Co musíte ráno vědět (13. ledna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, na čem se dohodly Spojené státy a Čína a s jakým problémem se už tři týdny musí vypořádávat největší newsroom v ČR? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy v pátek klesly z nových rekordů, za celý týden ale udržely zisky

Akcie ve Spojených státech v pátek pokračovaly v lámání rekordů, později během obchodování z nich ovšem sestoupily a uzavřely níže. Index Dow poprvé v historii překonal hladinu 29 000 bodů (dostal se až na 29 009,07 bodu), později nicméně oslabil, protože investoři vybírali zisky. Uzavřel se ztrátou 0,46 % na 28 823,77 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,29 % na 3 265,35 bodu a technologický index Nasdaq Composite se snížil o 0,27 % na 9 178,86 bodu. Také tyto dva indexy během dne dosáhly nových rekordů. Index volatility VIX vzrostl jen o 0,16 % na 12,56 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 1,82 %. Za týden index Dow přidal 0,66 %, S&P 500 zpevnil o 0,94 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 1,75 %.

Nejlepší ETF za rok 2019
Akcie i dluhopisy mají za sebou jeden z nejlepších ročních výsledků za dlouhou dobu. Největší akciový SPDR S&P 500 ETF Trust vydělal za rok přes 31 %, největší dluhopisový iShares Core U.S. Aggregate Bond ETF okolo 8,5 %. Ani jeden přitom ani zdaleka nepatří mezi nejvýnosnější ETF loňského roku.
2020 a další roky ve výhledech těžkých vah z Wall Street
Prolistovali jsme desítky výhledů na rok 2020 a mnohé z nich jsme vám nabídli v článcích, videích i v rámci Investičního fóra. Některé banky a další finanční společnosti přitom využily závěr loňského roku nejen k odhadu dění pro dalších dvanáct měsíců, ale i pro další roky. Podívejte se na několik takových dlouhodobějších vizí v grafické podobě.

2. Evropské akcie v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden naopak mírně stouply

Evropské akciové trhy sice po většinu pátečního obchodování rostly, v závěru seance ovšem klesly do červených čísel, když američtí ministři zahraničí a financí Mike Pompeo a Steven Mnuchin oznámili nové sankce proti Íránu, které mají být reakcí na nedávný raketový útok na americké základny v Iráku. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,12 % na 419,14 bodu, za celý týden ale stoupl o 0,19 %. Britský FTSE 100 odepsal 0,14 % na 7 587,75 bodu (týden: -0,45 %), francouzský CAC 40 ztratil 0,09 % na 6 037,11 bodu (týden: -0,11 %) a německý DAX se snížil o 0,09 % na 13 483,31 bodu (týden: +2 %).

Konkrétní tip: Akcie Accor
Na prosincové Sohn London Investment Conference hovořilo několik investorů a manažerů fondů o zajímavých investičních příležitostech. Catherine Berjalová ze společnosti CIAM vidí zajímavý potenciál v akciích společnosti Accor.
Proč není česká koruna (ještě) silnější?
Koruna v páru s eurem pokořila v týdnu hladinu 25,30 a posílila ještě níže. Trh je na začátku roku ještě málo likvidní, a tak se lze dočkat vyšší volatility s tím, jak se trh začne po Vánocích probouzet k vyšší aktivitě. Svou poznámku k tématu nabízí hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

3. Pražská burza v pátek zpevnila a stoupla i za celý týden

Pražská burza zakončila páteční obchodování v pozitivním pásmu, index PX zpevnil o 0,62 % na 1 133,67 bodu. Nejvyšší zisk si připsala pojišťovna VIG, jež zpevnila o 2,48 % na 660 Kč. Objem obchodů byl s 328 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které odepsaly 0,18 % na 829,50 Kč. Za celý týden akcie na pražské burze podle indexu PX posílily o 1,1 %.

Komerční banka dále doporučuje nákup akcií O2 Czech Republic, mírně ale snižuje cílovou cenu na 293 Kč
Na základě modelů diskontovaných toků hotovosti a dividend jsme odhadli férovou hodnotu akcií O2 Czech Republic na 290 Kč. Novou cílovou cenu jsme po úpravě o parametry atraktivity sektoru, samotné společnosti a spekulativního potenciálu titulu stanovili na 293 Kč za akcii, píše analytik Bohumil Trampota z Komerční banky.
ČR vs. Německo: Jak drahé jsou (nejen) potraviny u nás?
Máme za sebou Vánoce a Silvestra, tedy období pro mnohé z nás plné intenzivní konzumace různých potravin a nápojů. Není tedy bez zajímavosti se trochu blíže podívat na to, jak je to s relativní drahotou potravin (včetně nealkoholických nápojů), píše ekonom Michal Skořepa z České spořitelny.

4. Očekávané události

Pondělní dopoledne přinese česká data, konkrétně inflační statistiku, údaje o maloobchodních tržbách a výsledek běžného účtu, a výsledek britské obchodní bilance a údaje o tamní průmyslové výrobě. V USA významná data zveřejněna nebudou. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. ledna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Írán přiznal sestřelení ukrajinského boeingu, protivzdušná obrana ho považovala za nepřátelský cíl

Pád Boeingu 737-800 aerolinek Ukraine International Airlines na lince PS752 má na svědomí íránská protivzdušná obrana. V sobotu to přiznal Teherán. Podle expertů na Blízký východ jde o mimořádně ponižující zvrat poté, co šéf íránského úřadu pro civilní letectví Alí Ábedzádeh opakovaně tvrdil, že "je vědecky nemožné, aby ukrajinské letadlo zasáhla raketa".

6. WSJ: USA a Čína se dohodly na novém dialogu o reformách

Spojené státy a Čína se dohodly, že se budou scházet dvakrát do roka, aby jednaly o reformách v obou zemích a řešily vzájemné spory. Jednání budou probíhat mimo rámec rozhovorů o druhé fázi americko-čínské obchodní dohody. Na svém webu o tom v sobotu informoval list The Wall Street Journal.

7. Americká ekonomika v prosinci mimo zemědělství vytvořila 145 tisíc pracovních míst, růst mezd zpomalil na 2,9 %

Ve Spojených státech v prosinci mimo zemědělství vzniklo asi 145 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 164 tisíc míst po 256 tisících v listopadu (revidováno z 266 tisíc). Míra nezaměstnanosti zůstala na 3,5 %, jak se čekalo. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v prosinci zpomalil na 2,9 %.

8. Saudi Aramco využila opci na prodej dalších 450 milionů akcií

Saúdskoarabský státní ropný gigant Saudi Aramco využil opci na prodej dalších 450 milionů akcií. Celková hodnota primární veřejné nabídky akcií podniku tak dosáhla rekordních 29,4 miliardy dolarů. Oznámila to v neděli firma.

9. Odvolaný šéf Boeingu odejde s více než 60 miliony dolarů

Odvolaný šéf firmy Boeing Dennis Muilenburg, který přišel o funkci kvůli svému přístupu ke krizi kolem strojů 737 MAX, si odnese přes 60 milionů dolarů formou výsluh a firemních akcií. Jeho zaměstnavatel - americký výrobce letadel - to uvedl v sobotním sdělení.

10. USA chtějí přimět Británii k vyloučení firmy Huawei z budování sítí 5G

Spojené státy chtějí přesvědčit Británii, aby při modernizaci své telekomunikační sítě nepoužívala zařízení čínské společnosti Huawei Technologies. Podle zdrojů agentury Reuters v pondělí za tímto účelem do Británie dorazí americká delegace.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Economia je tři týdny bez proudu, přesto dál vydává

Největší newsroom v ČR je tři týdny bez elektřiny, v budově vydavatelství před Vánocemi vyhořela elektroinstalace. Novináři pracují v provizorních podmínkách, přesto se dál vydává v běžném režimu. Economia mimo jiné provozuje servery iHNed.cz a Aktuálně.cz a vydává deník Hospodářské noviny, týdeníky Ekonom a Respekt a několik odborných titulů.

"Dnes došlo v budově Economie k požáru trafostanice. Newsroom se tak ponořil do tmy. Pro ty, kteří mají strach, že přijdou o své oblíbené tituly, máme dobrou zprávu, přesunuli jsme se do kaváren a jiných restauračních zařízení a píšeme dál. Držte nám palce a děkujeme za podporu," uvedly 20. prosince loňského roku na sociálních sítích Hospodářské noviny i další tituly vydavatelství.

"Postupně zapojujeme záložní zdroje z okolních budov, rekonstrukce obvodů ale potrvá ještě několik týdnů," řekl tento týden serveru Mediář mluvčí mediálního domu Jakub Kašpar. Část novinářů podle Mediáře pracuje z domova, část z jiných budov, někteří už se vrátili do karlínského newsroomu, který je částečně napájen z okolních domů. Večer ale pracují v šeru, osvětlení v pronajímané budově v Pernerově ulic stále nefunguje.

Podle šéfredaktora Hospodářských novin Martina Jašminského bylo vydání listu bezprostředně po nehodě ohroženo, vše ale dobře dopadlo. "Když to spadlo, tak jsme měli velkou obavu, protože nás to samozřejmě zasáhlo ve fázi rozpracování textů, a to jsme netušili, jestli až se vrátíme, až náš redakční systém zprovozníme, to najdeme," řekl pořadu České televize Newsroom ČT24.

Část novinářů podle něj byla přesunuta do malých kanceláří ve vedlejší budově. "Přestěhovali jsme sem ty kolegy a profese, u kterých je nezbytné, aby byli každý den fyzicky přítomni vydávání novin. Takže je to vizuální oddělení, jsou to šéfové týmů i editoři. Je to trochu těžší třeba pro editory, protože je vždy lepší komunikovat tváří v tvář, když se dokončuje nějaký text," dodal Jašminský.

Například redakce Respektu podle Mediáře už plně funguje. "Máme štěstí, že jsme trochu bokem od velkého newsroomu, takže se podařilo naši redakci zprovoznit. Mezi svátky tu byla jen zima, ale tenhle týden už jedeme naplno a to základní je díky záložním zdrojům a provizorním rozvodům vlastně funkční," popsal produktový manažer týdeníku Michal Ischia.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat