Co musíte ráno vědět (28. března)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se v loňském roce dařilo tabákové firmě Philip Morris ČR a kde se v Norsku testují autonomní vozy? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý oslabily, pokles vedly technologické tituly

Americké akcie v úterý po prudkém pondělním růstu oslabily. Ke ztrátám přispěly hlavně technologické společnosti kvůli obavám z potenciálních regulací sociálních sítí a autonomních vozidel. Index Dow klesl o 1,43 % na 23 857,71 bodu, širší S&P 500 se snížil o 1,73 % na 2 612,62 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 2,93 % na 7 008,81 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,99 % na 22,50 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o osm bazických bodů na 2,773 %. V červených číslech skončily všechny hlavní sektory s výjimkou realitního odvětví a sektoru veřejných služeb, nejvíce kleslo technologické odvětví.

Nezamýšlené, ale očekávané dopady obchodní války aneb Jak jde Trump (nejen) proti Trumpovi

Býčí scénáře pro (americké) akcie mají stále větší trhliny

2. Evropské burzy v úterý výrazně stouply, akcie GSK zdražily o téměř 5 %

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v pozitivním pásmu, když polevily obavy z obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,16 % na 367,41 bodu, britský FTSE 100 si polepšil o 1,54 % na 6 995,01 bodu, francouzský CAC 40 získal 0,98 % na 5 115,74 bodu a německý DAX stoupl o 1,56 % na 11 970,83 bodu. Z konkrétních titulů stojí za zmínku bezmála 5% růst akcií britské farmaceutické společnosti GlaxoSmithKline, která oznámila, že koupí podíl švýcarské společnosti Novartis ve výši 36,5 % v jejich společném podniku za 13 miliard dolarů. Cenné papíry Novartisu na zprávu zareagovaly růstem o zhruba 2 %.

Přiznané zásoby chemických zbraní se ztenčují, nepřiznané dále odvádějí špinavou práci

Albert Edwards: Globální ekonomická jízda může skončit nečekaně rychle

3. Pražská burza v úterý uzavřela v plusu, akcie CME zdražily o více než 2 %

Pražská burza v úterý navázala na pondělní růst, index PX vzrostl o 0,66 % na 1 115,06 bodu. Nahoru burzu táhly finanční tituly, nedařilo se naopak tabákové firmě Philip Morris ČR, která ráno odtajnila výsledky hospodaření za loňský rok. Objem obchodů byl s 641 miliony Kč mírně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, jež zdražily o 0,22 % na 930 Kč. V plusu seanci zakončily také další finanční tituly. Erste Group Bank stoupla o 0,82 % na 1 042 Kč, MONETA Money Bank si připsala 0,95 % na 85 Kč a pojišťovna VIG vzrostla o 1,55 % na 688,50 Kč. Nejvyšší zisk zaznamenala mediální společnost CME, která si polepšila o 2,11 % na 87 Kč. Akcie společnosti Philip Morris ČR naopak zlevnily o 0,92 % na 17 140 Kč.

EUR/CZK: Kdy z Česka odejdou korunoví spekulanti?

Investorský magazín: Jak správně poskládat portfolio (nejen) z ETF?

4. Očekávané události

V Evropě ve středu vyjdou italské objednávky v průmyslu, francouzská spotřebitelská důvěra, španělské maloobchodní tržby a německý index spotřebitelské důvěry od Gfk. Spojené státy se později pochlubí vývojem ekonomiky v čtvrtém čtvrtletí, pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území, jádrovými výdaji na osobní spotřebu, obchodní bilancí, rozjednanými prodeji domů a odhadem velkoobchodních zásob. Za řečnický pultík se postaví šéf atlantského Fedu Raphael Bostic a hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí odtajní například společnost Walgreens Boots Alliance. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tabákový výrobce Philip Morris ČR loni vydělal 3,48 miliardy Kč, navrhuje vyplatit dividendu 1 080 Kč na akcii

Společnost Philip Morris ČR vykázala za loňský rok čistý zisk 3,48 miliardy Kč. Meziročně tak vydělala o 25,9 % více. Tržby bez spotřební daně a DPH se podniku zvýšily o 6,5 % na 12,2 miliardy Kč. Společnost spolu s výsledkovou zprávou za loňský rok zveřejnila také pozvánku na řádnou valnou hromadu, která se bude konat 27. dubna. Jedním z bodů valné hromady bude hlasování o výplatě dividendy ze zisku za loňský rok. Firma navrhuje vyplatit 1 080 Kč na akcii, celkem tedy zhruba 2,97 miliardy Kč. Rozhodným dnem pro uplatnění práva na podíl ze zisku je 20. duben, výplatní období začne 28. května.

6. Unipetrol odhaduje škodu po výbuchu z minulého týdne na 30 milionů Kč

Petrochemická společnost Unipetrol odhaduje škody po výbuchu v kralupské rafinerii, který minulý týden poškodil skladovací tank, na 30 milionů Kč, tedy zhruba 0,17 Kč na akcii. V úterý to oznámil mluvčí firmy Pavel Kaidl. Při výbuchu tankovací nádrže zahynulo šest lidí. V rafinerii v Kralupech v úterý začala i přes tragédii plánovaná odstávka, nejrozsáhlejší v historii.

7. Čínská CEFC plánuje rozsáhlý prodej realit

Čínský konglomerát CEFC China Energy plánuje prodat své globální realitní portfolio s účetní hodnotou přes 20 miliard jüanů. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Upozornila, že do plánovaného prodeje jsou zařazeny také nemovitosti v České republice. Mluvčí CEFC (Europe) Group Company Pavel Bednář však uvedl, že prodej se nemovitostí vlastněných CEFC v Česku nedotkne.

8. Eurozóna schválila nové půjčky pro Řecko

Představitelé eurozóny v úterý schválili vyplacení nových půjček Řecku ve výši 6,7 miliardy eur v rámci stávajícího záchranného úvěru. Oznámil to Evropský stabilizační mechanismus (ESM). Rozhodnutí potvrzuje politickou dohodu ze začátku března a Aténám pomůže vytvořit hotovostní rezervu, která by zemi pomohla plně se vrátit na mezinárodní finanční trhy poté, co v srpnu skončí záchranný program. Jeho celková hodnota dosáhla 86 miliard eur, informovala agentura Reuters.

9. Deutsche Bank se údajně chystá vyměnit svého šéfa

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank se chce zbavit svého šéfa Johna Cryana a hledá jeho nástupce. Informoval o tom list The Times. Ve vedení banky se podle listu stupňují spory ohledně budoucnosti podniku i obavy ohledně jeho výsledků.

10. Slovenská centrální banka mírně zhoršila výhled růstu ekonomiky

Slovenská centrální banka (NBS) snížila výhled letošního růstu domácí ekonomiky na 4,2 % z předchozích 4,3 %. V nové prognóze NBS také očekává nižší inflaci, rychlejší růst mezd a výraznější pokles míry nezaměstnanosti.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Norsku odklízejí sníh z ranvejí samořízené sněžné pluhy

Norsko se připojilo k řadě zemí, v nichž se prohání testovací samořízené vozy. Na rozdíl od autonomních vozidel většiny velkých automobilek, jež jezdí za běžného provozu po silnicích a dálnicích, však v Norsku německý koncern Daimler zkouší využít samořízená nákladní auta k odklízení sněhu z ranvejí. Iniciátoři projektu si od experimentu slibují menší zpoždění letů a větší efektivitu při úpravě letištních ploch.

Musíte vědět
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat