Burzovní kalendář (6. 11. - 10. 11. 2017)

Indexy nákupních manažerů v sektoru služeb, čínská obchodní bilance, další série čtvrtletních firemních výsledků na Wall Street a na pražské burze hospodářská čísla energetického obra ČEZ, Monety Money Bank, Fortuny, Kofoly a solární firmy Photon Energy. Tak bude ve zkratce vypadat nadcházející obchodní týden.

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu stouply, benchmarky Dow a S&P 500 prodloužily sérii týdenních přírůstků na osm, Nasdaq Composite na šest. Dow stoupl o 0,45 %, S&P 500 přidal 0,26 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 0,94 %. V plusu skončily i velké západoevropské burzy a panevropský index STOXX Europe 600. Britský FTSE 100 posílil 0,74 %, německý DAX stoupl o 3,75 %, francouzský CAC 40 přidal 0,43 % a STOXX Europe 600 se zvýšil o 1,52 %.

Americké akcie (týden do 3. listopadu 2017), zdroj: Google

Týden byl nabitý důležitými událostmi. K měnověpolitickému zasedání se sešli centrální bankéři ve Spojených státech, Spojeném království a Česku. Americký prezident Donald Trump prozradil, koho si vybral za nástupce Janet Yellenové v čele Fedu, hospodářské výsledky zveřejnily v zámoří Apple nebo Facebook a na pražské burze Erste Group Bank a Komerční banka a v USA vyšla zpráva o situaci na tamním trhu práce.

Americká centrální banka ve středu podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny, signalizovala ale budoucí růst úroků. Poukázala také na solidní růst americké ekonomiky a na zlepšující se podmínky na trhu práce.

Překvapivé pro trhy nebylo ani rozhodnutí ČNB a britské centrální banky, ty ale na rozdíl od Fedu měnovou politiku zpřísnily.

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek zvýšila dvoutýdenní repo sazbu, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, o 25 bazických bodů na 0,5 % a lombardní sazbu o 50 bazických bodů na 1 %. Svou politiku tak ČNB zpřísnila podruhé v tomto roce, poprvé tak učinila na začátku srpna. Česká koruna během tiskové konference guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka mírně oslabila, jelikož jeho slova nebyla tak jestřábí, jak trh čekal.

Také britská centrální banka zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,5 %. Učinila tak poprvé za více než deset let. Pro utažení měnových kohoutů hlasovalo sedm členů měnového výboru, pro ponechání sazby beze změny zvedli ruku dva jeho členové. Zpřísnění měnové politiky vychází mimo jiné z obav centrální banky z rychle se zvyšující inflace.

Ve čtvrtek se investoři dozvěděli, že novým šéfem americké centrální banky by měl být Jerome Powell, který je nyní členem rady guvernérů Fedu. Během oznámení své volby Trump vyjádřil naději, že senátoři ve funkci Powella rychle potvrdí. Jerome Powell, stejně jako Janet Yellenová, podporuje umírněný přístup k měnové politice, charakterizovaný jen pozvolným zvyšováním úrokových sazeb. Jeho jmenování do čela Fedu by tak mohlo zajistit pokračování měnové politiky, která vyhovuje investorům.

"Úkolem nejvyšší priority bude pro Powella dokončit 'unwind' programu kvantitativního uvolňování, tedy opět alespoň částečně vyprázdnit bilanci Fedu, aniž by to významně zasáhlo výkon ekonomiky. Očekáváme, že Fed znovu zvýší úrokové sazby v prosinci, tedy ještě před nástupem Powella do funkce. V průběhu roku 2018 pak očekáváme dva další 'hiky' po 25 bazických bodech," uvedl Vít Macháček, analytik z České spořitelny.

"Co si zřejmě odneseme z Powellova jmenování novým šéfem Fedu a na co se zaměří trhy, je skutečnost, že Powell je pro finanční deregulaci. V této oblasti by mohl mít významný vliv, a jeho jmenování by tak mohlo být krokem k jednodušším podmínkám pro finanční instituce," dodala Anna Stupnytska, ekonomka z Fidelity International.

Z ekonomických zpráv investoři věnovali nejvíce pozornosti statistikám z amerického trhu práce. Ministerstvo práce v pátek informovalo, že v říjnu v USA mimo zemědělství vzniklo zhruba 261 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že to bylo asi 310 tisíc míst po přibližně 18 tisících v září. Míra nezaměstnanosti klesla z 4,2 % na 4,1 %, očekávala se stagnace na zářijové hodnotě. Tempo meziročního růstu průměrné mzdy kleslo na 2,4 %.

"Extrémní počasí mělo vliv i na zprávu o říjnovém vývoji situace na trhu práce, čistý přírůstek míst byl ale i tak slušný. Celkově statistika nepřinesla žádné překvapení, investoři nyní navíc věnují více pozornosti hospodářským výsledkům firem," řekl Charles Lieberman z Advisory Capital Management.

Z dalších údajů se investoři zaměřili mimo jiné na index spotřebitelské důvěry v eurozóně, zprávu o osobních příjmech a výdajích ve Spojených státech, německou inflaci a nezaměstnanost, informace o vývoji inflace, nezaměstnanosti a HDP v eurozóně či sérii indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru.

Výsledková sezóna na Wall Street již má vrchol za sebou. Vedle Applu a Facebooku se v uplynulém týdnu čísly pochlubily také Tesla, Berkshire Hathaway, Mastercard, Pfizer, Groupon, Kraft Heinz, DowDuPont nebo CBS Corp. Ze zhruba 400 firem z indexu S&P 500, které již hospodářská čísla reportovaly, jich zhruba tři čtvrtiny vykázaly zisk nad odhady a dvě třetiny tržby nad odhady.

Erste Group Bank v prvních třech čtvrtletích letošního roku vydělala 987,6 milionu eur
Rakouská finanční skupina Erste Group Bank v prvních třech čtvrtletích letošního roku vydělala 987,6 milionu eur. Meziročně jí tak čistý zisk klesl o 16,2 % z 1,18 miliardy eur. Meziroční srovnání je ovlivněno loňským zaúčtováním příjmu z prodeje podílu v kartové společnosti VISA Europe ve výši 138,7 milionu eur před zdaněním.
Čistý zisk Komerční banky za první tři čtvrtletí roku stoupl o 5,5 % na 11,23 miliardy korun
Komerční banka vykázala za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk 11,23 miliardy korun. Meziročně tak vydělala o 5,5 % více. Čistý zisk banky očištěný o jednorázové položky vyplývající z příjmu z prodeje podílů ve VISA Europe a ve společnosti Cataps v roce 2016 a z přecenění a prodeje budov centrály v tomto roce se zvýšil o 13,1 % na 10,33 miliardy korun.
Applu v posledním finančním čtvrtletní stoupl zisk o 19 %, prodej iPhonů předčil očekávání
Americká technologická společnost Apple zvýšila ve čtvrtém finančním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 19 % na 10,71 miliardy USD. Firma ve čtvrtek rovněž oznámila, že během čtvrtletí, které skončilo 30. září, prodala 46,7 milionu telefonů iPhone. Cena akcií firmy se po zveřejnění výsledků vyšplhala v after-marketu na nové rekordní maximum.

S&P 500 - statistika výsledkové sezóny za 3Q2017

Americké akcie týden zakončily stylově na nových maximech, dařilo se Applu
Všechny tři hlavní americké akciové indexy v pátek uzavřely na nových maximech. Smíšený dojem ze zprávy o říjnové situaci na trhu práce USA nakonec zastínily akcie Applu, které podporovala jak silná kvartální čísla, tak obrovský zájem o nový telefon iPhone X.
Evropské trhy v pátek zpevnily, za celý týden vzrostly zhruba o 1,5 %
Evropské akciové trhy uzavřely týden v zelených číslech. Investoři se vraceli ke čtvrtečnímu zasedání britské centrální banky, které přineslo první zvýšení sazeb po více než deseti letech, a vyhodnocovali také řadu hospodářských výsledků firem z regionu.
Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o procento
Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu ze čtvrtečního obchodování, index PX odepsal 1,37 % na 1 051,60 bodu. Dolů burzu táhly akcie Erste Group Bank, Komerční banka a energetická skupina ČEZ, dařilo se naopak likérce Stock Spirits a nápojářské Kofole ČeskoSlovensko. Objem obchodů byl s 801 miliony korun nadprůměrný.

Výhled

První čistě listopadový týden bude o poznání klidnější než ten předchozí. Z ekonomických dat se investoři zaměří na indexy nákupních manažerů v sektoru služeb pro evropské země a čínskou obchodní bilanci a inflaci. Analytici se začtou také do nové makroekonomické prognózy Evropské komise a o pozornost se přihlásí centrální banky Nového Zélandu a Austrálie, které čekají měnověpolitická zasedání.

V pondělí se bude konat setkání euroskupiny, tedy ministrů financí zemí eurozóny. Na schůzce se má debatovat o budoucnosti evropské integrace. Setkání se navíc tentokrát mohou zúčastnit i zástupci zemí, jež jsou členy Evropské unie, ale mají stále vlastní měnu. Za Českou republiku se připojí ministr financí Ivan Pilný.

Na téma budoucích změn evropské měnové unie v minulých měsících hovořili francouzský prezident Emmanuel Macron, šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker a další evropští politici. Jejich pohledy na to, jak by evropská integrace měla vypadat, se však výrazně liší, například v otázce samostatného rozpočtu eurozóny nebo podoby fiskálních pravidel.

Výsledková sezóna ve Spojených státech vstupuje do poslední pětiny, na Wall Street se kvartálními hospodářskými výsledky pochlubí například podniky Priceline Group, Mylan, Valeant Pharmaceuticals International, Snap, LendingClub, Walt Disney, Twenty-Fist Century Fox, News Corp nebo J.C. Penney, v Evropě E.ON, Crédit Agricole, Siemens, Adidas, Deutsche Telekom, Assicurazioni Generali, Commerzbank, Allianz či ArcelorMittal a BMW a na pražské burze ČEZ, MONETA Money Bank, Kofola ČeskoSlovensko, Photon Energy a Fortuna Entertainment Group.

Kofola ČeskoSlovensko podle analytiků z České spořitelny vykáže za třetí čtvrtletí nárůst celkových tržeb v nižších jednociferných hodnotách. Růst v jaderském regionu by měl vyvážit pokles výnosů v Polsku. "Chorvatské tržby by měly být podpořeny konsolidací společnosti Studenac a růstem značky Radenska. Rovněž očekáváme růst na českém a slovenském trhu, který by měl dosahovat středních jednociferných hodnot, a to především díky síti freshbarů a salaterií UGO, minerálním vodám Rajec a akvizici producenta salátů Titbit. Upravený provozní zisk EBITDA očekáváme meziročně o 2-3 % vyšší díky nižším prodejním a administrativním nákladům. V souvislosti s uzavřením výrobního závodu v Polsku očekáváme jednorázový náklad ve výši 30-35 milionů Kč," napsali analytici.

V případě ČEZ bude podle analytika Miroslava Frayera z Komerční banky na ziskovost pozitivně působit vyšší využití jaderných elektráren, tento efekt by ovšem měl být převážen negativními faktory v podobě nižších prodejních cen elektřiny a zvýšených nákladů na nákup emisních povolenek. "V oblasti nové energetiky by mělo být meziroční zlepšení z velké míry ovlivněno zaúčtovaným odpisem části polského projektu Ecowind v loňském třetím čtvrtletí. V segmentech distribuce a těžby nečekáme výrazné meziroční změny, u prodeje by mohlo dojít k mírnému zhoršení," říká analytik.

Celkově by podle Frayera měly tržby za třetí čtvrtletí mírně klesnout k 46 miliardám korun a provozní zisk EBITDA by se měl snížit o tři procenta na 10,4 miliardy korun. "Za očekávaným propadem provozního zisku o více než 20 % stojí zvýšené odpisy vlivem zařazení elektrárny Prunéřov do dlouhodobého majetku firmy. Naopak se zařazením zmodernizované elektrárny Ledvice v odhadech nepočítáme. Na úrovni čisté ziskovosti odhadujeme nárůst výsledku o 27 % na 1,03 miliardy korun. Meziroční růst je ovlivněn především odpisy části goodwillu v Turecku a vyššími ztrátami z derivátových obchodů s komoditami, které negativně ovlivnily výsledky hospodaření za třetí kvartál minulého roku," dodává Miroslav Frayer.

ČEZ - odhad výsledků za 3Q2017, zdroj: Bloomberg

Čtvrtletní výsledky Monety Money Bank budou podle Frayera pozitivně ovlivněny příznivým makroprostředím. "Daří se většině odvětví napříč ekonomikou, což se promítá do rostoucího objemu poskytnutých úvěrů. My počítáme s jejich meziročním růstem v retailovém segmentu o téměř 10 %, v korporátním sektoru předpokládáme zvýšení o více než 12 %. Ani tyto pozitivní trendy by ale neměly vést ke zlepšení ziskovosti banky, když negativně nadále působí nízké úrokové sazby. To se dle našich propočtů promítne do mezikvartálního i meziročního poklesu čisté úrokové marže, kterou za třetí čtvrtletí očekáváme na úrovni 4,6 % (v 2Q2017 byla 4,7 % a v 3Q2016 dosáhla 5,8 % )," uvádí Miroslav Frayer.

Provozní náklady Monety Money Bank předpokládá analytik o zhruba 5 % nižší, především díky úsporám v administrativně a odpisům a amortizaci majetku. Proti tomu však působí rostoucí personální náklady. "Čistý zisk Monety za třetí čtvrtletí by podle nás měl dosáhnout 819 milionů Kč, což značí meziroční pokles o 10 %. Tvorba opravných položek by měla být nižší díky kvalitnějšímu úvěrovému portfoliu a zlepšujícímu se profilu klientů," dodává Miroslav Frayer.

MONETA Money Bank - odhad výsledků za 3Q2017, zdroj: Bloomberg

Fortuna podle analytika Jiřího Kostky z Komerční banky vykáže za třetí čtvrtletí výrazný nárůst přijatých sázek (+108 %), které se vyšplhaly na více než 508 milionů eur, a to zejména díky novým prodejním kanálům.

"Očekáváme další nárůst přijatých sázek v on-line kasinu, které bylo spuštěno na konci února. Dalším znatelným zdrojem vyšších přijatých sázek je od května konsolidovaná akvizice Hattrick Sports Group, u níž očekáváme, že do přijatých sázek v třetím kvartálu přispěla více než 100 miliony eur. A v neposlední řadě mírně navýšila přijaté sázky i akvizice rumunských sázkových společností, jež je součástí konsolidačního celku od začátku září," uvádí Kostka.

"Rozdílné tempo růstu přijatých sázek a hrubých výher, které odhadujeme na 68 milionů eur, je podle nás způsobeno nárůstem podílu internetového kasina a herních aplikací, u nichž je dosahováno výrazně nižších marží. Vývoj provozního zisku EBITDA je ovlivněn dvěma faktory - na jedné straně stojí samotný výrazný růst přijatých sázek a na straně druhé se negativně projevují náklady spojené s akvizicemi. Po započtení obou faktorů předpokládáme růst zisku EBITDA na úroveň kolem 12 milionů eur," dodává Jiří Kostka.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Americký akciový trh je stále na vzestupu a silně překoupený. Býčí trend pokračuje, i když zpomaluje. Do Vánoc zbývá sedm týdnů, přičemž od 20. prosince se objemy obchodů zpravidla výrazně snižují a hlavní akciové indexy se příliš nehýbou. Zda v následujících šesti týdnech přijde korekce, či nepřijde, je otázka pro Hamleta," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí bude v Evropě dnem indexů nákupních manažerů v sektoru služeb. V noci na pondělí navíc japonská centrální banka vydá zápis ze svého posledního měnověpolitického zasedání, dopoledne Německo zveřejní ještě zprávu o továrních objednávkách, v ČR vyjdou statistiky maloobchodních tržeb a průmyslové a stavební výroby, Švýcarsko se pochlubí inflační statistikou a eurozóna ještě indexem výrobních cen. Odpoledne se za řečnický pultík postaví šéfka Fedu Janet Yellenová a prezident newyorského Fedu William Dudley. Konat se bude i setkání takzvané euroskupiny. Hospodářské výsledky v pondělí představí v Evropě Pirelli, v USA Michael Kors Holdings, CVS Health, Mylan, Priceline Group nebo TripAdvisor a Tenet Healthcare, v Japonsku SoftBank Group a na pražské burze Kofola ČeskoSlovensko a Photon Energy.

V úterý bude australská centrální banka informovat o výsledku svého měnověpolitického zasedání, Německo představí statistiku průmyslové výroby, ve Spojeném království vyjde index cen domů od banky Halifax a eurozóna se pochlubí zprávou o maloobchodních tržbách. Ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří na JOLTS, oblíbený indikátor stavu amerického trhu práce Janet Yellenové, a index optimismu malých firem. Kvartální hospodářské výsledky na trh pošlou v Evropě BMW, Banca Monte dei Paschi di Siena nebo Intesa Sanpaolo a Pandora, na pražské burze ČEZ, ve Spojených státech Valeant Pharmaceuticals International, Virtu Financial, Snap, Marriott International nebo LendingClub, v Japonsku Nissan Motor a Toyota Motor a v Číně Weibo.

Středa bude patřit čínské obchodní bilanci a české nezaměstnanosti. Dále se investoři dozvědí, jak se v říjnu vyvíjely devizové rezervy ČNB, a v USA se zaměří na pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy na americkém území. Večer evropského času ještě bude o výsledku svého měnověpolitického zasedání informovat novozélandská centrální banka. Do výsledkové sezóny přispějí čísly v Evropě Koninklijke Ahold Delhaize, ABN AMRO Group, Crédit Agricole nebo E.ON a v USA mimo jiné Humana, Square, Twenty-First Century Fox, Monster Beverage nebo CenturyLink.

V noci na čtvrtek se Čína pochlubí inflací a Japonsko doplní zprávy o obchodní bilanci a strojních objednávkách. Dopoledne vyjde zpráva o inflaci také v ČR a výsledek obchodní bilance i v Německu. Evropská komise dále zveřejní novou makroekonomickou prognózu a odpoledne vyjdou ve Spojených státech pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a informace o vývoji velkoobchodních zásob. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí se pochlubí v Japonsku Toshiba, v západní Evropě Deutsche Telekom, Siemens, Adidas, Assicurazioni Generali, AstraZeneca či Commerzbank a na pražské burze MONETA Money Bank a Fortuna.

Páteční dopoledne bude patřit britské obchodní bilanci a průmyslové výrobě. Odpoledne ve Spojených státech vyjde předběžný listopadový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a večer ještě jako každý týden společnost Baker Hughes zveřejní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Kvartální hospodářské výsledky odhalí v Evropě Allianz, ArcelorMittal nebo Telecom Italia a ve Spojených státech J.C. Penney.

Burzovní kalendář
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat