházela více než polovina z 20 největších společností podle tržní kapitalizace z Japonska, z USA jich byla méně než třetina. USA sice byly největší ekonomikou světa, ale tamní rodiče říkali dětem, ať se učí japonsky, aby se domluvili se svými novými šéfy.
Auta, banky, elektornika - ve všech těchto oborech bylo Japonsko světovým lídrem.
O deset let později už zbyly mezi největšími firmami jen dvě japonské společnosti. Japonská ekonomika začala zpomalovat, v USA se naopak objevily nové hvězdy.
Ve 21 letech založil Bill Gates společnost Microsoft, v roce 1995, kdy mu bylo 40, se Microsoft stal největší firmou na světě. V maloobchodě se na čelo žebříčku dostal Wal-Mart. Ještě v roce 1986 přitom deník New York Times psal o tom, že se maloobchodním králem stane firma Kmart, která přeskočí společnost Sears. O Wal-Martu nepadlo v textu ani slovo. Do roku 1994 však byl Wal-Mart větší než oba zmíněné řetězce dohromady. V roce 1999 byl čtvrtou nejhodnotnější firmou světa a svou pozici ve špičce žebříčku si stále drží.
Další roky byly poznamenány krizí. Nejprve přišlo splasknutí internetové bubliny, poté finanční krize, pád Lehman Brothers a propad akciových trhů. V roce 2009 se tak na vrchol žebříčku dostala stálice, ropný koncern ExxonMobil. Na špici se firma držela celých 25 let. To ale neznamenalo, že na sobě nemusela pracovat. Exxon přezval v roce 1999 společnost Mobil. Koncern stál u zrodu nových technologií těžby, investoval miliardy do technologie frakování, tedy těžby ropy a plynu z břidlic.
Toto desetiletí také přineslo znovuzrození Applu, který byl v roce 1997 považován za mrtvou společnost. Apple přišel s přelomovými produkty, nejprve iPodem, potom s telefonem iPhone, a stal se mezi investory jednou z nejpopulárnějších firem.
V roce 1999 spustili Sergey Brin a Larry Page beta verzi internetového vyhledávače Google, který se stal jednou z největších společností.
Pozici Japonska vystřídala Čína. Firmy jako China Construction Bank nebo China Mobile narostly do obřích rozměrů.
V současnosti dominují žebříčku technologické firmy. Pořadí ovládl Apple, mezi největšími se drží Microsoft a Google. Těžký průmysl se přesunul mimo USA, především do Číny a zemí třetího světa. Stejně jako na konci 19. století se velký byznys buduje za rostoucí nerovnosti ve společnosti.
Zdroj: CNBC