Co musíte ráno vědět (30. dubna)

Jak se ve středu obchodovalo s akciemi na burzách v Evropě a na Wall Street, o kolik se propadla americká ekonomika v prvním čtvrtletí, co zaznělo na tiskové konferenci Fedu a jak funguje lék remdesivir? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu posílily díky nadějím na léčbu nemoci covid-19

Americké akcie ve středu výrazně posílily díky povzbudivým zprávám o přípravku remdesivir pro léčbu pacientů s nemocí covid-19. Růst akciového trhu nezastavila ani zpráva o bezmála 5% poklesu ekonomiky Spojených států v prvním čtvrtletí. Index Dow si připsal 2,21 % na 24 633,86 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 2,66 % na 2 939,51 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 3,57 % na 8 914,71 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,97 % na 31,23 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA nepatrně stoupl na 0,614 %.

5 stop, které na trzích a v ekonomice zanechá koronavirus
Ať už nakonec koronavirus zmizí, nebo se z jím způsobované nemoci covid-19 stane běžné sezónní onemocnění, jedno je jisté. Na trzích a v ekonomice budou stopy po současné pandemii patrné ještě dlouho, ne-li napořád. Zde je výběr pěti nejvýraznějších.
Netflix, Yelp nebo Fitbit ve finančním a investičním poradenství
Tak jako se vyvíjejí finanční trhy, vyvíjí se i práce finančních a investičních poradců. Nejde ale jen o evoluci trhů, mění se také chování klientů. V jejich branži by se tak měly prosazovat mimo jiné následující čtyři trendy.

2. Evropské akcie ve středu opět rostly, pomohly jim banky a remdesivir

Dění na akciových trzích v západní Evropě ve středu nejvíce ovlivňovala probíhající výsledková sezóna. Náladu investorům zvedla také zpráva o dobrých výsledcích testů léku remdesivir v USA. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 1,75 % na 347,06 bodu, britský FTSE 100 posílil o 2,63 % na 6 115,25 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 2,22 % na 4 671,11 bodu a německý DAX přidal 2,89 % na 11 107,74 bodu.

Jak (ne)často kontrolovat hodnotu portfolia aneb Akcie dlouhodobě dávají smysl
Investoři by měli výkonnost svého portfolia sledovat maximálně jednou měsíčně, píše investiční stratég Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.
Každý propad na trzích jako černá labuť? Omyl!
Investoři se v současnosti dělí na dvě skupiny. Jedni věří, že v krátké době přijdou další propady na trzích, a proto na burzu nevstupují. Druzí věří, že trhy z dlouhodobého hlediska rostou, a proto nyní dokupují akcie se slevou.

3. Pražská burza ve středu skončila opět v plusu, v hlavní roli byla znovu Erste

Pražská burza ve středu potřetí za sebou posílila. Index PX vzrostl o 1,94 %, když posílily téměř všechny tituly z hlavního trhu. Dařilo se zejména finančním titulům na čele s akciemi Erste Group Bank.

Vít Klíma: Na trhu je hysterie, s investicí do realit má teď smysl počkat
Světové hospodářství nyní (ne)funguje v režimu určité hysterie, a pro realitní investory má proto nyní smysl počkat na další vývoj pandemie a různých omezení v ekonomice. Na světě jsou ale místa, která zažívají boom. Bohatí hledají místa, kam se schovat před příští epidemií, vysvětluje realitní konzultant Vít Klíma.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek postupně vyjdou japonská průmyslová výroba a maloobchodní tržby, čínské a ruské finální indexy nákupních manažerů za duben a také kanadský hrubý domácí produkt. V Evropě vyjdou postupně francouzský, italský a španělský HDP, německý maloobchod a nezaměstnanost a také data o inflaci a z trhu práce za celou eurozónu. Hlavní událostí dne bude zasedání Evropské centrální banky, která v posledních týdnech masivně podporuje ekonomiku nákupy aktiv. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí zveřejní v Evropě Amundi, BASF, Orange, Perrigo nebo Royal Dutch Shell. Na Wall Street budou sledovaná čísla firem jako Altria, Amazon.com, Amgen, Apple, Comcast, McDonald's nebo Visa. Mezi reportující se zapojí i společnosti, s jejichž akciemi se obchoduje na pražské burze, a to Erste Bank a PFNonwovens. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %, potvrdil odhodlání bojovat proti dopadům koronaviru

Měnový výbor americké centrální banky v dubnu ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. V prohlášení vydaném po zasedání potvrdil odhodlání bojovat proti dopadům koronaviru všemi nástroji, které má k dispozici, a na tiskové konferenci šéf Fedu Jerome Powell ujistil, že centrální banka bude ekonomiku podporovat tak dlouho, jak bude potřeba.

6. Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 4,8 %. Jde o nejhlubší propad HDP od globální finanční krize

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenala kvůli dopadům koronaviru nejhlubší propad od globální finanční krize před více než deseti lety. Hrubý domácí produkt USA se v přepočtu na celý rok snížil o 4,8 %, zatímco v posledním čtvrtletí loňského roku ekonomika vzrostla anualizovaně o 2,1 %. Oznámilo to ve středu americké ministerstvo obchodu. Výsledek je horší, než čekali analytici, ti v anketě agentury Reuters předpovídali za první čtvrtletí propad HDP o 4 %.

7. Ekonomická nálada v eurozóně kvůli koronaviru rekordně klesla

Ekonomická nálada v eurozóně i v celé Evropské unii v dubnu rekordně klesla. Omezení zavedená s cílem zabránit šíření nemoci covid-19 totiž způsobila, že se ekonomická aktivita téměř zastavila. Největší byl propad v sektoru služeb. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise.

8. Výrobce elektromobilů Tesla opět dosáhl čtvrtletního zisku

Americký výrobce elektromobilů Tesla v letošním prvním čtvrtletí vydělal 16 milionů dolarů. Vykázal tak již třetí čtvrtletní zisk za sebou. Vyplývá to z výsledků, které ve středu firma zveřejnila. Akcie společnosti, jejímž spoluzakladatelem a šéfem je podnikatel Elon Musk, reagovaly na výsledky výrazným růstem.

9. Evropská komise chce, aby fond pro oživení ekonomik fungoval od ledna

Fond pro oživení evropských ekonomik postižených šířením koronaviru by měl být k dispozici začátkem příštího roku společně s příštím sedmiletým rozpočtem EU. Členské země bloku by měly pomoc dostávat ve formě půjček, přímých grantů a finančních záruk, které by měly být v celkovém rámci plánu obnovy vyvážené. Shodla se na tom ve středu Evropská komise, která chce návrh rozpočtu i samotného záchranného fondu předložit v příštích týdnech.

10. ILO: Pandemie ohrožuje živobytí poloviny globální pracovní síly

Zhruba 1,6 miliardy lidí pracujících v šedé ekonomice, tedy téměř polovina globální pracovní síly, čelí v důsledku koronavirové krize bezprostřední hrozbě ztráty živobytí. Uvedla to ve své středeční zprávě Mezinárodní organizace práce (ILO).

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak funguje lék remdesivir?

Americká společnost Gilead Sciences oznámila, že její experimentální lék remdesivir úspěšně prošel testem a může být účinný už po pěti dnech podávání. Remdesivir byl pokusně použit při léčbě pacientů s nemocí covid-19 v řadě zemí včetně Česka. Na jakém principu funguje?

Musíte vědět
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat