US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Co musíte ráno vědět (19. června)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jakým tempem v květnu rostly ceny v českém zemědělství a průmyslu a jak vypadá mobilní mikrodům vyráběný na Slovensku? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
19. 6. 2018 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí ztrácely kvůli obavám z obchodní války, investoři preferovali populární bezpečný přístav

Akcie ve Spojených státech na úvod týdne převážně oslabovaly kvůli obavám z obchodní války. V druhé polovině obchodní seance ale většinu ztrát smazaly, energetickému sektoru pomohl růst cen ropy. Index Dow oslabil o 0,41 % na 24 987,47 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,21 % na 2 773,87 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite nakonec posílil o 0,01 % na 7 747,03 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,75 % na 12,31 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 2,92 %. Bitcoin a ethereum si připsaly okolo 3 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býčí útok na rezistenci indexu S&P 500 nevyšel

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býčí útok na rezistenci indexu S&P 500 nevyšel

2. Evropské burzy v pondělí klesly, obchodování ovlivnilo napětí mezi USA a Čínou

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v negativním pásmu, když se investoři soustředili na obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou, který vyhrotilo rozhodnutí Donalda Trumpa uvalit cla ve výši 25 % na čínské zboží, jehož roční dovoz dosahuje hodnoty 50 miliard USD. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,79 % na 386,06 bodu, britský FTSE 100 přišel o 0,03 % na 7 631,33 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,93 % na 5 450,48 bodu a německý DAX ztratil 1,36 % na 12 834,11 bodu. Z jednotlivých sektorů nejvíce ztratilo automobilové odvětví, které dolů stáhly akcie německého koncernu Volkswagen, jež zlevnily o necelá 3 % poté, co německé úřady v pondělí v souvislosti s aférou kolem podvodů s měřením emisí zadržely šéfa automobilky Audi Ruperta Stadlera.

KONTEXT: Jak a proč (ne)hrát návrat geopolitiky na tržní mapu

KONTEXT: Jak a proč (ne)hrát návrat geopolitiky na tržní mapu

3. Pražská burza v úvodu týdne klesla, nedařilo se finančním titulům

Pražská burza v pondělí nenavázala na zisk ze závěru minulého týdne, index PX odevzdal 0,79 % na 1 069,4 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank (-1,44 %) a ČEZ (-0,90 %), proti trendu šly pouze cenné papíry O2 Czech Republic (+0,59 %) a Philip Morris ČR (+0,66 %). Objem obchodů byl s 277 miliony korun výrazně podprůměrný. Nejhlubší ztrátu zaznamenaly cenné papíry Avastu (-1,52 %).

Komerční banka radí kupovat akcie Avastu. S čím otevírá své doporučení?

Komerční banka radí kupovat akcie Avastu. S čím otevírá své doporučení?

Petr Dvořák (VŠE): Sazby by měly růst pozvolna, léčbu šokem by ekonomika nemusela ustát

Petr Dvořák (VŠE): Sazby by měly růst pozvolna, léčbu šokem by ekonomika nemusela ustát

Investorský magazín: Emoce v investování a budoucnost poradenství ve světě robotů

Investorský magazín: Emoce v investování a budoucnost poradenství ve světě robotů

4. Očekávané události

Úterní dopoledne bude patřit běžnému účtu eurozóny, odpoledne na trh USA pošlou zprávu o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě. Za řečnický pultík se v úterý postaví šéf ECB Mario Draghi, hlavní ekonom ECB Peter Praet a šéf saintlouiského Fedu James Bullard. Hospodářské výsledky představí v USA společnosti Oracle a FedEx. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. června

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. června

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ceny v českém zemědělství meziročně klesly, v průmyslu se zvýšily

Ceny zemědělských výrobců v květnu meziročně klesly o 4,2 % po dubnovém poklesu o 1,9 %. Naopak ceny průmyslových výrobců, stavebních prací a tržních služeb rostly. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu, který zveřejnil i dubnové výsledky zahraničního obchodu. Podle nich ceny vyváženého i dováženého zboží meziročně opět klesly.

6. Čínská cla na americkou ropu by mohly zasáhnout obchod za miliardu dolarů měsíčně

Pokud Čína splní své hrozby a uvalí cla na dovoz ropy ze Spojených států, zasáhne obchod, který poslední dva roky rychle stoupá a jehož měsíční hodnota dosahuje jedné miliardy dolarů, uvedla agentura Reuters. Peking tak reaguje na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, který minulý týden oznámil uvalení cel ve výši 25 % na čínské zboží, jehož roční dovoz dosahuje hodnoty 50 miliard USD.

7. Babiš: Návrh rozpočtu EU na příští období je pro ČR nepřijatelný

Návrh rozpočtu Evropské unie na příští programovací období je pro českou vládu nepřijatelný, řekl v pondělí premiér Andrej Babiš novinářům v Pardubicích. "Je nedokonalý stejně jako ten na současné období," prohlásil. Evropa podle něj Česku nadiktovala na léta 2014 až 2020 programy, kde je velká část peněz vyčleněna na sociální oblast, ale ty se nedaří vyčerpat.

8. Růst britské ekonomiky je nejslabší od roku 2009

Kvůli nejistotám spojeným s odchodem Británie z Evropské unie, vyšším cenám ropy a obavám z obchodní války britská ekonomika zřejmě letos vykáže nejpomalejší růst od roku 2009. Uvedla to v pondělí Britská obchodní komora (BCC). Zvýšení hrubého domácího produktu v letošním roce předpovídá na 1,3 %, v příštím roce pak na 1,4 %.

9. Alphabet investuje do čínského internetového prodejce JD.com

Americký internetový gigant Alphabet investuje 550 milionů dolarů do čínského internetového prodejce JD.com. Dohoda o investici je součástí snahy Googlu o expanzi na rychle rostoucích asijských trzích. Prozatím však nebude zahrnovat žádné nové významné aktivity firmy v Číně, kde jsou hlavní služby amerického podniku blokovány, protože se odmítl podřídit místním pravidlům cenzury.

10. Rusko chce s Jižní Koreou a KLDR dohodnout společné projekty

Rusko chce realizovat třístranné projekty společně s Jižní Koreou a KLDR. V Moskvě to v pondělí oznámil náměstek ministra zahraničí Igor Morgulov. O spolupráci mezi Moskvou, Soulem a Pchjongjangem budou podle něj debatovat prezidenti Ruska a Jižní Koreje Vladimir Putin a Mun Če-in na setkání tento týden v Moskvě.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V polovině příštího roku na Slovensku začne sériová výroba mobilního mikrodomu

Slovenská společnost Ecocapsule chce v polovině příštího roku zahájit sériovou výrobu energeticky soběstačného mobilního mikrodomu. V plánu má vyrobit 500 domů ročně. V současnosti vyrábí limitovanou sérii 50 kusů za cenu 80 000 eur.

"Ve spolupráci s investiční platformou Crowdberry máme za cíl zajistit kompletážní halu a od poloviny příštího roku rozjet sériovou výrobu. Nebudeme ji stavět, pronajmeme si ji. Mělo by to být v dostupné vzdálenosti od Bratislavy," uvedl ředitel společnosti Tomáš Žáček.

Z 50 kusů v limitované sérii půjde většina do Austrálie, USA, Japonska, Nizozemska nebo Rakouska. "Je to limitovaná série pro solventnější zákazníky. Země Visegrádské čtyřky pro nás aktuálně nejsou trh. První kus už odešel jednomu klientovi do Japonska. Cena je zatím 80 000 eur za kus, ale v takovém pionýrském produktu může být těžko nižší. Po rozjetí sériové výroby se ale chceme dostat na výrazně nižší cenu. Přesnou částku říkat zatím nechceme, ale určitě se budeme snažit tlačit na naše dodavatele," uvedl Žáček.

S nápadem na výrobu energeticky soběstačného mobilního domu přišel se svými kolegy v roce 2008. Dnes má rozměry 4,7 metru na délku, 2,2 metru na šířku a vysoký je 2,5 metru. Samotná kapsle podle Žáčka váží 1,6 tuny. Součástí jsou solární panely a větrná turbína. Uvnitř je rozkládací postel, pracovní stůl, dvě židle, záchod se sprchou a kuchyňský kout.

Za velkou výhodu považuje Žáček mobilitu. "Do jednoho námořního kontejneru se vejdou dvě kapsle. Vyrábíme k ní i samostatný vozík, na který se dá naložit a může se přemisťovat po silnici. Výhodou je také energetická soběstačnost. Samozřejmě, když to postavíte pod strom, kde nefouká a nesvítí tam slunce, tak to fungovat nebude. Do lesa to není. Spíše na větší pozemky," doplnil Žáček.

Domy jsou podle něj určené do teplot od minus deseti do plus 40 stupňů. "Nechceme nějaké extrémy, ale na stěnách je 20 centimetrů polyuretanu. To je jako 40 centimetrů polystyrenu, čili dobrá tepelná izolace," doplnil Žáček. Mobilní dům může využívat dešťovou vodu nebo vodu z jezer a potoků. "Voda prochází přes sérii filtrů a poté se dá využít jako užitková nebo pitná. Samozřejmě se nedá využít hodně znečištěná voda. Ale třeba vodu z Vltavy by to zvládlo," podotkl Žáček.

Zájem podle něj mají třeba farmáři, kteří si na ranči bez infrastruktury nechají mobilní dům jako zázemí. Využití vidí také v turistických resortech. "Teď konkrétně dodáme osm kusů do chráněného parku v Austrálii. Uplatnění může mít třeba pro surfaře nebo snowboardisty. Teď se bavíme o uplatnění pro rezidenční účely. Ale zájem je i o jiné typy. Například jako ambulance pro lékaře, kancelář nebo zázemí pro policii," dodal Žáček.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně