Co musíte ráno vědět (17. ledna)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a v USA, jakým tempem v prosinci v Česku rostly ceny průmyslových výrobců a jak jde robotům tanec u tyče? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý mírně oslabily, během dne se ale všechny tři hlavní indexy dostaly na nová maxima

Americké akcie v úterý navzdory počátečnímu růstu oslabily. V červených číslech skončil i index Dow, během dne však poprvé překonal 26 000 bodů. Rekordní maxima posunuly výše i S&P 500 a Nasdaq Composite. Dow nakonec odepsal 0,04 % na 25 792,86 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,35 % na 2 776,42 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,51 % na 7 223,69 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 14,76 % na 11,66 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně snížil na 2,537 %. Absolutní maximum navýšil Dow na 26 086,12 bodu, S&P 500 na 2 807,54 bodu a Nasdaq Composite na 7 330,33 bodu. Pod nulou skončily všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví zdravotní péče, sektoru necyklického spotřebního zboží a realitního odvětví.

S&P 500: Deváté výročí dna trhu se blíží. Vyjdou další býčí sázky na akcie?

2. Evropské burzy v úterý mírně stouply, nedařilo se však těžařům

Většina evropských akciových trhů v úterý uzavřela v zelených číslech, když je podpořil rekordní úvod seance na Wall Street. Investoři vyhodnocovali hospodářské výsledky několika velkých amerických firem, svou pozornost však soustředili také na pokles cen komodit. Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,13 % na 398,35 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,17 % na 7 755,93 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,08 % na 5 513,82 bodu a německý DAX stoupl o 0,35 % na 13 246,33 bodu. Proti trendu šly těžařské firmy, které dolů stáhl pokles cen mědi a hliníku. Akcie firem BHP Billiton, Antofagasta a Anglo American zlevnily o více než 1,5 %. O více než 2 % klesly cenné papíry Rio Tinto, na které snížila doporučení banka HSBC.

Investorský magazín: Středoevropské akcie v roce 2018

3. Pražská burza si v úterý připsala zhruba půl procenta, akcie likérky Stock Spirits zdražily o 4 %

Pražská burza v úterý počtvrté v řadě stoupla, index PX zpevnil o 0,53 % na 1 114,92 bodu. Jedná se o nejvyšší hodnotu od srpna 2011. Nahoru burzu táhly zejména energetická skupina ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank, nedařilo se naopak pojišťovně VIG a sázkařské společnosti Fortuna. Objem obchodů byl s 431 miliony Kč podprůměrný. Neobchodovanější byly v úterý cenné papíry energetického gigantu ČEZ, které zdražily o 0,5 % na 505 Kč. Nejvyšší zisk si v úterý připsala likérka Stock Spirits, jejíž akcie stouply o 4,06 % na 82 Kč.

ČS: Lednová strategie pro české akcie

Co čekat od českých akcií v roce 2018? ČEZ, MONETA, KB, CME, PMČR a O2 v analytické zkratce

4. Očekávané události

V noci na středu Japonsko zveřejní údaje o strojních objednávkách, dopoledne přidají Německo index velkoobchodních cen a eurozóna inflační statistiku. Odpoledne budou v USA investoři vyhodnocovat zprávu o průmyslové výrobě, index cen domů od NAHB a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o hypotéku. Kanadská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky a večer se investoři zaměří ještě na pravidelnou situační zprávu o stavu americké ekonomiky zvanou Béžová kniha. Za řečnický pultík se postaví šéfka Fedu v Clevelandu Loretta Mesterová a kvartální hospodářské výsledky zveřejní na Wall Street společnosti Charles Schwab, U.S. Bancorp, Bank of America, Goldman Sachs a Alcoa a v Evropě ASML Holding. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ceny v českém průmyslu v prosinci zpomalily meziroční růst na 0,7 %

Ceny průmyslových výrobců v Česku v prosinci meziročně stouply o 0,7 % po růstu o 0,9 % v předchozím měsíci (odhad: 0,6 %), v meziměsíčním srovnání stouply o 0,3 % po poklesu o 0,1 % v listopadu (odhad: +0,1 %). Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně klesly o 2,4 %, v mírném růstu naopak pokračují ceny ve stavebnictví. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad.

6. Škoda loni zvýšila dodávky o 6,6 % na 1,2 milionu aut

Škoda Auto loni dodala svým zákazníkům rekordních 1 200 500 aut, což je o 6,6 % více než v roce 2016. Milion aut překročila již počtvrté v řadě. Největším trhem byla Čína s růstem o 2,5 % na 325 000 vozů. Společnost to v úterý uvedla v tiskové zprávě.

7. Čínská agentura zhoršila rating USA na úroveň Peru či Kolumbie

Čínská ratingová agentura Dagong Global Credit Rating zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Spojených států na stupeň BBB+, dosud u ní měly Spojené státy rating A-. Jedna z předních ratingových agentur v Číně svůj krok zdůvodnila rozhodnutím Washingtonu snížit daně, což podle ní snižuje schopnost země splácet dluh. U předních světových agentur Fitch a Moody's mají Spojené státy nejvyšší rating AAA, u agentury Standard & Poor's druhý nejvyšší AA+.

8. Německo mělo loni nejvyšší přebytek běžného účtu na světě

Přebytek bilance běžného účtu Německa byl za loňský rok již druhým rokem za sebou největší na světě. V úterý to uvedl německý hospodářský institut Ifo. Podle něj přebytek dosáhl 287 miliard USD. Zpráva zřejmě obnoví kritiku ekonomické a fiskální politiky největší evropské ekonomiky od obchodních partnerů i mezinárodních institucí.

9. Rozpočtový deficit Francie byl loni nejnižší za devět let

Deficit státního rozpočtu Francie byl loni nejnižší od roku 2008, k poklesu přispěly vyšší příjmy z daní díky silnějšímu růstu ekonomiky. Celkový schodek činil 67,8 miliardy eur, což bylo o 1,3 miliardy eur méně než v roce 2016. V úterý to oznámilo ministerstvo pro rozpočet. Francie by tak mohla poprvé za posledních deset let splnit rozpočtová pravidla EU.

10. Citigroup se kvůli mimořádným odpisům propadla do ztráty

Americká banka Citigroup se v posledním čtvrtletí loňského roku propadla do ztráty 18,3 miliardy USD, důvodem byly mimořádné odpisy spojené s novým daňovým zákonem. Bez zahrnutí mimořádných nákladů banka naopak zisk o čtyři procenta zvýšila na 3,7 miliardy USD. Banka v úterý uvedla, že jí pomohl lepší výkon spotřebitelské divize, který kompenzoval nižší příjmy z obchodování s dluhopisy a měnami. 

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Las Vegas budou tančit robotické striptérky

Roboti už řídí auta, skládají symfonie a zvládají psát jednoduché zprávy. Teď ovšem chytré hlavy ze Silicon Valley rozjíždí zbrusu nový byznys - robotické striptérky. Podle listu New York Post se v roce 2018 v Las Vegas otevře klub, kde budou tančit dvě androidí tanečnice.

Projekt je samozřejmě nutné brát s rezervou. Spíše než za vzrušením budou návštěvníci chodit za novou atrakcí, která může předznamenat budoucnost barových show. Robotická dvojčata ostatně budou mít místo hlav bezpečností kamery, které si s krásou spojuje asi málokdo.

Dá se ale očekávat, že nové krásky ze Silicon Valley vnadně pohupující svým hardwarem budou slavit úspěch a zákazníci po pár pivech budou spokojeni.

Musíte vědět
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat