Česká národní banka na prvním letošním zasedání zpřísnila měnovou politiku

Česká národní banka na svém únorovém zasedání zvýšila úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazbu bankovní rada zvýšila o 25 bazických bodů na 0,75 % a lombardní sazbu posunula z 1 % na 1,5 %. Diskontní sazbu rada ponechala beze změny na 0,05 %. ČNB zveřejnila také novou makroekonomickou prognózu a odhad vývoje kurzu koruny. Průměrný kurz české koruny bude podle banky v letošním roce 24,90 EUR/CZK, příští rok pak počítá s posílením na průměrných 24,50 EUR/CZK.

Zasedání bankovní rady se zúčastnilo pět ze sedmi jejích členů. Na jednání nebyli přítomni viceguvernér banky Mojmír Hampl a člen bankovní rady Oldřich Dědek. Hlasování o nastavení sazeb bylo jednomyslné, nově stanovené sazby jsou platné od 2. února.

"Koruna se už před zveřejněním výsledku jednání dostala na nejsilnější úrovně od konce kurzového závazku, poté ovšem zisky mírně korigovala. Čím ale bude koruna silnější, tím bude z pohledu centrální banky menší potřeba sazby dále zvyšovat, jelikož měnové zpřísnění bude probíhat skrze silnější kurz. Díky příznivému ekonomickému vývoji však podle nás bude banka v letošním roce pokračovat s postupným zvyšováním sazeb," říká hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Během tiskové konference Jiřího Rusnoka koruna dále posílila, ve 14.30 se nacházela na 25,19 EUR/CZK, kde byla naposledy v prosinci 2012.

Zpevňování koruny by mělo pokračovat

Guvernér Jiří Rusnok na tiskové konferenci upozornil, že prognóza kurzu nepředstavuje závazek ČNB a nelze ji interpretovat ani jako žádoucí úroveň kurzu. Zveřejňování odhadů kurzu pozastavila banka v listopadu 2013 v souvislosti se zavedením kurzového závazku.

"Prognóza kurzu je spolu s prognózou všech dalších veličin podmíněna přijatými předpoklady prognózy, včetně výhledů zahraničního vývoje," uvedl Rusnok. Dodal, že příchod neočekávaných šoků může vychylovat skutečný vývoj kurzu od prognózy, a to někdy i výrazně.

Hrozba skokového posílení české koruny způsobeného prodejem pozic finančních investorů už podle Jiřího Rusnoka z velké části odezněla, byť část spekulativních investorů korunové pozice stále drží.

ČNB - prognóza vývoje kurzu koruny, zdroj: ČNB

Guvernér dále uvedl, že nová prognóza je zpracována tak, že pro letošní rok počítá s jedním dalším zvýšením úrokových sazeb. "Prognóza tak, jak je zpracovaná, vidí prostor pro další zvýšení úrokových sazeb v rozsahu jednoho dalšího zvýšení v tomto roce. Ale i to je podmíněno okolnostmi a vývojem," uvedl Rusnok. Upozornil, že již dříve se vyslovil pro dvě zvýšení úrokových sazeb v letošním roce.

ČNB - prognóza vývoje sazby PRIBOR (3M), zdroj: ČNB

Růst HDP zrychlí, inflace mírně klesne

Odhad růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce ČNB zlepšila na 3,6 % z 3,4 % odhadovaných v listopadu. Pro příští rok ČNB zlepšila odhad na 3,2 % z předchozích 3,1 %. Pro rok 2017 nechala ČNB odhad růstu na 4,5 %.

ČNB - odhad vývoje HDP ČR, zdroj: ČNB

V případě inflace ČNB odhad snížila. V prvním čtvrtletí příštího roku tak čeká inflaci 1,9 %, zatímco v listopadu hovořila o 2 %. Pro druhé čtvrtletí 2019 odhad banka ponechala na 1,8 %. "Celková inflace letos setrvá nad 2% cílem a na horizontu měnové politiky se bude pohybovat těsně pod ním," řekl Rusnok.

Rizika pro odhadovaný vývoj jsou podle ČNB vyrovnaná. Nejistotami jsou síla domácích inflačních tlaků a vývoj kurzu koruny.

ČNB - odhad vývoje inflace v ČR, zdroj: ČNB

Ministerstvo financí ve středu v nové prognóze zlepšilo odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,4 %. Úřad zlepšil také odhad růstu HDP v loňském roce, a to na 4,3 %. Pro rok 2019 odhaduje ministerstvo růst hrubého domácího produktu na 2,6 %. Česká bankovní asociace minulý týden zlepšila odhad letošního růstu české ekonomiky na 3,3 %. V roce 2019 by česká ekonomika měla podle ČBA expandovat tempem 2,9 %.

Analytici: Sazby dále porostou

Současná úroveň úrokových sazeb je podle Jakuba Seidlera z ING v kontextu vývoje tuzemské ekonomiky neadekvátně nízká, a proto je zpřísňování měnové politiky prostřednictvím dalšího zvyšování sazeb žádoucí. Podle jeho odhadu by se sazby letos mohly zvýšit dokonce ještě dvakrát, tedy až k úrovni 1,25 %. Koruna totiž podle něj nebude posilovat tak výrazně, jak ČNB předpokládá.

"Trh si je této skutečnosti vědom a stejně jako my předpokládá, že ČNB letos zvýší sazby alespoň třikrát. Tuto skutečnost již zohledňují i delší tržní úrokové sazby, které se pohybují na nejvyšších hodnotách od konce roku 2013," říká Seidler.

Další růst úrokových sazeb čeká i hlavní ekonom Monety Money Bank Petr Gapko. "Příští zvýšení sazeb, znovu o čtvrt procentního bodu, by mohlo přijít v druhém až třetím čtvrtletí letošního roku. Záležet bude hlavně na vývoji inflace a na inflačních očekáváních," uvedl.

Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč očekává v závěru roku základní úrokovou sazbu na úrovni jednoho procenta. "Samozřejmě je zde riziko i rychlejšího zvyšování sazeb. Záležet bude na vývoji kurzu koruny, její nedávné posílení v tomto ohledu hovoří proti přílišnému spěchu při dalším zvyšování úroků," podotkl.

V prosinci ČNB ponechala měnovou politiku beze změny, o měsíc dříve zvýšila dvoutýdenní repo sazbu z 0,25 % na 0,5 % a lombardní sazbu posunula z 0,5 % na 1 %. Diskontní sazba zůstala i v listopadu beze změny na 0,05 %.

Od základní úrokové sazby se odvíjí úroky komerčních úvěrů, lombardní sazba je míra, za kterou si obchodní banky mohou půjčovat u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Na diskontní sazbu jsou navázána například penále za nesplácené úvěry či neuhrazené daně.

Česká ekonomika ve výborné kondici

Ekonomická aktivita v Česku se vyvíjí nad očekávání příznivě, meziroční expanze tuzemské ekonomiky v třetím čtvrtletí zrychlila na 5 %, inflace se nadále pohybuje bezpečně nad 2% cílem a nezaměstnanost je nejnižší v celé EU.

K růstu tuzemské ekonomiky pomohla v třetím kvartálu podle Českého statistického úřadu hlavně domácí poptávka. "Na růstu domácí poptávky se podílely rostoucí spotřeba domácností a pokračující růst investičních výdajů," uvádějí statistici. Reálná spotřeba domácností vzrostla oproti loňsku o 4,4 %, a přispěla tak ke zvýšení celkových výdajů na konečnou spotřebu o 3,4 %.

"Ekonomická aktivita se nadále vyvíjí příznivě, trh práce láme historické rekordy a vykazuje známky přehřívání, mzdy rostou, důvěra domácností se dostala na své nejvyšší úrovně. Poslední data z ekonomiky nenaznačila žádné negativní skutečnosti, které by mohly bankovní radu ČNB přinutit rozhodnutí o dalším růstu sazeb odložit," dodává Jakub Seidler z ING.

Česká národní banka je první centrální bankou v Evropské unii, která se během současného hospodářského cyklu rozhodla zvýšit úrokové sazby, a třetí centrální bankou ekonomicky vyspělé země, která tak v pokrizovém období učinila. Poprvé v Česku úrokové sazby stouply na začátku srpna. Zatím měnovou politiku prostřednictvím sazeb zpřísnily jen americká, kanadská a britská centrální banka. Evropská centrální banka podle analytiků své sazby poprvé zvýší zřejmě v druhé polovině tohoto roku.

Zdroj:
ČNB, ČTK
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
EUR/CZK
Přestat sledovat
Zavřít
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Shutterstock
31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Alokace investic
Přestat sledovat
Americký dolar
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Zemědělství
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock, Investiční web
29. 5. 2023 12:39
Expertní debata: Výhled na druhé pololetí 2023 není špatný, investoři by ale měli cílit na delší…
Akciové fondy
Přestat sledovat
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kapitálové trhy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
29. 5. 2023 9:30
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Akciový trh je spíše optimistický, bondaři věští problémy
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Freeimages.com
27. 5. 2023 13:42
Pavel Tykač (Sev.en): Bez levné a dostupné energie neexistuje rozvoj lidské společnosti, elektřina…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat