Co musíte ráno vědět (12. září)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jakým tempem v srpnu rostly spotřebitelské ceny v Česku a jaké největší hurikány kdy zasáhly Spojené státy? To vše musíte ráno vědět.

1. Strach z dopadů Irmy byl přehnaný, americké akcie v pondělí předvedly rally

Akcie ve Spojených státech zahájily týden silným růstem a širší index S&P 500 uzavřel na novém rekordu. Bouře Irma způsobila na Floridě méně škod, než se čekalo, a Severní Korea o víkendu neuskutečnila nové raketové zkoušky, jak se někteří obávali. Obojí zlepšilo náladu na trhu. Index Dow se v pondělí zvýšil o 1,19 % na 22 057,37 bodu, S&P 500 díky nejvýraznějšímu dennímu růstu od 24. dubna zpevnil o 1,08 % na zavírací maximum 2 488,11 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 1,13 % na 6 432,26 bodu. Posílily akcie ve všech hlavních sektorech v čele s financemi, technologiemi a energetikou. Index volatility VIX klesl o 11,47 % na 10,73 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o více než osm bazických bodů na 2,134 %. Cena bitcoinu se podle serveru coindesk.com snížila v pondělí o necelé procento, ethereum naopak přes 4 % získalo. Cena zlata klesla o zhruba 1,4 %.

Denní glosa: 11. září aneb Kdo z nás je Američan?
Takové (ne)pěkné datum dnes máme. Jen abychom se zase neukvapili, jako za posledních 44 let již dvakrát.

2. Evropské burzy v pondělí uzavřely v plusu, zajišťovny Swiss Re a Munich Re si připsaly více než 4 %

Evropské akciové trhy v úvodu týdne zpevnily. Investoři vyhodnocovali ekonomické dopady řádění hurikánu Irma a pozorně sledovali slovní přestřelku mezi KLDR a Spojenými státy. Severní Korea v pondělí pohrozila USA, že zaplatí vysokou cenu, pokud Rada bezpečnosti OSN schválí americký návrh rezoluce zpřísňující sankce vůči KLDR. Regionální index STOXX Europe 600 si polepšil o 1,04 % na 379,19 bodu, britský FTSE 100 získal 0,49 % na 7 413,59 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 1,24 % a německý DAX zpevnil o 1,39 % na 12 475,24 bodu. Dařilo se zejména akciím pojišťoven, jež podpořila zpráva americké organizace AIR Worldwide, podle které bude řádění hurikánů Harvey a Irma stát pojišťovny zhruba 20 až 40 miliard USD, což je méně, než se čekalo. Akcie zajišťoven Swiss Re a Munich Re zdražily o více než 4 %.

KONTEXT: Velká bublinová válka aneb Proč se trh (ne)bojí příjezdu Šíleného Maxe
Bubliny budou bublat jako nikdy, zní nikoli nejnovější jazykolam, ale varování z dílny Bank of America. Podle té bude v důsledku měnového abnormálu trh napříště šplhat do bezprecedentních výšin, aby následně padal hlouběji, než bývalo běžné. Startovní čáru údajně obstará stávající laxní postoj k riziku, ze kterého těží kryptoměny nebo sázky proti volatilitě. Skutečně to signalizuje klid před superbouří?

3. Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se většině finančních titulů

Pražská burza v pondělí navázala na zisky z minulého týdne, index PX zpevnil o 0,23 % na 1 023,43 bodu. Nahoru burzu táhly Erste Group Bank a petrochemický holding Unipetrol, v mínusu naopak uzavřely energetická skupina ČEZ a Komerční banka. Nejobchodovanější byly v pondělí akcie polostátní společnosti ČEZ, které zlevnily o 0,31 %. V červených číslech dále obchodování zakončily CME (-0,87 %), Philip Morris ČR (-0,87 %) a Komerční banka (-0,8 %). Dařilo se naopak Erste Group Bank (+0,97 %), Monetě Money Bank (+0,26 %) a VIG (+1,35 %).

ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy
Technická analýza cen akcií ČEZ, Komerční banky a Monety Money Bank, jejímž autorem je analytik Šimon Janů z České spořitelny.
Sazby v Česku: Zatím dobrý, ale na jak dlouho?
Česká národní banka je v počáteční fázi cyklu zvyšování úroků. Trh toho do sazeb IRS (interest rate swaps) mnoho nezapočítává, jako kdyby vzkazoval: "Sazby rostou, ale zatím je všechno ok." Koruna posílila, sazby PRIBOR narostly, ale měnové podmínky jsou stále velice uvolněné, jakkoli silná ekonomika, trh práce a zrychlující inflace hovoří pro jiný scénář. Čas na zafixování sazeb na nízkých úrovních pomocí IRS se krátí. Taktika vyčkávání, která fungovala před obratem cyklu, funguje po něm nedobře.

4. Očekávané události

V úterý během dopoledne vyjde několik britských makrodat. Kromě inflační statistiky Spojené království zveřejní také index maloobchodních cen a index cen domů od společnosti DCLG. Portugalsko odtajní údaje o inflaci a Spojené státy se pochlubí indexem optimismu malých firem od NFIB a statistikou otevřených pracovních pozic JOLTS, která je oblíbeným indikátorem stavu trhu práce šéfky Fedu Janet Yellenové. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí budou v úterý reportovat například společnosti Tiscali a OPAP. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. září a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Inflace v Česku v srpnu stagnovala na 2,5 %

Meziroční inflace v Česku v srpnu stagnovala na 2,5 %. Na růstu se podílely hlavně ceny potravin a nealkoholických nápojů. Dále rostly ceny masa, vajec a mléčných výrobků. Máslo zdražilo až o 45,5 %. Meziměsíčně ceny klesly o 0,1 %. V pondělí to oznámil Český statistický úřad.

6. Google se odvolal proti pokutě od Evropské komise

Americká internetová společnost Google se odvolala proti verdiktu Evropské komise, která jí koncem června vyměřila rekordní pokutu 2,42 miliardy eur za zneužití dominantního postavení na trhu. Google ve svém vyhledávači podle komise zvýhodňoval jiný vlastní produkt, a to službu pro porovnávání obchodních nabídek.

7. Část činitelů ECB naznačila připravenost omezit podpůrná opatření

Evropská centrální banka je zřejmě připravena začít omezovat mimořádně uvolněnou měnovou politiku, s jejíž pomocí v minulých letech podporovala ekonomiku eurozóny. Vyplývá to z pondělních vyjádření šesti vysokých činitelů ECB.

8. Německý investor Wöhrl nabídl za Air Berlin 500 milionů eur

Německý investor Hans Rudolf Wöhrl nabídl za převzetí zkrachovalé letecké společnosti Air Berlin 500 milionů eur. Ostatní zájemce o zkrachovalou aerolinku, letecké společnosti Lufthansa, Condor a Germania, cestovní kancelář TUI a investora Nikiho Laudu, podle svého nedělního prohlášení vyzval, aby se k jeho nabídce připojili.

9. Dun & Bradstreet: Nejlepší rating na světě má Německo

Analytická společnost Dun & Bradstreet zvýšila rating Německu v kategorii nejnižšího rizika návratnosti investice o jeden stupeň. Jde o nejlepší rating země ze 132 hodnocených států. Důvodem je zlepšující se makroekonomické i mikroekonomické prostředí. V pondělí o tom informovala společnost Bisnode, která je partnerem D&B.

10. Izraelského výrobce léků Teva povede Schultz z dánského Lundbecku

Izraelskou farmaceutickou společnost Teva Pharmaceutical Industries povede Kaare Schultz, jenž dosud řídil dánskou farmaceutickou společnost Lundbeck. Šestapadesátiletý manažer nahradí ve funkci generálního ředitele Ereze Vigodmana, který po problémech v únoru odstoupil. Od nového šéfa se očekává zvýšení tržeb a snížení dluhu firmy, napsala v pondělí agentura Bloomberg. Teva je největší světový producent generických léků a vyrábí je i v České republice.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak si stojí hurikány Harvey a Irma v porovnání s dalšími ničivými bouřemi?

Řádění hurikánů Harvey a Irma ochromilo značnou část Spojených států a zanechalo za sebou škody v odhadované hodnotě zhruba 290 miliard dolarů. V minulosti se však Američané museli potýkat i s většími bouřemi.

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat