Co musíte ráno vědět (22. dubna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak se Čína staví k podpoře své ekonomiky a čemu prospěla krize v Řecku? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek zdražily díky firemním výsledkům a pozitivním makrodatům

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek zpevnily. Náladu na trhu podpořily příznivé hospodářské výsledky některých průmyslových podniků a zpráva o překvapivě silném růstu maloobchodních tržeb ve Spojených státech. Index Dow vzrostl o 0,42 % na 26 559,54 bodu (týden: +0,56 %), širší index S&P 500 zpevnil o 0,16 % na 2 905,03 bodu (týden: -0,08 %) a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,02 % na 7 998,06 bodu (týden: +0,17 %). Index volatility VIX spadl o 4,05 % na 12,09 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 2,56 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Červená týdenní nula pro index S&P 500, maxima stále na dohled
Zkrácený obchodní týden znamenal pro index S&P 500 červenou nulu (-0,08 %). Trh se pohyboval v úzkém rozpětí, k historickým maximům se index nepřiblížil (ale pozor, varianta S&P 500 Total Return zahrnující i dividendy historické maximum již posunula).

2. Evropské burzy ve čtvrtek převážně zpevnily, za celý zkrácený týden si připsaly necelé procento

Evropské akciové trhy ve čtvrtek uzavřely převážně v zelených číslech, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a na výsledky průzkumů mezi nákupními manažery, které dopadly hůře, než se čekalo. Francouzský PMI ve zpracovatelském sektoru se dostal na nejnižší úroveň od srpna 2016. Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,22 % na 390,46 bodu, za celý týden pak vzrostl o 0,74 %. Britský FTSE 100 odepsal 0,15 % na 7 459,88 bodu (týden: +0,31 %), francouzský CAC 40 posílil o 0,31 % na 5 580,38 bodu (týden: +1,4 %) a německý DAX se zvýšil o 0,57 % na 12 222,39 bodu (týden: +1,85 %).

Investice do zlata? Zkuste papír!
Investice do zlata dává smysl, je ale potřeba zvážit způsob. Růstových faktorů, které by letos mohly pomoci ceně žlutého kovu na vyšší úrovně, je podle všeho celkem dost.

3. Pražská burza ve čtvrtek stoupla, za celý týden ale oslabila o 0,3 %

Pražská burza ve čtvrtek uzavřela v plusu, index PX si připsal 0,43 % na 1 101,67 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie vývojáře antivirového softwaru Avast (+3,47 %), který ráno odtajnil výsledky hospodaření za první čtvrtletí. Nedařilo se naopak energetické skupině ČEZ, jejíž akcie byly nejobchodovanější a zlevnily o 0,37 %. Celkový zobchodovaný objem byl s 442 miliony korun podprůměrný. Za celý uplynulý týden pražská burza podle indexu PX klesla o 0,3 %.

Proč klesají úroky z hypoték?
Objem nových hypoték počítaný portálem hypoindex.cz v březnu meziročně klesl o 23 %. To je hodně, ale přece jen méně než v prvních dvou letošních měsících (-34 %, -32 %). S tím souvisí i pokles průměrné sazby hypotéky na 2,9 %. Téma komentuje analytik Michal Skořepa z České spořitelny.

4. Očekávané události

Na Velikonoční pondělí zůstane většina trhů zavřená, obchodovat se bude z hlavních burz jen v Číně, Jižní Koreji, Japonsku a Spojených státech. Z makrodat by měly vyjít jenom odpoledne údaje o prodeji existujících domů v USA a index ekonomické aktivity chicagského Fedu. Hospodářské výsledky by měly představit ve Spojených státech společnosti Halliburton a Whirlpool. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čína i přes polevující ekonomický tlak dále podpoří ekonomiku

Čína bude nadále podporovat svou ekonomiku, přestože její výkonnost v prvním čtvrtletí překonala odhady. Čínské hospodářství totiž stále čelí tlakům a problémům, konstatovalo v sobotu podle agentury Nová Čína čínské politbyro, které je řídícím orgánem tamní komunistické strany.

6. Růst ruské ekonomiky v prvním čtvrtletí prudce zpomalil

Hrubý domácí produkt Ruska se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o 0,8 %. Tempo jeho růstu tak prudce kleslo z 2,7 % v posledních třech měsících loňského roku. Oznámilo to podle agentury Reuters ruské ministerstvo hospodářství.

7. Firmu Huawei podle CIA financuje čínská rozvědka a armáda

Americká tajná služba se domnívá, že čínskou společnost Huawei Technology financují čínské bezpečnostní orgány. Napsal to v neděli britský list The Times. Huawei obvinění označila za neopodstatněné.

8. Daimler chce uspořit ve výrobě osobních vozů Mercedes šest miliard eur

Německá automobilka Daimler chce do roku 2021 zvýšit efektivitu výroby osobních automobilů Mercedes-Benz a dosáhnout úspory nákladů ve výši šesti miliard eur. Další dvě miliardy pak má uspořit divize Daimler Trucks. Uvedl to server německého listu Manager Magazin. Daimler informaci odmítl komentovat.

9. FT: Huawei slibuje chytrý telefon 5G za 600 dolarů

Čínská společnost Huawei, která je druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, se chystá prodávat přístroj podporující sítě 5G za pouhých 600 dolarů. To je zhruba polovina sumy, jakou budou podle analytiků stát tyto smartphony příští generace.

10. WindEurope čeká v EU další silný růst investic do větrné energie

Investice do větrné energie v Evropě by se měly v příštích třech letech dále zvyšovat na nové rekordy a v roce 2021 přesáhnout 100 miliard eur. Vyplývá to z průzkumu odvětvové organizace WindEurope, o kterém informovala agentura Bloomberg. Loni investice činily 65 miliard eur.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

AFP: Krize v Řecku napomohla rozvoji minipivovarů

Před blikající obrazovkou automatické plničky lahví upravuje Sofoklis Panajotos parametry tlaku a doby, které potřebuje Red Ale, jedno z dvanácti piv, které vyrábí jeho minipivovar. "Tento sektor je na velkém vzestupu," říká.

Před deseti lety, na počátku hospodářské krize, tento drobný podnikatel vsadil na pivo a založil minipivovar na rodinném pozemku na ostrově Euboia, vzdáleném asi 200 kilometrů od Athén.

"Tehdy to byl bláznivý nápad, dívali se na mě jako na mimozemšťana," vzpomíná Sofoklis. Vystudoval chemii a dříve pracoval ve vinařství, které zkrachovalo.

Za posledních deset let poznamenaných nejhorší depresí v soudobé řecké historii musely skončit desetitisíce středně velkých podniků a prudce vzrostla nezaměstnanost. Minipivovary však z toho dokázaly těžit. Snížení dovozu prospělo místním produktům, včetně sektoru alkoholických nápojů.

"V době krize se zvyky změnily, poptávka se dnes soustřeďuje více na produkty vyrobené v Řecku, jako je domácí pivo, které jsou levnější. Je to zároveň způsob, jak podpořit místní ekonomiku," vysvětluje Jannis Kefalis.

Kefalis před třemi lety odešel z Athén a na ostrově Ikaria v Egejském moři založil s přáteli pivovar. Dnes vyváží své pivo Ikariotisa do Německa a počítá s exportem do Švédska, Kanady a Spojených států.

V kontinentálním Řecku a na egejských a jónských ostrovech je dnes 45 minipivovarů, zatímco před deseti lety jich byl sotva tucet, uvádí Panajotos, předseda Svazu řeckých pivovarníků. Na ostrově Euboia dnes Panajotos produkuje 1,2 milionu lahví piva, zatímco před deseti lety to bylo 80 000 lahví.

Ve městě Serres na severu Řecka si v roce 2014 otevřel minipivovar Jannis Marmarelis, když musel kvůli krizi zavřít své uzenářství. Jeho podnik se rozvíjel a dnes zaměstnává 14 osob, zatímco na začátku to byli jen tři lidé.

Minipivovar vznikl i v centru Athén. Jeho majitel Christos Vasiliadis spoléhá na zvýšení poptávky po kvalitním pivu a zaměřil se na produkci silnějších piv Ale a India Pale Ale, které obsahují více chmelu a alkoholu než jejich bratranci Pale Ale. Chce, aby se Řekové seznámili s jinými pivy, než je nejrozšířenější Lager.

Pivo, které Řekové pijí nejvíce, vyrábí jeden z předních pivovarů v zemi Athinaiki, který pivo i dováží. Minipivovary lákají zákazníky na nové chutě, kořeněné nebo ovocné, vycházející z místních produktů, jako jsou citrusové plody nebo med, říká Marmarelis.

Milovník piva Spyros Paraskevopulos rád objevuje v regálech supermarketů místní piva. "Jejich chuť se liší region od regionu," říká.

Řecko však nemá kulturu piva. Tradičně produkuje víno a anýzové ouzo nebo pálenku cipuro. V žebříčku konzumentů piva v Evropě je mezi posledními, stejně jako Francie nebo Itálie. Vypije se tu v průměru 35 litrů piva na osobou za rok. A pivo z minipivovarů představuje jen jedno procento z celkového množství.

Sofoklis Panajotos kritizuje přílišné zdanění piva v Řecku, které rozvoji pivařské kultury nepřeje. Jeho cílem je dosáhnout modernizace řeckého zákona o pivu, který pochází z počátku minulého století a který považuje za zastaralý.

Musíte vědět
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat