Americká ekonomika v srpnu vytvořila 156 tisíc pracovních míst, mzdy se meziročně zvýšily o 2,5 %

Americká ekonomika v srpnu mimo zemědělství vytvořila zhruba 156 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo asi 180 tisíc míst po zhruba 189 tisících v červenci (revidováno z 209 tisíc). Míra nezaměstnanosti se zvýšila z 4,3 % na 4,4 %, očekávala se stagnace na červencové hodnotě. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu průměrné mzdy zůstalo na červencových 2,5 %.

Míra participace vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA v srpnu zůstala na 62,9 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu rovněž lidi, kteří již hledání práce vzdali, a také ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, zůstala na 8,6 %.

Extrémní počasí, které Spojené státy v posledních dnech sužovalo, se do údajů za srpen výrazně nepromítlo, tento efekt analytici očekávají až ve statistikách za září a říjen.

Americká ekonomika musí vytvářet zhruba 75-100 tisíc pracovních míst měsíčně, aby držela krok s růstem pracovní síly. Údaj o tvorbě pracovních míst za červen byl revidován z 231 tisíc na 210 tisíc.

Průměrná hodinová mzda se v srpnu meziročně zvýšila o 2,5 %, tímto tempem mzdy rostou již od května. Čekalo se zvýšení tempa na 2,6 %. Meziměsíčně průměrná hodinová mzda stoupla pouze o 0,1 %, čekal se růst o 0,2 % po 0,3% zvýšení v červenci.

V soukromém sektoru vzniklo v srpnu 165 tisíc míst po asi 202 tisících v červenci (revidováno z 205 tisíc). Očekával se přírůstek 179 tisíc míst. Ve veřejném sektoru zaniklo přibližně devět tisíc míst (červencový údaj byl revidován na -13 tisíc z +4 tisíc). Zpracovatelský sektor hlásí přírůstek 36 tisíc míst (odhad: +9 tisíc, červenec revidován z +16 tisíc na +26 tisíc), ve stavebnictví vzniklo kolem 28 000 míst.

"Jde o trochu slabší čísla, na celkové situaci ale mnoho nemění. Trh práce zůstává v dobré kondici, pouze růst mezd nezrychluje," říká Gus Faucher, hlavní ekonom PNC Financial Services Group. "Srpen ale bývá slabším měsícem pravidelně, takže je možné, že další čísla budou příznivější a možná se dočkáme i pozitivní revize srpnových dat."

Americký dolar k euru po zveřejnění zprávy z trhu práce oslabil z 1,1919 EUR/USD na 1,1976 EUR/USD a futures na americké akcie mírně navýšily průběžné zisky. Dolarový index, který měří výkonnost dolaru ke koši šesti dalších hlavních světových měn, spadl z 92,583 bodu na 92,236 bodu. Slabší tvorba nových míst nahrává tomu, že americká centrální banka by nemusela spěchat s dalším zvyšováním úrokových sazeb.

Podle středeční zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor v USA v srpnu 237 tisíc pracovních míst. Analytici očekávali vytvoření 185 tisíc míst. V červenci v soukromém sektoru vzniklo podle ADP 201 tisíc míst (revidováno ze 178 tisíc).

Inflace v červenci stoupla na 1,7 %, růst HDP v druhém čtvrtletí zrychlil na 3 %

V pravidelné situační zprávě o stavu ekonomiky USA vydané v polovině července centrální banka USA uvedla, že tamní ekonomika na přelomu jara a léta pokračovala v pozvolném růstu. Tvorba pracovních míst byla solidní, nestačila však ke zrychlení růstu mezd. Další Béžovou knihu Fed odtajní 6. září.

Index spotřebitelských cen v USA v červenci meziměsíčně stoupl o 0,1 %, analytici očekávali 0,2% růst po červnové stagnaci. Meziroční míra inflace se v USA v červenci zvýšila na 1,7 % z červnových 1,6 % a meziroční inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin stagnovala na 1,7 %.

Pouze nevýrazný vzestup inflace by mohl znepokojit americkou centrální banku, která zpomalení růstu cen považovala za dočasný jev. Meziroční míra inflace klesala nepřetržitě od února, kdy dosáhla 2,7 %, do června. Americká centrální banka meziroční tempo růstu spotřebitelských cen cíluje na 2 %. Inflační statistika za srpen bude zveřejněna 14. září.

Inflace by se mohla podle ekonomů v příštích letech zvyšovat rychleji, pokud americký prezident Donald Trump prosadí své návrhy na zvýšení investic do infrastruktury a výdajů na obranu. Fiskální stimuly na pozadí plné zaměstnanosti by pak podle analytiků znamenaly také mnohem vyšší tempo růstu úrokových sazeb, než jaké se nyní čeká.

Růst americké ekonomiky v druhém čtvrtletí podle zpřesněného odhadu zrychlil v celoročním přepočtu na 3 % z 1,2 % v prvním čtvrtletí. Analytici počítali s růstem o 2,7 %. Jádrové výdaje na osobní spotřebu v druhém čtvrtletí podle očekávání stouply o 0,9 % po 1,8% zvýšení v předchozím kvartálu.

Měnový výbor americké centrální banky na svém červencovém zasedání ponechal rozpětí pro základní úrokovou sazbu beze změny, hlavní úrok se tak bude nadále pohybovat mezi 1,00 a 1,25 %. V červnu Fed měnovou politiku podruhé v tomto roce a počtvrté za 18 měsíců zpřísnil. Trh nyní předpokládá, že se Fed k dalšímu zvýšení sazeb odhodlá až příští rok v červnu. V prohlášení z červencového zasedání výboru investory nejvíce zaujalo vyjádření, že rozpouštění bilance Fedu by mělo začít "relativně brzy". Hodnota bilance nyní dosahuje přibližně 4,5 bilionu dolarů. Zpočátku má být toto portfolio redukováno maximálně o 10 miliard dolarů měsíčně, do 12 měsíců se má tempo omezování zvýšit až na 50 miliard dolarů měsíčně.

Měnový výbor v prohlášení z červencového zasedání uvedl, že ekonomická data, která obdržel od posledního setkání, naznačují, že situace na trhu práce nadále vykazuje známky zlepšování a ekonomická aktivita pozvolna roste. Průměrné tempo přírůstku počtu pracovních míst zůstává slušné a výdaje domácností i fixní investice firem se nadále zvyšují. Příští zasedání FOMC se bude konat 19. a 20. září.

Zdroj:
FXstreet.com, CNBC, Bloomberg, ČTK
Nezaměstnanost
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat