Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však mírně zdražily

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech, když byly pod tlakem růstu napětí mezi USA a Íránem. Důvodem byla čtvrteční evakuace dvou ropných tankerů v Ománském zálivu, které se zřejmě staly terčem útoku.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,4 % na 378,81 bodu, za celý týden však získal 0,35 %. Britský FTSE 100 klesl o 0,31 % na 7 345,78 bodu (týden: +0,19 %), francouzský CAC 40 se snížil o 0,15 % na 5 367,62 bodu (týden: +0,07 %) a německý DAX oslabil o 0,59 % na 12 096,4 bodu (týden: +0,6 %).
Výrazně v pátek zlevnily akcie výrobců čipů poté, co americká společnost Broadcom varovala, že v důsledku obchodní války mezi USA a Čínou se globálně sníží poptávka po čipech. Cenné papíry společnosti AMS se kvůli tomu propadly o 3,3 %, Infineon Technologies odevzdala zhruba 5,3 %.
O 10 % se propadly akcie švýcarské firmy DKSH, na něž v pátek snížila doporučení banka Credit Suisse. Nový rating je na stupni "underperform".
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Členské země EU v pátek ukončily řízení, které bylo od roku 2009 vedené se Španělskem kvůli jeho nadměrnému schodku. Ministři financí v pátek v Lucembursku potvrdili, že Madridu se podařilo schodek dostat pod unijní referenční hodnotu tří procent. Itálii, u které nedávno Evropská komise začátek analogického řízení označila za oprávněné kvůli vysoké míře dluhu, v pátek země vyzvaly, aby učinila kroky k jeho snížení.
- Tempo meziročního růstu inflace na Slovensku v květnu zrychlilo na 2,7 procenta z 2,3 procenta v dubnu. Informoval o tom v pátek slovenský statistický úřad. Spotřebitelské ceny tak rostly pomaleji než v Česku, kde květnová inflace v meziročním srovnání dosáhla 2,9 procenta.
- Primární nabídka výrobce nákladních aut Traton ze skupiny Volkswagen by měla ohodnotit firmu až na 16,5 miliardy eur. Volkswagen oznámil, že cena jedné akcie by se měla pohybovat v rozmezí 27 až 33 eur a s akciemi na burze se má začít obchodovat 28. června. Nabídka akcií Tratonu by tak mohla být letos jednou z největších v Evropě. Uvedla to agentura Bloomberg.
- Ministři financí zemí Evropské unie v noci na pátek v Lucemburku nedokázali najít společnou představu toho, jak a z jakých zdrojů by měl být v budoucnosti naplňován rozpočtový nástroj eurozóny. Před červnovým summitem EU příští týden ale domluvili základní obrysy budoucího nástroje, a téma tak opět na stůl dostanou premiéři a prezidenti členských států za týden v Bruselu. Novinářům to na ranní tiskové konferenci řekl Mario Centeno, šéf euroskupiny, tedy schůzek ministrů financí zemí, kde se platí eurem.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na 2,6 procenta z dubnových 2,7 procenta. Bez práce bylo 200 675 lidí, což je nejméně od května 1997. Volných pracovních míst opět přibylo, a jejich nabídka tak nadále převyšovala počty nezaměstnaných. Úřady ke konci května evidovaly 346 552 volných míst. Informoval o tom v pondělí Úřad práce ČR.
- Italsko-americký výrobce automobilů Fiat Chrysler Automobiles (FCA) a francouzská automobilka Renault hledají způsob, jak oživit fúzi, od níž FCA minulý týden odstoupil, a jak zajistit souhlas aliančního partnera Renaultu, japonské automobilky Nissan Motor. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters s odvolání na zdroje blízké automobilkám. Nissan se podle zdrojů chystá výměnou za podporu fúze po Renaultu žádat, aby výrazně snížil svůj podíl 43,4 procenta v japonské automobilce.
- Íránské ministerstvo zahraničí v pondělí odsoudilo evropské signatáře dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 za to, že neučinili nic k záchraně dokumentu poté, co jej loni vypověděl americký prezident Donald Trump. Německý ministr zahraničí Heiko Maas, který je nyní na návštěvě Teheránu, mezitím vyjádřil naději, že brzy bude zaveden evropský platební systém, který by měl umožnit obchodovat s Íránem a přitom obejít americké sankce, informovala agentura Reuters.
- Hlavní kandidát na příštího britského premiéra Boris Johnson chce snížit daně podnikatelům a zvýšit práh, od něhož zaměstnanci platí 40procentní daň z příjmu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Johnsonův pravidelný sloupek v deníku the Telegraph.
- Spotřebitelské ceny v květnu meziročně stouply o 2,9 procenta, tempo růstu tak zrychlilo z dubnových 2,8 procenta. Zdražilo zejména bydlení a některé potraviny, například brambory. Naopak levnější byly proti loňskému květnu oděvy a poštovní a telekomunikační služby. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad. Analytici očekávali zpomalení meziroční inflace na 2,6 procenta.
- České veřejné finance zůstávají při zachování stávajícího nastavení daňové politiky a výdajů dlouhodobě neudržitelné. Dluh veřejných financí by především kvůli stárnutí populace při zachování nynější situace dosáhl v roce 2069 až 222 procent hrubého domácího produktu. To je více, než nyní vykazuje jakákoli země Evropské unie. Ve své druhé Zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí to v úterý uvedla Národní rozpočtová rada. Zároveň upozornila, že zpráva není odhadem faktického vývoje, ale jen simulací.
- Nové pravomoci, které Evropská unie udělila Evropskému bankovnímu úřadu (EBA) v oblasti boje proti praní špinavých peněz, nejsou dostatečné na to, aby úřad byl schopen příliv špinavých peněz zastavit. Ve svém prvním interview v roli šéfa EBA to řekl José Manuel Campa deníku Financial Times (FT).
- Estonská alternativní taxislužba Bolt, která se od počátku letošního roku nazývala Taxify, opět vstupuje na londýnský trh. Nabízí výhodnější podmínky než konkurenční Uber, a to jak pro cestující, tak pro řidiče.
- Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dodala v květnu zákazníkům 104 900 vozů, meziročně o 6,6 procenta méně. Důvodem je především pokles prodejů na největším trhu značky v Číně, kde klesly dodávky o 31,5 procenta na 21 100 vozů, což podle firmy odráží situaci na tamním trhu s osobními vozy. Škoda Auto to ve středu uvedla v tiskové zprávě.
- Americká investiční společnost KKR chce koupit akcie menšinových akcionářů německého mediálního gigantu Axel Springer. Podle dohody s hlavními akcionáři jim ve středu nabídla 63 eur za akcii. Firmu, která vydává například nejčtenější list Bild, nabídka oceňuje na 6,7 miliardy eur, napsal list Financial Times.
- Na hlavních rysech budoucího rozpočtového nástroje eurozóny by se podle názoru Evropské komise měli koncem příštího týdne shodnout premiéři a prezidenti členských zemí EU. Komise ve středu před červnovým summitem EU vybídla šéfy států a vlád bloku k několika konkrétním krokům směrem k větší integraci evropské hospodářské a měnové unie (EMU).
- Slovensko nestihne na začátku července plošně spustit hlavní fázi plnohodnotné elektronické evidence tržeb podnikatelů, jak stát původně plánoval. Vláda ve středu proto změnou zákona navrhla odpustit podnikatelům pokuty, které by jim hrozili v případě, že by takzvaný systém eKasa podle původního harmonogramu nezavedli. Obdobný systém evidence tržeb spustilo Česko v roce 2016.
- Automobilky Volkswagen a Ford Motor jsou blízko k dohodě o spolupráci při vývoji samořízených vozů. Uvedl to ve čtvrtek podle agentury Reuters šéf Volkswagenu Herbert Diess v projevu k vedoucím pracovníkům podniku. Firmy se již začátkem roku dohodly na společném vývoji lehkých užitkových automobilů.
- Použití eura jako mezinárodní měny loni po předchozím poklesu vzrostlo. Euru nahrává odklon od dolaru kvůli dopadům americké zahraniční politiky a kvůli dřívějším obavám z růstu úrokových sazeb v USA. Dolar však zůstává naprosto dominantní mezinárodní měnou v obchodě, úvěrování a pro účely tvorby devizových rezerv. Vyplývá to ze čtvrteční zprávy Evropské centrální banky.
- České firmy jsou ohledně tolerance pozdní splatnosti faktur vysoko nad průměrem EU. Na 88 procent dotázaných tuzemských společností uvedlo, že již někdy akceptovaly delší dobu splatnosti, než jaká by jim vyhovovala. V EU to bylo 58 procent podniků. Vyplynulo to z Evropského reportu o platbách společností Intrum ve 29 evropských zemích, jehož se zúčastnilo 11 856 firem. Intrum je evropským lídrem poskytování služeb správy pohledávek.
- Dubnová hodnota průmyslové výroby v zemích eurozóny byla o 0,5 procenta nižší než v březnu, což trh očekával. Pokles zaznamenala hodnota i v březnu, a to o 0,4 procenta (revidováno z původního odhadu 0,3 %).
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie v květnu kleslo na 1,4 procenta z dubnových dvou procent. Analytici to očekávali. Ve srovnání s předchozím měsícem ceny v květnu vzrostly o 0,2 procenta, znovu ve shodě s očekáváním analytiků.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Španělské oděvní společnosti Inditex, která mimo jiné vlastní řetězec obchodů Zara, stoupl ve fiskálním prvním čtvrtletí čistý zisk o deset procent na 734 milionů eur. Hospodaření podpořil příznivý vývoj směnných kurzů. Informovala o tom ve středečním prohlášení společnost, která je největším prodejcem oděvů na světě.
Zdroj: CNBC