Co musíte ráno vědět (22. května)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, jak chce Facebook fušovat do řemesla Amazonu a proč musel Volkswagen stáhnout svou novou reklamu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek oslabily kvůli další vlně napětí mezi USA a Čínou

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek oslabily kvůli nové vlně napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Tato tenze vyvolala pochyby o obchodní dohodě, jejíž první fázi v polovině ledna podepsaly dvě největší ekonomiky světa. Index Dow klesl o 0,41 % na 24 474,12 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,78 % na 2 948,51 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,97 % na 9 284,88 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 5,5 % na 29,53 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stagnoval na 0,68 %.

Zapomeňte na staré pravdy. Doba (po)koronavirová přeje investorům schopným myslet "out of the box"
Propad cen akcií způsobený pandemií nemoci covid-19 nezasáhl zdaleka všechny podniky. Některé firmy procházejí koronavirovou krizí víceméně nepoznamenané, jiné na ní dokonce vydělaly. To se promítá i do valuací akcií a klade to mimořádné nároky na analytické uvažování investorů.
Schubert (WOOD & Company): Delta Air Lines a ExxonMobil mohou být v dalších letech ozdobou portfolia
Americká vláda si nemůže dovolit nechat padnout velké aerolinie, jakou jsou Delta Air Lines. S obnovením poptávky po cestování lze i proto očekávat růst ceny akcií této společnosti. Odvětví těžby ropy v USA pak prochází kvůli nízkým cenám suroviny očistným procesem, ze kterého vyjdou vítězně mimo jiné akcie velkých firem typu ExxonMobil. Ta by měla navíc dlouhodobě patřit k zajímavým dividendovým titulům, věří Ronald Schubert z WOOD & Company.

2. Evropské akcie skončily ve čtvrtek v červených číslech

Evropské akcie nenavázaly na středeční zisky a skončily ve čtvrtek ve ztrátě. Investoři se s obavami dívají na opětovně rostoucí napětí mezi USA a Čínou i narůstající počet nakažených koronavirem. Panevropský index STOXX Europe 600 ztratil 0,75 % na 340,26 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,86 % na 6 015,25 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 1,15 % na 4 445,45 bodu a německý DAX odepsal 1,41 % na 11 065,93 bodu.

Proč období vysoké volatility na trzích (možná) teprve začíná?
Pandemie nemoci covid-19 srazila ekonomiku do recese a volatilitu na trzích vystřelila do rekordních výšin. Kolísavost cen akcií již stihla výrazně klesnout, známý hedgeový manažer a bloger Jesse Felder ovšem upozorňuje, že vyhráno ještě není.
Otázka za biliony: Končí dlouhodobý akciový býčí trend?
Únorový a březnový výplach na akciových trzích znamenal například v USA oficiální konec klasicky chápaného býčího trendu. Akciový index S&P 500 ztratil třetinu hodnoty a část trhu předpokládala další hluboké propady. Ty (zatím) nepřišly, akcie již přes polovinu ztrát napravily, a tak se naopak spekuluje o možnostech, podmínkách a vlastně i důsledcích (například výrazný nárůst ocenění akcií) dalšího růstu. Skončil opravdu býčí trend, nebo je medvědí období roku 2020 pouze nadechnutím v rámci dlouholetého růstového trendu?

3. Pražská burza ve čtvrtek ztratila procento, dolů ji stáhly Erste a O2

Pražská burza ve čtvrtek ztratila procento, které si připsala ve středu, index PX klesl na 869,69 bodu. Dolů ho stáhly akcie Erste Group Bank, Monety Money Bank, pojišťovny VIG a operátora O2. Dařilo se například cenným papírům Komerční banky, textilky PFNonwovens či provozovatele horských středisek TMR.

5 typů investorů (nejen) na současném akciovém trhu
Ceny tržních aktiv jsou tvořeny doslova miliony jednotlivých názorů, investičních horizontů, vztahů k riziku, investičních stylů a typů osobnosti. Jen díky šíři a pestrosti této palety trh může fungovat, jinak by bylo jen minimum transakcí a mizivá likvidita. Na jaké typy lze (mimo jiné) rozdělit obří investorské stádo?

4. Očekávané události

Pátek bude v Evropě dnem předběžných květnových indexů nákupních manažerů a Spojené království na trh pošle zprávu o maloobchodních tržbách. Hospodářská čísla v závěru týdne představí v Číně Alibaba Group Holding a na Wall Street společnost Deere & Co. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ruská ekonomika letos klesne o pět procent, odhaduje ministerstvo

Ruská ekonomika směřuje v letošním roce k poklesu o pět procent. Důvodem jsou především hospodářské dopady koronavirové pandemie a nízké ceny ropy, uvedla ve čtvrtek s odvoláním na ruské ministerstvo hospodářství agentura Reuters. "Situace s koronavirem bude mít dlouhodobé strukturální dopady," prohlásil ministr hospodářství Maxim Rešetnikov.

6. Facebook nabízí nákupy přes internet, Amazon to prý neohrozí

Americká společnost Facebook začala nabízet nákupy přes internet. Provozovatel stejnojmenné sociální sítě tak jednak využije rostoucího zájmu o nákupy online, jednak získá další data o chování zhruba 2,6 miliardy lidí, kteří jeho síť využívají, protože bude znát jejich nákupní preference. Giganta v odvětví nákupů přes internet, kterým je americká společnost Amazon, to podle některých analytiků ale neohrozí.

7. Pokles podnikatelské aktivity v eurozóně zpomalil

Pokles podnikatelské aktivity v eurozóně v květnu v důsledku uvolňování opatření proti šíření koronaviru zpomalil. Ukazují to předběžné výsledky průzkumu mezi nákupními manažery, které ve čtvrtek zveřejnila konzultační společnost IHS Markit.

8. USA by mohly omezit přístup čínských firem na americké burzy

Americký Senát schválil návrh zákona, který by mohl zamezit obchodování s akciemi řady čínských podniků na burzách ve Spojených státech. Informují o tom americká média. Návrh zákona ale ještě musí schválit Sněmovna reprezentantů a podepsat prezident Donald Trump.

9. Lídři EU se připravují na souboj o fond klíčový pro budoucnost EU

Prezidenty a premiéry zemí Evropské unie čeká v příštích týdnech a měsících tvrdé vyjednávání o podmínkách, za nichž státy společně pomohou firmám a lidem v oblastech zasažených nynější pandemií covidu-19. Základem by se podle představ nejsilnějších unijních ekonomik - tedy Německa a Francie - měla stát společná půjčka ve výši 500 miliard eur. Návrh sice narazil na počáteční výtky řady zemí požadujících větší či menší objem fondu, podle analytiků se však zřejmě stane základem pro kompromis, který může spoluurčit další směřování evropského bloku.

10. Libanon je na pokraji závažné potravinové krize

Libanon stojí na prahu potravinové krize, což je situace, která by ještě před deseti byla nepředstavitelná, napsal premiér Hasan Dijáb pro list The Washington Post. Mnoho Libanonců už podle něj přestalo kupovat maso, ovoce a zeleninu a brzy možná nebudou mít ani na chleba. Dijáb se odvolává také na zjištění organizace Human Rights Watch a na Světovou banku, které varovaly, že více než polovina libanonských domácností bude mít letos problém zajistit si jídlo.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Volkswagen stáhl reklamu, která má podle kritiků rasistický nádech

Německý automobilový koncern Volkswagen stáhl instagramovou reklamu na novou verzi modelu Golf, jež má podle některých kritiků rasistický nádech. Společnost se za reklamu omluvila a označila ji za "špatnou a nevkusnou".

Stažený reklamní spot obsahuje záběr, ve kterém obří bílá ruka postrkuje po ulici muže tmavé pleti. "Plně chápeme znechucení a rozhořčení v reakcích na toto video," uvedl Volkswagen. "Distancujeme se od něj a omlouváme se za něj. Zjistíme, jak se to mohlo stát, a vyvodíme z toho důsledky," dodala společnost.

Mezi kritiky reklamního spotu se zařadil například ministerský předseda Dolního Saska Stephan Weil, v jehož spolkové zemi Volkswagen sídlí. Weil označil video za "jednoznačně rasistické".

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat