Co musíte ráno vědět (29. března)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak Facebook reaguje na skandál s neoprávněným použitím uživatelských dat a jaká významná stavba byla před dvaceti lety otevřena v Portugalsku? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu kvůli technologickým podnikům oslabily

Akcie ve Spojených státech ve středu oslabily. Propad způsobily hlavně ztráty technologických společností. Dolaru se dařilo, podpořila jej nejnovější zpráva o vývoji americké ekonomiky. Index Dow klesl o 0,04 % na 23 848,42 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,29 % na 2 605 bodů a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,85 % na 6 949,23 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 1,64 % na 22,87 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o necelý jeden bazický bod na 2,783 %. Z hlavních sektorů zaznamenaly nejvýraznější pokles energetické odvětví, sektor cyklického spotřebního zboží a odvětví základních materiálů. Nad nulou skončily realitní odvětví, sektor necyklického spotřebního zboží, odvětví zdravotní péče a finanční sektor.

Nezamýšlené, ale očekávané dopady obchodní války aneb Jak jde Trump (nejen) proti Trumpovi

Býčí scénáře pro (americké) akcie mají stále větší trhliny

2. Evropské burzy se ve středu na směru neshodly, technologický sektor klesl o 2 %

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování smíšeně. Do mínusu je poslal výprodej technologického sektoru, který v posledních dnech klesá kvůli skandálu Facebooku týkajícího se neoprávněného použití údajů o jeho uživatelích. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,25 % na 368,50 bodu, britský FTSE 100 stoupl o 0,64 % na 7 044,74 bodu a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,29 % na 5 130,44 bodu, zatímco německý DAX klesl o 0,25 % na 11 940,71 bodu. Technologický sektor kvůli problémům Facebooku přišel o zhruba 2 %. Nejvíce ztratil rakouský výrobce čipů Austria Microsystems, jehož akcie se propadly o zhruba o 9,5 %.

Přiznané zásoby chemických zbraní se ztenčují, nepřiznané dále odvádějí špinavou práci

Albert Edwards: Globální ekonomická jízda může skončit nečekaně rychle

3. Pražská burza ve středu uzavřela v zelených číslech, dařilo se energetické skupině ČEZ

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX stoupl 0,36 % na 1 119,05 bodu. Nahoru burzu táhly akcie polostátní skupiny ČEZ a Komerční banky, výrazně naopak klesla mediální CME. Objem obchodů byl s 557 miliony korun průměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry Komerční banky, které zdražily o 0,86 % na 938 Kč. Další finanční tituly uzavřely v mínusu. Erste Group Bank odepsala 0,48 % na 1 037 Kč, MONETA Money Bank klesla o 0,06 % na 84,95 Kč a pojišťovna VIG ztratila 0,07 % na 688 Kč. Nejvýraznější ztrátu zaznamenala firma CME, jejíž akcie spadly o 1,95 % na 85,30 Kč.

EUR/CZK: Kdy z Česka odejdou korunoví spekulanti?

Investorský magazín: Jak správně poskládat portfolio (nejen) z ETF?

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek Japonsko zveřejní maloobchodní tržby. V Evropě vyjdou dopoledne německá inflační statistika a nezaměstnanost, britský HDP a bilance běžného účtu a italský index výrobních cen. Spojené státy se pochlubí jádrovými výdaji na osobní spotřebu, indexem spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, indexem nákupních manažerů v oblasti Chicaga a pravidelnou týdenní zprávou o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Kanada na trh pošle údaje o vývoji tamní ekonomiky. Pozornost bude poutat také zasedání České národní banky, které by však podle analytiků nemělo přinést žádné překvapení. Čeká se, že základní úroková sazba bude ponechána na 0,75 %. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí ve čtvrtek odtajní například Bank of China nebo Constellation Brands. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Facebook představil změny ve správě údajů o uživatelích

Provozovatel sociální sítě Facebook ve středu představil nová opatření, jež mají uživatelům zajistit lepší kontrolu nad daty, která o nich síť shromažďuje. Společnost tak reaguje na skandál s neoprávněným použitím uživatelských dat. Opatření zahrnují například zjednodušení nabídky pro nastavení v mobilních zařízeních nebo nové nástroje, které uživatelům usnadní vyhledání dříve sdílených informací a jejich smazání.

6. Šéf WTO varuje před obchodní válkou mezi Čínou a USA

Generální ředitel Světové obchodní organizace (WTO) Roberto Azevedo varoval, že obchodní válka mezi Čínou a Spojenými státy by měla vážné dopady na světovou ekonomiku. V rozhovoru s BBC rovněž upozornil, že nynější obchodní spory mezi dvěma největšími ekonomikami světa představují jeden z nejobtížnějších momentů v 23leté historii WTO.

7. OPEC usiluje o dlouhodobou spolupráci s ostatními vývozci

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) usiluje o "velmi dlouhodobou" spolupráci s dalšími vývozci. Ve středu to prohlásil generální tajemník OPEC Mohammed Barkindo a potvrdil úterní zprávy, že Saúdská Arábie pracuje s Ruskem na dohodě o koordinaci dodávek ropy na světové trhy, která by byla platná deset až dvacet let. Někteří členové kartelu však preferují prodloužení stávající spolupráce o půl roku.

8. BMW a Daimler spojí své síly v oblasti sdílení aut či dobíjení

Německé automobilky Daimler a BMW spojí své síly v oblasti nabídky nových služeb mobility, jako je sdílení aut a dobíjení elektrických aut. Firmy vytvoří společný podnik, do kterého vloží své současné aktivity na poli služeb městské mobility. Každá z automobilek bude vlastnit v novém podniku poloviční podíl. Od spojení si slibují snížení nákladů, rychlejší růst a silnější pozici v konkurenci firem jako Uber.

9. Japonská SoftBank plánuje obří solární projekt v Saúdské Arábii

Japonská společnost SoftBank Group hodlá v Saúdské Arábii uskutečnit největší projekt na výrobu solární energie na světě. Projekt si vyžádá investici 200 miliard dolarů. Informoval o tom generální ředitel podniku Masajoši Son na ceremoniálu v New Yorku, kterého se zúčastnil rovněž saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán.

10. Lépe než Češi hodnotí ve střední Evropě stav ekonomiky jen Poláci

Z obyvatel středoevropských zemí současnou ekonomickou situaci nejlépe hodnotí Poláci následovaní Čechy, Maďary a Slováky. V Česku je situace dobrá pro 44 % lidí, špatná pro 15 %. Neutrálně situaci hodnotí 39 % dotázaných, zjistil průzkum, jehož výsledky ve středu zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Ve všech čtyřech zemích bylo hodnocení optimističtější než v polovině loňského roku.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Před 20 lety byl v Portugalsku otevřen nejdelší most v Evropě

Před dvaceti lety, 29. března 1998, byl v Portugalsku otevřen nejdelší most v Evropě. Most o délce 17,2 kilometru nazvaný podle významného portugalského cestovatele Vasca da Gamy, který před 500 lety objevil námořní cestu do Indie, se klene přes řeku Tejo severovýchodně od Lisabonu.

Most Vasca da Gamy, nazývaný v Portugalsku stavbou století, spojuje pobřeží s vnitrozemím a umožňuje lepší přístup k evropské silniční síti. Zlepšil také spojení mezi severem a jihem, aniž by bylo zatíženo hlavní město. Dosavadní most přes řeku Tejo stojící deset kilometrů od nového byl naprosto přetížen.

Most Vasca da Gamy je po tunelu La Manche největší civilní stavbou v Evropě, jejíž cena dosáhla 967 miliónů dolarů. Postavilo ho francouzsko-norsko-portugalské konsorcium, které zahájilo stavbu v roce 1995.

Most je široký 30 metrů a má šest jízdních pruhů, které mohou být rozšířeny na osm. Je 14 metrů nad hladinou řeky, ale při vjezdu do Lisabonu se zvedá do výše téměř 50 metrů. Rozpětí mezi pilíři je 824 metrů. Most byl koncipován tak, aby odolal silným seizmickým otřesům. Jeho základy v korytě řeky Tejo jsou uloženy na 820 pilotech dlouhých 60 metrů a o průměru 2 metry.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat