Co musíte ráno vědět (10. ledna)

Jak se ve středu dařilo burzám v Evropě a za Atlantikem, jaká byla v prosinci nezaměstnanost v Česku a v čem všem vyniká Donald Trump? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu pokračovaly v posilování, optimismus ohledně obchodních jednání s Čínou zatím přebíjí zjitřenou vnitropolitickou situaci

Americké akcie počtvrté za sebou zpevnily. Náladu investorů nadále podporují známky pokroku v obchodních rozhovorech mezi USA a Čínou. K růstu velkou měrou přispěly akcie technologické společnosti Apple, výrobců čipů a dalších podniků citlivých na vývoj v mezinárodním obchodu. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických společností, si připsal 0,39 % na 23 879,12 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,41 % na 2 584,96 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,87 % na 6 957,08 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,39 % na 19,98 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů se snížil o dva bazické body na 2,71 %.

Co Twitter dal: Hotovost je král
Tentokrát něco o negativních účincích marihuany, sebenaplňujícím proroctví recese, výnosné hotovosti, bilanci Fedu, očekáváních firem a akciích Amazonu za 2 000 USD.

2. Evropské akcie ve středu zpevnily, dařilo se automobilkám

Evropské akciové trhy zakončily středeční seanci v pozitivním pásmu, když investory potěšil vývoj jednání mezi zástupci USA a Číny. Americký prezident Donald Trump v úterý na Twitteru napsal, že se vzájemný dialog vyvíjí pozitivně a jednací týmy se následně sešly i ve středu, ačkoli oficiální jednání měla proběhnout pouze v pondělí a v úterý. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,53 % na 347,7 bodu, britský FTSE 100 získal 0,66 % na 6 906,63 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,84 % na 4 813,58 bodu a německý DAX se zvýšil o 0,83 % na 10 893,32 bodu. Dařilo se zejména automobilovému odvětví a technologickému sektoru, které do výrazného plusu poslal pozitivní vývoj jednání mezi dvěma největšími světovými ekonomikami.

Černé labutě: Toto jsou dominantní rizika pro globální trhy
Černou labuť nepředpovíte, ani kdybyste se rozkrájeli. To ale neznamená, že si ji jako banka nemůžete půjčit do názvu analytického materiálu. Co kvartál právě to dělají v Société Générale. Co francouzský finanční obr aktuálně považuje za největší rizika pro světovou ekonomiku a trhy? A co věští (nejen) české ekonomice hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek?

3. Pražská burza v polovině týdne stoupla, akcie CME zdražily o více než 4 %

Pražská burza ve středu navázala na zisky z předcházejících seancí, index PX se zvýšil o 0,36 % na 1 018,05 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie ČEZ a Monety Money Bank, proti trendu šla například Philip Morris ČR. Objem obchodů byl s 399 miliony korun podprůměrný. Cenné papíry ČEZ byly nejobchodovanější a zdražily o 0,37 % na 546,50 Kč. Nejvyšší zisk zaznamenaly akcie CME, jež vyletěly vzhůru o 4,32 % na 72,50 Kč. Nejvíce naopak ztratila PFNonwovens, jež odevzdala 0,97 % na 820 Kč. 

Portfolio na rok 2019: 3+3 investice šéfredaktora
Vážení čtenáři, již tradičně si dovoluji seznámit vás se svými osobními investičními preferencemi pro příštích dvanáct měsíců. Investiční rok 2019 nebude procházkou růžovým sadem, riziko větší korekce a turbulencí na trzích je vysoké. Trhy ale podle mě nakonec budou vstřebávat více pozitivních než negativních překvapení. I letos stavím své portfolio na akciích, hotovosti a zemědělské půdě. Spekulativní příležitosti vidím na mladých trzích a v bankovním sektoru a překvapit by mohl i mnoha analytiky odepisovaný bitcoin. Přeji vám úspěšný investiční rok!

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek Čína zveřejní inflační statistiku a Japonsko se pochlubí předstihovými indikátory. V Evropě dopoledne vyjdou italské maloobchodní tržby, francouzská průmyslová výroba a údaje o inflaci v Česku. Podle odhadů analytiků by mělo meziroční tempo růstu cen v prosinci stoupnout zhruba na 2,2 % z 2 % v předchozím měsíci. Spojené státy na trh pošlou pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a trhy se budou soustředit také na vystoupení šéfa Fedu Jeroma Powella ve Washingtonu a v Evropě na zveřejnění zápisu z posledního měnověpolitického zasedání ECB. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Zápis z prosincového zasedání FOMC naznačil opatrnější postoj k růstu sazeb

Vedoucí představitelé americké centrální banky zaujali opatrnější postoj k budoucímu zvyšování úrokových sazeb. Signalizuje to zápis z jejich prosincového zasedání, který banka zveřejnila.

6. Nezaměstnanost v ČR v prosinci stoupla na 3,1 %

Nezaměstnanost v Česku loni v prosinci po čtyřech měsících stagnací či poklesů stoupla z listopadových 2,8 % na 3,1 %. Oznámil to ve čtvrtek Úřad práce ČR. Meziročně ale podíl nezaměstnaných klesl, v prosinci 2017 činil 3,8 %. Ke konci loňského roku bylo bez práce přes 231 500 lidí, což byla nejnižší prosincová hodnota od roku 1996. Volných míst meziměsíčně i meziročně přibylo.

7. Mezi deseti největšími ekonomikami bude do roku 2030 sedm rozvojových

Sedm zemí ze současného rozvojového světa se zřejmě do roku 2030 zařadí mezi deset největších ekonomik podle nominálního hrubého domácího produktu založeného na paritě kupní síly. Čína by se měla stát světovou jedničkou do roku 2020 a do roku 2030 se na druhé místo dostane Indie. Nyní první Spojené státy tak budou až třetí. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi banky Standard Chartered.

8. Londýn loni přilákal nejvíce technologických investic v rámci EU

Londýn v loňském roce zůstal nejoblíbenější destinací pro investice do technologií v Evropě. Londýnské technologické společnosti získaly od fondů rizikového kapitálu 1,8 miliardy liber, což byl téměř dvojnásobek částky, kterou se podařilo získat Berlínu na druhém místě. Celkové investice v Evropě však mírně klesly na 10,44 miliardy liber z 10,47 miliardy GBP v roce 2017. Vyplývá to z databáze společnosti PitchBook.

9. Fitch varuje USA před ztrátou nejvyššího ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Fitch ve středu varovala Spojené státy, že by jim do konce roku mohla snížit rating, pokud současné uzavření vládních úřadů ohrozí dluhový strop a zatíží nastavení rozpočtu. Spojené státy mají u agentury Fitch rating na stupni AAA, což je nejvyšší možná známka.

10. Vývoz z Německa míří za celý rok opět k rekordu

Vývoz z Německa navzdory mezinárodním obchodním sporům a listopadové stagnaci by za celý rok mohl být opět rekordní. Za 11 měsíců loňského roku se vývoz zvýšil o 3,7 % na 1,222 bilionu eur. Za rok 2017 přitom činil rekordních 1,279 bilionu eur.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Donald Trump a jeho znalosti všeho druhu

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek vydá na jih USA, kde by se kromě pár fotek pro vděčné fanoušky na Twitteru rád poučil o krizi na americko-mexické hranici. "Vyrovnaný génius", jak se v jednom ze svých legendárních tweetů Trump charakterizoval, tak rozšíří svůj již tak neuvěřitelný objem znalostí.

Musíte vědět
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat