Co musíte ráno vědět (1. prosince)

Jak světové trhy zakončily listopad, kdo má na svědomí největší letošní fúzi a co nám před třiceti lety přinesla malá privatizace? I to by vás v úterý ráno mohlo zajímat.

1. Americké akciové indexy na úvod týdne klesly, mají ale za sebou mimořádný měsíc

Americké akcie v pondělí oslabily, investoři vybírali zisky z posledních týdnů. Index Dow za sebou má největší měsíční nárůst od roku 1987 a index S&P 500 vykázal historicky nejlepší listopadový výkon. Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,91 % na 29 638,64 bodu (za listopad +11,738 %). Širší index S&P 500 klesl o 0,46 % na 3 621,63 bodu (+10,754 %) a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,06 % na 12 198,74 bodu (+11,796 %). Index volatility VIX se navzdory poklesu cen akcií také snížil, a to o 1,30 % na 20,57 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal prakticky beze změny na 0,842 %. Ceny ropy klesly zhruba o tři čtvrtě procenta a okolo půl procenta odevzdaly zlato a stříbro. Bitcoin přidal zhruba 7 % a během obchodování překonal dolarové maximum z konce roku 2017.

Investorský magazín: Jak vydělat na energii z odpadu?
Investice do zelené energie v posledních letech dramaticky rostou. Aktuální Investorský magazín hledá příležitosti v oblasti energetického zpracování biologicky rozložitelného odpadu a výroby biometanu. Ale nezůstane u těchto neotřelých investičních pokladů, dojde také na to, jaké investorsky nevstřícné zákony se schvalují v české koronavirové mlze, nebo na euforii, která panuje na akciových trzích. Závěr jako vždy patří stručnému přehledu očekávaných ekonomických událostí.
Rieder (BlackRock): Bitcoin může do značné míry nahradit zlato. Kryptoměny jsou o poznání užitečnější, než když si někde předáváte kovové cihličky
Bitcoin v pondělí v dolarovém vyjádření podle dat serveru Coin Metrics překonal dosavadní maximum z konce roku 2017. Co si o nejznámější kryptoměně myslí investiční ředitel společnosti BlackRock?

2. Evropské akcie v pondělí ztrácely, mají za sebou ale nejlepší měsíc v historii

Akcie na západoevropských trzích sice nezačaly nový týden na pozitivní vlně a skončily v červených číslech, za celý listopad však evropské akcie posílily o téměř 14 %, a zaznamenaly tak nejúspěšnější měsíční výsledek. Panevropský index STOXX Europe 600 v pondělí klesl o 0,98 % na 389,36 bodu, britský benchmark FTSE 100 se snížil o 1,59 % na 6 266,19 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 1,42 % na 5 518,55 bodu a německý DAX oslabil o 0,33 % na 13 291,16 bodu.

Zdražují a zdražují. Ocenění světových akcií slibuje do budoucna hluboce podprůměrné výnosy
Pokud přihlédneme k faktu, že se světová ekonomika nachází v nejhlubší recesi od 2. světové války, přičemž globální HDP by měl podle poslední prognózy Mezinárodního měnového fondu z října letos poklesnout o 4,4 %, výkonnost globálních akciových trhů od začátku letošního roku je mimořádně příznivá.
KONTEXT: Nové (ne)pořádky #7 aneb o z(ne)hodnocování peněz
Covid-19 působí jako urychlovač nastartovaných revolučních trendů. V jejich důsledku bude svět zítřka – a recept na úspěch v něm – v mnohém jiný než dnes. Co to znamená z pohledu investičních strategií, nastiňuje série "nové (ne)pořádky". Sedmý, předposlední díl věnuji rizikům a příležitostem spjatým s klesající cenou peněz.

3. Pražská burza v pondělí znovu klesla z nejsilnější úrovně od března. Za měsíc posílila o více než 14 %

Pražská burza znovu neudržela nejsilnější úroveň od březnového začátku šíření nemoci covid-19 v Česku. Index PX v pondělí ztratil 0,19 % na 966,44 bodu. Klesly akcie Monety Money Bank, Erste Group Bank a energetické firmy ČEZ.

VIG kupuje za 830 milionů eur aktivity Aegonu v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Turecku
Pojišťovna VIG oznámila, že za 830 milionů eur převezme aktivity společnosti Aegon v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Turecku. Jedná se o aktivity v oblasti neživotního a životního pojištění, jakož i penzijní fondy, správy aktiv a servisní společnosti v těchto zemích. Celková velikost přebíraného předepsaného pojistného v roce 2019 byla 600 milionů eur (zhruba 6 % konsolidovaného pojistného VIG) s čistým ziskem 50 milionů eur.

4. Očekávané události

Úterý bude dnem finálních indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu. V Asii bude navíc sledovaný korejský HDP a obchodní bilance nebo japonská nezaměstnanost, data z trhu práce připojí také Německo a Itálie oznámí statistiku o vývoji ekonomiky. Ostře sledovaná budou inflační data za celou eurozónu. V Americe vedle PMI vyjdou jen zásoby ropy, o hrubém domácím produktu ale bude informovat Kanada. Skončí zasedání OPEC+, šéf Fedu Powell se chystá do Kongresu a hospodářské výsledky (a akvizici) Slack má oznámit společnost salesforce.com. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. S&P Global koupí v největší letošní akvizici firmu IHS Markit

Americký poskytovatel finančních informací S&P Global převezme zhruba za 44 miliard dolarů firmu IHS Markit. Transakce se uskuteční formou výměny akcií a zahrnuje i převzetí dluhu. V letošním roce je to největší fúze, uvedla v pondělí agentura Reuters.

6. Deflace v Německu se prohlubuje, v listopadu ceny klesly nejvýrazněji od ledna 2015

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v listopadu meziročně klesly o 0,3 %. Po říjnovém poklesu o 0,2 % analytici očekávali pokles cen o 0,1 %. Meziměsíčně ceny v listopadu klesly o 0,8 %, což je po říjnovém růstu o 0,1 % výrazné zhoršení, a jde také o horší výsledek, než očekávali analytici (-0,7 %).

7. Aktivita v čínských továrnách vzrostla v listopadu nejrychleji za tři roky

Aktivita v čínských továrnách rostla v listopadu nejrychleji za tři roky a také růst v sektoru služeb se dostal na nejvyšší hodnotu za několik let. Pozitivní data, která v pondělí zveřejnil čínský statistický úřad, naznačují, že druhá největší ekonomika světa je na cestě k tomu, aby se stala první zemí, které se podaří setřást negativní dopady koronavirové pandemie, když nedávné údaje o výrobě ukázaly, že zpracovatelský sektor je již na úrovni před pandemií.

8. Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o schválení jejího mimořádného nasazení

Vakcína proti covidu-19 americké biotechnologické společnosti Moderna má podle úplných výsledků poslední fáze testů účinnost přes 94 %, těžkým případům nemoci dokonce předešla 100%. Studie přitom neukázaly žádné vážné vedlejší účinky.

9. Turecká ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k silnému růstu, překonala odhady

Turecká ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k silnému růstu, který činil 15,6 %. Oznámil to v pondělí tamní statistický úřad. Výsledek výrazně překonal odhady analytiků. Ve druhém čtvrtletí ekonomika zaznamenala více než 10% propad, za kterým byla protikoronavirová opatření.

10. Itálie pokutovala Apple kvůli praktikám při prodeji iPhonů

Italský antimonopolní úřad vyměřil americké technologické společnosti Apple pokutu deset milionů eur za agresivní a zavádějící obchodní praktiky v souvislosti s prodejem telefonů iPhone. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Malá privatizace pomohla před 30 lety rozjezdu drobného podnikání

Přání vlastnit soukromý obchod patřilo před listopadem 1989 k nedostižným snům. Již krátce po prvních svobodných volbách v červnu 1990 tak zájemce o podnikání potěšila idea takzvané malé privatizace. Ta svou právní podobu našla ve vládním zákoně o převodech vlastnictví státu na jiné osoby schváleném v říjnu 1990 Federálním shromážděním. Zákon o malé privatizaci pak nabyl účinnosti před 30 lety, tedy 1. prosince 1990.

Malá privatizace, která se naplno rozběhla v lednu následujícího roku, byla podle odborníků nejrychlejší a zároveň nejméně problematickou částí celého privatizačního procesu. Státu se v ní podařilo ke konci roku 1993, kdy se konaly poslední aukce, získat 31,8 miliardy korun za zhruba 30 000 prodaných jednotek. Malá privatizace tak znamenala nový začátek pro lidi, kteří v dražbách získali obchody, restaurace, provozovny služeb či některé menší podniky.

Slovo "malá" přitom poukazovalo na malou velikost provozních jednotek. Zvuk licitátorova kladívka poprvé zazněl 26. ledna 1991 v zaplněném sále pražského magistrátu, kde svého nového majitele získala například prodejna ovoce a zeleniny na Koněvově ulici v Praze nebo samoobsluha na Zbraslavi. Historicky první aukci bylo často vyčítáno provinění proti zákonu, jelikož jednu provozovnu získalo družstvo, a to přesto, že aukcí se směly účastnit pouze fyzické osoby.

Za jednoho z duchovních otců malé privatizace je považován Tomáš Ježek, který v červenci 1990 stanul v čele ministerstva pro správu národního majetku a jeho privatizaci. Nově vzniklý resort zřídil privatizační komise jako organizátory veřejných dražeb, jež byly v tomto případě jedinou možnou metodou převodu majetku. Průměrná vydražená cena jednotek byla zhruba o 50-60 % vyšší než cena vyvolávací. Uskutečnilo se i několik takzvaných holandských aukcí, při nichž mohla vydražená cena klesnout až na 20 % ceny vyvolávací.

V souvislosti s malou privatizací byl asi nejproblematičtější těžko prokazatelný původ peněz, se kterými budoucí podnikatelé "vstupovali do hry". I Ježek problém špinavých peněz přiznával, podle něj ale převážná část financí pocházela z úvěrů poskytnutých zejména Českou spořitelnou, Komerční bankou a Agrobankou. Většina odborníků případné "čištění peněženek" občanů odmítala, údajně by to podle nich vedlo jen k nekonečnému veřejnému obviňování.

Příjmy z prodeje provozních jednotek končily na zvláštním účtu Fondu národního majetku, jehož činnost Ježkovo ministerstvo řídilo. Kvůli dodržení rozpočtové disciplíny nesměly příjmy z malé privatizace sloužit běžným výdajům státního rozpočtu. Peníze byly použity například na odstranění následků povodní z roku 1997, na zkvalitnění technického stavu škol, část financí šla na projekty související s ozdravením ovzduší či na budování infrastruktury.

Řadu problémů novým majitelům přidělaly i nevyřešené majetkoprávní vztahy. Část podnikatelů tak později o vydražené objekty přišla, protože se nájemce s majitelem objektu nedohodl. V neposlední řadě na nové soukromníky čekala v budoucnu konkurence v podobě silných obchodních řetězců, jíž odolali jen někteří.

"Velká ozdravná operace", jak malou privatizaci nazval ministr Ježek, byla prvním krokem na cestě od centrálně plánované ekonomiky k tržnímu hospodářství. Formálně skončila v roce 1994. Součástí transformačního procesu byly pak vedle velké privatizace zejména cenová liberalizace, uvolnění zahraničního obchodu a snaha o udržení makroekonomické rovnováhy.

Musíte vědět
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 10:02
Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat