US MARKETOtevírá za: 3 h 1 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Nezamýšlené, ale očekávané dopady obchodní války aneb Jak jde Trump (nejen) proti Trumpovi

Minulý týden Donald Trump mimo jiné podepsal dekret, který by mohl vést k uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě 60 miliard USD. Tři poznámky k začínající obchodní válce nabízí David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

1. Donald Trump chce tarifními opatřeními snížit deficit běžného účtu USA

V ekonomice je vše propojené. Běžný účet není ničím jiným než zrcadlem chování americké vlády, domácností a podniků. Zrcadlí stav, kdy ekonomika více investuje, než spoří. Takže si to shrňme. Trump chce snížit deficit běžného účtu. Na to by potřeboval snížit investice a spotřebu a zvýšit úspory. Na druhé straně provádí daňovou reformu, která má zvýšit investice. Tedy přesný opak. Zároveň zvýší deficit vlády, což není nic jiného než další pokles úspor.

Samozřejmě, že lze motivovat domácností k vyšším úsporám. To ale neuděláme jinak, než když snížíme jejich spotřebu. Zvýšit úspory zní úplně jinak než snížit spotřebu. A komu ji snížíme?

2. Kdo pocítí důsledky obchodní války?

Volný mezinárodní obchod zlevnil dovozy, čímž umožnil výrazně zvýšit spotřebu domácností v USA. Především těch s nejnižšími příjmy, a to o 60 %, střední třídě pak o čtvrtinu. Obchodní válka se tak obrátí především proti těm, kdo volili Donalda Trumpa. Takový paradox v politice samozřejmě není neobvyklý.

3. Odveta a eskalace

Evropská unie zmínila možnost zavést odvetná cla na motocykly, džíny nebo bourbon. Jde spíše o šťouchnutí, protože jde o položky vyráběné v v těch státech USA, které jsou tradičně politicky nakloněny republikánům. Mnohem důležitější je diskutovaná daň z obratu uvalená na velké digitální firmy (na úrovni 3 %). To by postihlo americké firmy Google, Facebook či Amazon.

Čína pak sestavila seznam 128 amerických výrobků, které by se mohly stát terčem odvetných opatření. Eskalaci vnímáme stále spíše jako riziko, nikoli však malé. Pokud by totiž došlo k výraznému omezení mezinárodního obchodu, došlo by ke zchlazení globální ekonomiky. A to bychom pocítili všichni.

Zdroj: Česká spořitelna

Analytici ČSDavid NavrátilDonald TrumpEkonomické a politické hrozbyMezinárodní obchodSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa