Brexit: Riziko v (ne)pravou chvíli a volatilní libra

Výsledek referenda o budoucnosti Spojeného království v Evropské unii předpovědět neumíme (pravděpodobnost takzvaného brexitu odhadujeme na 35 %), ale můžeme se pokusit nastínit možné dopady případného odchodu Británie z unie na finanční trhy, píše společnost NN Investment Partners ve svém měsíčníku. A připomíná, že racionálně není ohledně brexitu co řešit, ale politika a chování trhů jsou někdy hlavně o emocích.

V myslích investorů převládá nejistota. Trhy "nemají směr", hospodářské výsledky firem slábnou, ale analytici čekali ještě horší vývoj. Nejistota se často skrývá ve stínu pozorovatelných dat a může udeřit nečekaně. Nassim Taleb události, které přicházejí nečekaně, označuje jako černé labutě. "Jiné nejistoty vnímáme jako 'šedé labutě' – jsou sice patrné někde na obzoru, ale nevíme, jakým směrem letí," píše na adresu možného brexitu společnost NN Investment Partners (NNIP).

Brexit jako šedá labuť

Brexit je aktuálně nejdůležitější šedou labutí, která nutí pozorovatele, aby si na ni udělali názor. Ale dekódovat, co již do cen aktiv trhy zahrnuly, a co ještě ne, není jednoduché. Ve hře je příliš mnoho faktorů. Oslabila libra kvůli hrozbě brexitu, nebo pouze příliš oproti libře posílilo euro? Jakou roli hrají z pohledu hospodářského výhledu Velké Británie a vývoje tamního akciového trhu divoké výkyvy cen komodit a akcií v rozvíjejících se zemích? Ekonomika je zkrátka příliš komplexní systém. Část zvýšené nejistoty ale hrozbě brexitu rozhodně připsat lze.

Britové byli vždy euroskeptiky. A pragmatiky. Euroskepticismus pramení pravděpodobně z toho, že je Spojené království ostrovní zemí, která se zeměmi na kontinentu vedla četné spory a války. Pragmatismus je naproti tomu viditelný ve spisech anglosaských filosofů a ekonomů (Locke, Hume, Smith a další), jejichž myšlenky byly více "při zemi" ve srovnání s utopistickými či abstraktními myšlenkami jejich kontinentálních kolegů.

A proti brexitu hovoří pragmatismus. Velká Británie může díky EU udržet svůj blahobyt a zachovat výhody spolupráce v oblasti bezpečnosti, boje proti terorismu a kriminalitě. Pro brexit hovoří naopak europesimismus – více národní suverenity a přesvědčení, že se království lépe přizpůsobí měnícímu se světu, pokud nebude trpět bruselskou těžkopádností.

Vážnější důsledky by brexit měl pro samotné Brity

"Myslíme si, že Británie odchodem z EU může více ztratit než získat. Přesnější hodnocení brexitu by vyžadovalo znalost budoucí 'rozvodové smlouvy'. Je pravděpodobné, že EU by chtěla mít tuto smlouvu pro Británii co nejméně výhodnou, aby ostatní země viděly, že jsou s odchodem z unie spojeny nemalé náklady," míní NNIP. "Brexit by mohl vést ale i k politické destabilizaci Spojeného království. Politická nejistota by se mohla objevit i na straně EU, kterou by mohly chtít opustit další státy hledající nezávislost."

EU je pro Británii důležitým exportním trhem, jehož ztráta by znamenala ekonomické škody. Zahraniční investoři by také mohli požadovat vyšší rizikovou přirážku a libra by mohla dále oslabovat. "Svou roli by rozhodně sehrály také emoce. Racionálně (analyticky) by brexit nedával smysl. Nicméně v politice (ale ani v ekonomice a na finančních trzích) často o racionalitu tolik nejde," uzavírá NNIP.

Volatilita na trhu s librou ne(s)končí

Průzkumy veřejného mínění v posledních dnech ukazují na vzestup podílu voličů, kteří chtějí hlasovat proti setrvání Británie v EU, a to primárně z řad dosud nerozhodnutých voličů. Průzkumy ale stále naznačují, že výsledek referenda bude velice těsný. Výrazně se zvýšila i míra pravděpodobnosti odchodu "Londýna z Bruselu" i podle informací ze sázkových kanceláří, a to na zhruba 40 %.

Jakou reakci lze očekávat den po referendu na trhu s britskou librou? Měsíční implikovaná volatilita libry vůči americkému dolaru, která odráží očekávání toho, jak moc se kurz bude během nadcházejícího měsíce pohybovat (libovolným směrem), vzrostla za poslední měsíc téměř o 200 %. Lze tedy očekávat prudkou reakci trhu.

To naznačuje i průzkum agentury Bloomberg mezi 32 ekonomy. Pokud se Britové vysloví pro odchod z EU, očekává většina respondentů pád kurzu libry pod 1,35 GBP/USD. Libra by tak v páru s dolarem byla nejslabší za více než třicet let. Pokud naopak Spojené království zůstane součástí Evropské unie, lze předpokládat pozitivní odezvu devizového trhu a posílení britské měny na letošní nejsilnější úroveň. Podle účastníků průzkumu si vůči dolaru může libra připsat zhruba 6% zisk. Jedinou jistotou je tedy necelý týden před referendem pokračující volatilita kurzu libry.

Zdroj: NN Investment Partners, Komerční banka

Britská libra
Přestat sledovat
Spojené království
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
GBP/EUR
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat