US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Fed ponechal v listopadu úroky beze změny, signalizoval ale jejich budoucí růst

Americká centrální banka ve středu podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny, signalizovala však budoucí zvyšování úroků. Poukázala také na solidní růst ekonomiky Spojených států a na zlepšující se podmínky na trhu práce.

Redakce IW
Redakce IW
1. 11. 2017 | 19:00
Fed

"Ekonomická aktivita roste solidním tempem navzdory výpadkům v souvislosti s hurikány," uvedl Fed po dvoudenním zasedání svých vedoucích činitelů. Upozornil sice, že tempo růstu cen zůstává slabé, potvrdil však, že ve střednědobém výhledu očekává návrat inflace ke svému dvouprocentnímu cíli.

Centrální banka naposledy zvýšila základní úrokovou sazbu na červnovém zasedání, a to o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,00-1,25 %. Analytici a ekonomové předpokládají, že k dalšímu zvýšení úroků přikročí měnový výbor Fedu na prosincovém zasedání.

"Zasedání Fedu v zásadě nepřineslo nic nového, pravděpodobnost prosincového zvýšení sazeb zůstává vysoká. Nyní bude trh čekat na říjnová data z amerického trhu práce, která vyjdou v pátek," říká Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek oznámí, koho vybral za příštího šéfa Fedu. Jeho kandidáta musí následně schválit Senát. Za favorita je v poslední době považován člen Rady guvernérů Fedu Jerome Powell. V čele banky nyní stojí Janet Yellenová, jejíž funkční období končí v únoru.

Inflace v září zrychlila na 2,2 %, růst ekonomiky dosáhl v třetím čtvrtletí anualizovaného tempa 3 %

Index spotřebitelských cen ve Spojených státech v září meziměsíčně stoupl o 0,5 %. Analytici odhadovali, že se po srpnovém růstu o 0,4 % zvýšil o 0,6 %. Meziroční míra inflace stoupla na 2,2 % ze srpnových 1,9 %. Meziroční jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, stagnovala na 1,7 %. Americká centrální banka meziroční tempo růstu spotřebitelských cen cíluje na 2 %. Inflační zpráva za září bude zveřejněna 15. listopadu.

Inflace by se mohla podle ekonomů v příštích letech zvyšovat rychleji, pokud americký prezident Donald Trump prosadí své návrhy na zvýšení investic do infrastruktury a výdajů na obranu. Fiskální stimuly na pozadí plné zaměstnanosti by pak podle analytiků znamenaly také mnohem vyšší tempo růstu úrokových sazeb, než jaké se nyní čeká.

Růst ekonomiky USA v třetím čtvrtletí v celoročním přepočtu zpomalil na 3 % z 3,1 % v druhém kvartálu. Čísla jsou však lepší než odhady analytiků, kteří počítali s 2,5% růstem. Jádrové výdaje na osobní spotřebu vzrostly v třetím čtvrtletí o 1,3 % po +0,9 % v druhém čtvrtletí.

Mimo zemědělství v USA v září zaniklo přibližně 33 tisíc pracovních míst, šlo o první čistý úbytek míst od roku 2010. Na vině bylo extrémní počasí z přelomu srpna a září. Analytici odhadovali, že v USA vzniklo asi 90 tisíc míst po zhruba 169 tisících v srpnu. Míra nezaměstnanosti ale klesla z 4,4 % na 4,2 %, očekávala se stagnace na srpnové hodnotě. Statistika za říjen bude zveřejněna v pátek.

Údaje o pracovních místech jsou ve vládní zprávě stanovovány na základě průzkumu mezi zaměstnavateli, přičemž za nezaměstnané tento průzkum považuje i pracovníky s hodinovou mzdou, kteří po určitou dobu nemohli pracovat. Výpočet míry nezaměstnanosti je ale založen na samostatném průzkumu mezi domácnostmi, který takovéto pracovníky považuje stále za zaměstnané. To je důvod, proč míra nezaměstnanosti klesla navzdory úbytku pracovních pozic při růstu míry participace.

Zdroj: Fed, ČTK

Americká ekonomikaCentrální bankyFedSpojené státy americké (USA)Úrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

5 % HDP na obranu: První krok byl hračka, teď přijdou skutečné výzvy

5 % HDP na obranu: První krok byl hračka, teď přijdou skutečné výzvy

dnes-Tomáš Beránek
Zbraně