Americké akciové indexy v závěru středeční seance oslabily, Nasdaq ale prodloužil růstovou sérii

Americké akcie uzavřely středeční obchodování bez výraznějších změn. Na jedné straně měly vliv klesající ceny ropy a eskalace obchodních sporů, na straně druhé se příznivě projevily zisky akcií z technologického a finančního sektoru. Na devizových trzích byl zájem o dolar, který ale své zisky nakonec odevzdal.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal 0,18 % na 25 583,75 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,03 % na 2 857,70 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite 0,06 % přidal a zakončil na 7 888,33 bodu. Prodloužil tak růstovou sérii na 7 obchodních dnů, což je nejdelší období od března. Index volatility VIX klesl o 0,73 % na 10,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA sestoupil o jeden bazický bod na 2,96 %. Nejsledovanější kryptoměny ztratily bezmála 9 %, mnohé z deseti "největších" odepsaly dokonce přes 10 %.
Washington v úterý oznámil, že od 23. srpna začne vybírat nová cla ve výši 25 % na zboží z Číny, jehož roční dovoz do Spojených států dosahuje 16 miliard dolarů. Čína ve středu oznámila, že od 23. srpna začne vybírat dodatečná cla ve výši 25 % na americké zboží, jehož roční dovoz do Číny dosahuje 16 miliard dolarů. Eskalace konfliktu vyvolala pokles cen akcií firem citlivých na situaci v mezinárodním obchodu v čele se společnostmi Boeing (-0,85 %) a Caterpillar (-1,85 %).
"Trh dokáže sledovat fundamenty a dívat se za horizont obchodního napětí, ovšem fundamentům jako kdyby tento týden trochu došla pára," uvedl Art Hogan, stratég z B. Riley FBR. "Katalyzátorů pro další růst je málo, a tak se pozornost opět více soustředí na zaváděná cla."
Nejvíce trh táhl níže energetický sektor (ExxonMobil -0,68 %, Chevron -1,04 %), který reagoval na pokles cen ropy způsobený částečně obchodním a diplomatickým napětím mezi USA a Čínou.
K růstu technologického sektoru a podpoře širšího trhu naopak přispěly akcie technologických firem, zejména Facebooku (+0,75 %), Microsoftu (+0,56 %) či Alphabetu (+0,44 %).
Z obchodních sporů mezi USA a Čínou těžil dolar. Zisky ale neudržel a dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 22.00 SELČ ztrácel zhruba desetinu procenta na 95,09 bodu. Dolar podle analytiků potřebuje nový stimul, aby prolomil úroveň 95,50 bodu, kterou v posledních měsících několikrát testoval.
Obchodní napětí je považováno za příznivý faktor pro dolar. Předpokládá se totiž, že americká ekonomika má v obchodních sporech výhodnější pozici než rozvíjející se země, uvedla agentura Reuters.
Euro vůči dolaru vykazovalo ve stejnou dobu nárůst o 0,15 % na 1,1614 USD. Na 11měsíční minimum se k dolaru propadla britská libra, a to kvůli obavám ohledně dopadů plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Vůči dolaru ztrácela 0,4 % na 1,2888 USD.
Finanční trhy podle analytičky Sireeny Harajliové ze společnosti Mizuho postupně počítají se stále vyšší pravděpodobností brexitu bez dosažení dohody mezi Británií a EU.
Ceny ropy výrazně klesly. Investory znepokojuje eskalace obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Údaje čínského celního úřadu navíc ukázaly, že dovoz ropy do Číny v červenci zůstal na relativně slabé úrovni.
Investoři se obávají, že eskalace obchodního sporu mezi dvěma největšími ekonomikami světa by mohla podkopat hospodářský růst a vyústit ve slabší poptávku po komoditách.
K poklesu cen ropy přispěla i zpráva o překvapivém růstu zásob benzínu v USA. Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že se zásoby benzínu minulý týden zvýšily o 2,9 milionu barelů, zatímco analytici podle průzkumu agentury Reuters počítali s poklesem o 1,7 milionu barelů.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Saúdskoarabský princ Valíd bin Talál koupil podíl 2,3 % ve firmě Snap (ve středu -6,71 %), která je mateřskou firmou populární mobilní aplikace pro sdílení fotografií Snapchat. Za podíl zaplatil 250 milionů USD, uvedl na svém twitterovém účtu. Oznámení je povzbudivým vyjádřením důvěry ve firmu, která v noci na středu oznámila, že počet denních uživatelů její aplikace Snapchat ve druhém čtvrtletí poprvé v sedmileté historii klesl.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 30. července po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 3 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 1,356 milionu barelů (odhad: -3,333 milionu barelů, předchozí týden: +3,803 milionu barelů).
JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Tesla (ve středu -2,43 %) na 308 ze 195 USD.
- Citigroup zvýšila cílovou cenu akcií Harley-Davidson (ve středu beze změny) na 53 z 50 USD.
Výsledková sezóna
- Provozní zisk zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters (ve středu +3,52 %) klesl ve druhém čtvrtletí o šest procent na 204 milionů USD. Důvodem byly převážně náklady a investice před plánovaným prodejem divize Financial & Risk firmě Blackstone. Příjmy se naopak zvýšily a firma potvrdila svůj výhled na letošní rok.
- Výsledky CVS Health (ve středu +4,16 %) v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,69 USD (odhad: 1,61 USD), tržby 46,71 miliardy USD (odhad: 46,32 miliardy USD).
- Výsledky Mylan (ve středu +1,79 %) v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,07 USD (odhad: 1,22 USD), tržby 2,81 miliardy USD (odhad: 2,96 miliardy USD).
- Výsledky New York Times (ve středu -6,39 %) v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,17 USD (odhad: 0,13 USD), tržby 414,6 milionu USD (odhad: 411 milionů USD).
- Americká mediální společnost 21st Century Fox (ve středečním after-marketu +0,3 %) zvýšila ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí (do konce června) příjmy meziročně o 17,7 % na 7,94 miliardy dolarů, tedy více, než se čekalo. Oznámila to firma, kterou ovládá mediální magnát Rupert Murdoch. K lepšímu výsledku jí pomohly zejména příjmy z kabelových kanálů, které představují největší část podnikatelské činnosti celé skupiny.
- Výsledky Yelp (ve středečním after-marketu +12,5 %) v 2Q: Zisk na akcii 0,12 USD (odhad: 0,01 USD), tržby 235 milionů USD (odhad: 232 milionů USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK