25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jaké byly v červnu podmínky v českém zpracovatelském sektoru a jaký obří projekt připravuje ruská církev? To vše musíte ráno vědět.
Akcie ve Spojených státech zahájily nový měsíc růstem. Index S&P 500 během dne stoupl na nový rekord a skončil na novém zavíracím maximu. K růstu přispěly hlavně zisky technologických firem, kterým pomohl optimismus způsobený pokrokem v obchodním jednání mezi USA a Čínou. Index Dow posílil o 0,44 % na 26 717,43 bodu, S&P 500 se zvýšil o 0,77 % na nové zavírací maximum 2 964,33 bodu (historické maximum posunul na 2 977,93 bodu) a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 1,06 % na 8 091,16 bodu. Index volatility VIX se snížil o 6,76 % na 14,06 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl asi o dva bazické body na 2,03 %.
Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely v pozitivním pásmu, když těžily z víkendové dohody o obnovení obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou. Prezidenti obou zemí se také na dvoudenním summitu zemí G20 domluvili, že zatím nebudou zavádět další cla. Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,78 % na 387,87 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,97 % na 7 497,50 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,52 % na 5 567,91 bodu a německý DAX si připsal 0,99 % na 12 521,38 bodu. Dařilo se zejména technologickému sektoru, který podpořily sobotní výroky amerického prezidenta ohledně společnosti Huawei. Americké ministerstvo obchodu podle Trumpa v příštích dnech prozkoumá, zda by mělo odstranit Huawei ze seznamu podniků, kterým mohou americké firmy dodávat své produkty jen se zvláštním povolením.
Pražská burza zakončila pondělní obchodování v červených číslech, index PX oslabil o 0,18 % na 1 039,84 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie elektrárenské skupiny ČEZ (-3,15 % na 523 Kč), se kterými se obchodovalo poprvé bez práva na dividendu z loňského roku v hrubé výši 24 Kč na akcii. Index PX-TR, který je očištěný o dividendy, vzrostl o 0,72 % na 1 955,48 bodu. Zobchodovaný objem činil 276 milionů korun, a byl tak podprůměrný. V plusu uzavřely všechny finanční tituly s výjimkou Komerční banky, která klesla o 0,11 % na 890 Kč. Erste Group Bank posílila o 1,19 % na 834 Kč, MONETA Money Bank získala 0,72 % na 77,15 Kč a pojišťovna VIG stoupla o 2,11 % na 582 Kč.
V noci na úterý bude australská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky. Dopoledne vyjdou ve Velké Británii index cen domů od Nationwide a index nákupních manažerů ve stavebnictví, v Německu zpráva o tržbách maloobchodních prodejců a v eurozóně výrobní inflace. Spojené státy odpoledne odtajní ISM index aktivity pro oblast New Yorku a večer zprávu o prodejích aut. Hospodářské výsledky zveřejní na Wall Street společnost Acuity Brands. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v červnu výrazně zhoršily. Pokles zčásti pohánělo rychlejší snížení ve výrobě a nejprudší pokles nových zakázek od května 2009. Index PMI klesl na 45,9 bodu. To je nejníže od července 2009. Informovala o tom v pondělí společnost IHS Markit.
Míra nezaměstnanosti v zemích eurozóny v květnu klesla na 7,5 % z dubnových 7,6 %. Je tak nejníže od července 2008. V celé Evropské unii ukazatel klesl také o 0,1 procentního bodu a činí 6,3 %. Znamená to nejnižší hodnotu od ledna 2000, kdy se začaly tyto údaje sledovat. Ukazují to sezonně přepočtené údaje, které v pondělí zveřejnil statistický úřad Eurostat. Nejnižší míra nezaměstnanosti je nadále v České republice, kde činí 2,2 %.
Schodek státního rozpočtu ČR ke konci června klesl na 20,7 miliardy korun z květnových 50,9 miliardy korun. Loni v červnu skončilo hospodaření státu ve schodku 5,9 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Pro letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 40 miliard korun.
Největší světový výrobce zařízení pro výrobu polovodičů Applied Materials koupí od investiční firmy KKR & Co. japonského konkurenta Kokusai Electric za 2,2 miliardy USD. Akvizice by mohla pomoci americké firmě Applied Materials zlepšit technologické know-how ve vývoji čipů pro sítě páté generace.
Ruský provozovatel ropovodů Transněfť od pondělí plně obnovil dodávky ropy ropovodem Družba, jak bylo naplánováno. Řekl to agentuře Ria Novosti poradce prezidenta Transněfti Igor Děmin. Dodávky byly zastaveny koncem dubna kvůli znečištění ropy.
Schodek státního rozpočtu Slovenska za první pololetí meziročně vzrostl o 160 % na 1,49 miliardy eur, hospodaření státu ovlivnil hlavně nákup stíhaček pro armádu. ČTK o tom v pondělí informovalo slovenské ministerstvo financí, podle kterého se rozpočtové příjmy i výdaje v zásadě vyvíjejí v souladu se schváleným rozpočtem na tento rok.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Ruská pravoslavná církev představila plány na výstavbu nového hlavního města pravoslaví, které se inspiruje Vatikánem. Předpokládaná cena mamutího projektu dosahuje 140 miliard rublů, které by se měly z velké většiny platit z federálního rozpočtu.
Církevní hodnostáři vedou jednání s představiteli města Sergijev Posad o výstavbě metropole pravoslaví již od roku 2017. Město je sídlem Trojickosergijevské lávry, která je považována za duchovní centrum Ruské pravoslavné církve.
Plány obsažené v 300stránkovém dokumentu zahrnují vybudování církevního komplexu kolem kláštera, přičemž Vatikán, Jeruzalém a Mekku návrh zmiňuje jako svou inspiraci. Strategie vybízí k celkové přeměně města Sergijev Posad, které by se rozdělilo na rezidenční a administrativní čtvrti.
Starosta města Michail Tokarev odhadl, že náklady na projekt se budou pohybovat v rozmezí 120 a 140 miliard rublů. Církevní část by měla zahrnovat až třetinu středu města. Budou v ní muzea, kulturní centra, teologická knihovna, hotel, sídlo nejvyššího církevního soudu, zdravotnické středisko i mediální centrum. Projekt počítá i se stavbou dálnice, dopravního uzlu a letiště, které by umožnilo rozvoj turismu.
"Koncept je učebnicovou ukázkou, jak na jednom místě sjednotit duchovní centrum, turismus a zájmy místních obyvatel," prohlásil Tokarev.
Vedení Moskevské oblasti nyní dokončuje schvalování jednotlivých položek. Konečné rozhodnutí však učiní federální vláda, která by se podle představ církevních představitelů měla na nákladech podílet zhruba z 90 %.
Deník Vedomosti srovnává obrovské náklady projektu s dvouletým celonárodním programem na zlepšení života ve všech ruských městech, na který stát vyčlenil zhruba třetinovou částku - 50 miliard rublů.