Burzovní kalendář (17. 6. - 21. 6. 2019)

Investoři se v příštím týdnu zaměří především na zasedání FOMC a následnou tiskovou konferenci Jeromea Powella, která by mohla naznačit, jak pravděpodobné je snížení úrokových sazeb v letošním roce. V případě, že by vyznění zasedání bylo opravdu holubičí, pak by trh zřejmě dostal růstový impulz.

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu mírně stouply, index Dow přidal 0,41 %, S&P 500 se zvýšil o 0,47 % a Nasdaq Composite stoupl o 0,70 %. V plusu skončily v týdenním horizontu rovněž evropské akcie, panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,35 %, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,19 %, francouzský CAC 40 posílil o 0,07 % a německý DAX zpevnil o 0,60 %. Pražská burza podle indexu PX za týden posílila o 0,2 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 14. června 2019

Americké akcie v pátek klesly, výrobce čipů tlačila dolů nejistota ohledně budoucí poptávky
Americké akcie v pátek mírně oslabily. Výrobci čipů se dostali pod tlak, protože společnost Broadcom varovala, že na poptávku po čipech mají negativní vliv obchodní neshody mezi Spojenými státy a Čínou.
Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však mírně zdražily
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech, když byly pod tlakem růstu napětí mezi USA a Íránem. Důvodem byla čtvrteční evakuace dvou ropných tankerů v Ománském zálivu, které se zřejmě staly terčem útoku.
Pražská burza v pátek nepatrně zpevnila, dařilo se akciím skupiny ČEZ
Pražská burza zakončila páteční obchodování v plusu, index PX však stoupl pouze o 0,06 % na 1 051,46 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie energetické skupiny ČEZ (+0,83 % na 544,50 Kč) a Komerční banky (+0,72 % na 904 Kč). Objem obchodů byl s necelými 366 miliony korun podprůměrný.

Vliv na situaci na trzích měla opět hlavně obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou. Peking naposledy varoval před tvrdou reakcí, pokud bude Washington nadále stupňovat obchodní napětí. Určitou úlevu přinesla alespoň dohoda USA a Mexika o migraci, která odvrátila zavedení cel na dovoz mexického zboží do USA.

Na komoditních trzích ve čtvrtek prudce stouply ceny ropy. Důvodem byl požár dvou tankerů v Hormuzském průlivu po útoku zatím neznámého původu. Spojené státy z útoku obvinily Írán, ten však toto vyjádření USA označil za "sabotážní diplomacii" a svůj podíl na útoku odmítl.

Z ekonomických údajů se investoři zaměřili na japonský HDP, čínskou obchodní bilanci, průmyslovou výrobu v Británii, eurozóně, Číně a USA, britskou obchodní bilanci a nezaměstnanost a americkou, českou, čínskou a německou inflaci.

Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejnily na Wall Street například společnosti Thor Industries, H&R Block nebo Broadcom a v Evropě firma Industria de Diseño Textil.

Statistika dosud oznámených výsledků amerických firem za 1Q2019

Výhled

V nadcházejícím týdnu budou investoři opět sledovat hlavně vývoj na poli mezinárodního obchodu. Mezinárodní měnový fond již na začátku května upozornil, že celní válka mezi USA a Čínou by v příštím roce mohla snížit globální HDP o 0,5 %, tedy o zhruba 455 miliard dolarů.

Z makroekonomických dat se o pozornost přihlásí inflace a výsledek obchodní bilance v eurozóně, indexy ZEW pro Německo, data z realitního trhu USA (vydaná stavební povolení, zahájená výstavba, prodeje starších domů), britské maloobchodní tržby a inflace nebo spotřebitelská důvěra v eurozóně a předběžné červnové indexy nákupních manažerů vybraných zemí.

Sledovaná budou také měnověpolitická zasedání centrálních bank Spojeného království a USA. V případě Bank of England se čeká potvrzení nastavení měnové politiky (základní úroková sazba 0,75 %), Fed by však podle některých ekonomům mohl sazby snížit. Pravděpodobnost tohoto scénáře je podle dat burzovní skupiny CME zhruba 24 %. Pravděpodobnost úpravy pásma pro základní úrokovou sazbu ze současných 2,25-2,50 % na 2,00-2,25 % v červenci je přibližně 65 %.

Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejní na Wall Street mimo jiné společnosti Adobe, Oracle, Kroger, Red Hat nebo CarMax.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 17. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Je možné, že se index S&P 500 bude nadále držet v rozpětí. Žádné zprávy ani prohlášení (amerického) prezidenta jej nenaklonily jedním směrem. Za dva týdny přitom začíná červenec, tedy měsíc, ve kterém se většinou nic neděje a ceny akcií mají tendenci spíše mírně růst," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

V pondělí vyjde v Česku zpráva o výrobní inflaci, německá centrální banka zveřejní pravidelnou měsíční zprávu a ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří na index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index) a index cen domů NAHB.

V noci na úterý zveřejní Čína index cen domů. Dopoledne bude v Evropě patřit indexům ZEW pro Německo a eurozónu, zprávě o výrobní inflaci v Německu a obchodní bilanci a inflaci eurozóny. Odpoledne vyjde v USA zpráva o počtu vydaných stavebních povolení a zahájené výstavbě. Hospodářské výsledky zveřejní na Wall Street společnost Adobe.

Středeční dopoledne nabídne výsledek běžného účtu eurozóny, zprávu o britské inflaci a statistiku stavební výroby v eurozóně. V USA skončí zasedání FOMC následované tiskovou konferencí šéfa Fedu Jeromea Powella. Výsledky hospodaření se v zámoří pochlubí společnost Oracle.

Ve čtvrtek dopoledne zveřejní Spojené království zprávu o tržbách maloobchodních prodejců a britská centrální banka bude rozhodovat o nastavení úrokových sazeb. Odpoledne se v USA investoři zaměří na výsledek běžného účtu, pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a index průmyslové aktivity filadelfského Fedu a Evropská komise ještě zveřejní zprávu o spotřebitelské důvěře. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí představí v USA společnosti Kroger nebo Red Hat.

Pátek bude dnem předběžných červnových indexů nákupních manažerů ve výrobě a sektoru služeb. V noci na pátek navíc Japonsko zveřejní ještě zprávu o inflaci a Česko bude dopoledne informovat o zahraničním dluhu. V pátek také dojde k převážení indexů CECE a PX. Pro domácí trh by v rámci indexů CECE mělo být znatelnější jen snížení váhy Erste Group Bank. Hospodářské výsledky odtajní na Wall Street společnost CarMax.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • V pondělí se toho mnoho dít nebude. Důvěra v americkém zpracovatelském průmyslu v oblasti New Yorku v květnu nečekaně vzrostla, v červnu by však podle očekávání trhu měla opět mírně zkorigovat.
  • V týdnu na sebe téměř veškerou pozornost strhne Fed. Trh počítá se snížením sazeb již v polovině prázdnin, ekonomové ze Société Générale ovšem připouštějí maximálně preventivní snížení sazeb ještě předtím, než americké ekonomice bude hrozit recese. K tomu ale ještě na červnovém zasedání nedojde. Záležet bude na vyznění celého prohlášení, představena bude také nová prognóza včetně mediánu výhledu úrokových sazeb.
  • Zasedání Evropské rady přinese ve čtvrtek diskuzi o klíčových postech včetně šéfa Evropské centrální banky. Proces to bude složitý a zdlouhavý, především bude obtížné najít shodu mezi Evropským parlamentem a Evropskou radou ohledně předsedy Evropské komise.
  • Index nákupních manažerů v eurozóně za červen mírně vzroste jak ve zpracovatelském průmyslu, tak ve službách. Zůstane ale pod svým dlouhodobým průměrem.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat