27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a v USA, jaké škody způsobila energetické skupině ČEZ vichřice, která se v neděli prohnala Českem, a jak dopadl souboj tučňáků s obří korporací v Chile? To vše musíte ráno vědět.
Americké akcie zakončily pondělní seanci poklesem, index Nasdaq Composite se ale v úvodu seance vyšplhal na nový rekord. Investoři vyhodnocovali zprávu, podle které se ve Sněmovně reprezentantů amerického Kongresu projednávalo postupné snižování korporátní daně. Index Dow odepsal 0,36 % na 23 348,74 bodu, širší S&P 500 ztratil 0,32 % na 2 572,83 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,03 % na 6 698,96 bodu, během dne, kdy přechodně rostl, však posunul absolutní maximum na 6 727,39 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 7,14 % na 10,50 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelé čtyři bazické body na 2,368 %. Většina hlavních sektorů skončila pod nulou, největší pokles zaznamenaly sektor zdravotní péče a odvětví necyklického spotřebního zboží, dařilo se naopak realitnímu odvětví a energetickému sektoru a mírně zpevnily také technologický sektor a odvětví veřejných služeb.
Morgan Stanley: Toto je 17 horkých akciových kandidátů na SHORT
Evropské akciové trhy v úvodu nového týdne uzavřely smíšeně, výrazně zdražily španělské akcie. Investory potěšilo hlavně víkendové odvolání katalánské vlády a rozpuštění katalánského regionálního parlamentu. Pravomoci katalánské vlády převzala ústřední španělská vláda v Madridu. Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,12 % na 393,91 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,23 % na 7 487,81 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,01 % na 5 493,63 bodu a německý DAX zpevnil o 0,09 % na 13 229,57 bodu. Španělský akciový index IBEX 35 se odrazil od ztrát z předcházejícího týdne a polepšil si o 2,44 % na 10 446 bodů.
Pochopte rozdíl mezi rizikovým profilem a vnímáním rizika. Vyplatí se vám to
Pražská burza v pondělí navázala na ziskový závěr minulého týdne, index PX zpevnil o 0,16 % na 1 064 bodů. Nahoru ji táhly energetická skupina ČEZ a Komerční banka, nedařilo se naopak Erste Group Bank a tabákové firmě Philip Morris ČR. Objem obchodů byl s 583 miliony korun mírně podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pondělí cenné papíry energetické skupiny ČEZ, které zdražily o 2,13 % na 474,90 Kč. V plusu obchodování zakončily také Komerční banka (+0,31 % na 958 Kč) a petrochemický holding Unipetrol (+1,62 % na 375,50 Kč), ostatní hlavní tituly v úvodu týdne klesly.
Investorský magazín: CFD - obchod, na který máte
V noci na úterý se uskuteční zasedání japonské centrální banky, které by však podle analytiků nemělo přinést změnu v nastavení měnové politiky. Japonsko zároveň zveřejní údaje o průmyslové výrobě a nezaměstnanosti. Čína přidá index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor a v eurozóně vyjdou předběžné údaje o HDP za třetí čtvrtletí a data o říjnové inflaci a odtajněna bude také zářijová nezaměstnanost ve společenství zemí platících eurem. Inflační statistiku na trh pošlou také Francie a Itálie. Spojené státy se pochlubí srpnovým indexem cen domů S&P/Case-Shiller a říjnovým indexem nákupních manažerů pro oblast Chicaga. Za řečnický pultík se v úterý postaví guvernér kanadské centrální banky Stephen Poloz a hospodářské výsledky budou reportovat v zámoří například společnosti Aetna, Pfizer, Under Armour, Archer-Daniels-Midland a Mastercard a v Evropě BP, Airbus, BNP Paribas nebo Ryanair Holdings. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Vichřice Hewart, která se v neděli prohnala Českem, způsobila energetické společnosti ČEZ podle prvotního odhadu škody v řádu desítek milionů korun. V pondělí to řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle něj to byla pro firmu čtvrtá nejhorší větrná kalamita, v neděli odpoledne bylo bez proudu více než půl milionu odběratelů.
Prezident Spojených států Donald Trump zřejmě jmenuje do čela americké centrální banky nynějšího člena její Rady guvernérů Jeromeho Powella. Agentuře Reuters to v pondělí řekl zdroj obeznámený se situací. Jeden z představitelů Bílého domu uvedl, že Trump své rozhodnutí pravděpodobně oznámí ve čtvrtek. Prezidentovo rozhodnutí musí následně potvrdit Senát.
Chorvatsko se během sedmi až osmi let chce stát členem eurozóny. K mechanismu směnných kurzů ERM-2, což je mechanismus, který před přijetím jednotné evropské měny zajišťuje měnovou stabilitu, se Záhřeb zamýšlí připojit ještě před svým předsednictvím EU v roce 2020. V pondělí to oznámil chorvatský premiér Andrej Plenković.
Největší švýcarská banka UBS předpokládá, že v důsledku plánovaného odchodu Británie z Evropské unie přesune pryč z Londýna zhruba 250 lidí. Původně se přitom obávala, že bude muset přemístit tisícovku zaměstnanců. Na svých internetových stránkách o tom informoval list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
Japonskému výrobci herních konzolí a her Nintendo vzrostl ve fiskálním pololetí čistý zisk o 35 % na 51,5 miliardy JPY. Čísla podpořily poptávka po hybridním herním přístroji Switch a nové hry. Společnost současně v pondělním prohlášení téměř zdvojnásobila výhled provozního zisku za celý letošní fiskální rok, který má být nejvyšší za nejméně sedm let.
Americký stavitel domů Lennar za 9,3 miliardy dolarů koupí svého menšího konkurenta CalAtlantic Group. Spojením vznikne největší stavitel domů ve Spojených státech. Dohoda přichází v době, kdy prodej nových domů v zemi je nejvyšší za poslední desetiletí.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Tučňáci v Chile vyhráli nad projektem dolu a přístavu
Neměří ani metr do výšky, dokázali ale zvítězit ve velkém boji. Tučňáci Humboldtovi, druh ohrožený vyhynutím, zastavili rozsáhlý důlní projekt v chilském městě La Higuera. Obránci těchto zvířat, která se rozmnožují pouze v Chile a v Peru, celé měsíce bojovali proti plánům společnosti Andes Iron vybudovat v oblasti povrchový důl na železo a měď a rovněž přístav. Projekt nazvaný Dominga předpokládal roční produkci zhruba 12 milionů tun železa a 150 000 tun mědi.
Boj zaplňoval měsíce přední stránky tisku, rozdělil vládu prezidentky Michelle Bacheletové a změnil sociální sítě v bojiště. Rozhodnutí projekt nerealizovat padlo koncem srpna. Výbor složený z ministrů životního prostředí, zemědělství, hospodářství, zdravotnictví, energetiky a dolů projekt vetoval s tím, že nezajišťuje bezpečí tučňáků. Oblast, kde měly být důl a přístav, totiž leží blízko Národní rezervace tučňáků Humboldtových na ostrovech Dama, Choros a Gaviota, které jsou známé díky delfínům, velrybám a tuleňům.
Místopředseda svazu rybářů v malé mořské zátoce Punta Choros, odkud se k ostrovům vyplouvá, je rozhodnutím potěšen. "Dominga je invazivní projekt, jak pro přírodu, tak pro společnost. Je neslučitelný s místem považovaným za centrum biodiverzity ve světovém měřítku," tedy zóny, kde bohatství ekosystému ohrožuje lidská činnost, říká místopředseda Rodrigo Flores, jehož cituje agentura AFP.
Ne všichni ale mají stejný názor. Joyce Aguirreová z La Higuery patří k zastáncům projektu Dominga. "Každý projekt má nějaký dopad. Chceme být ostražití a sledovat, co se bude dít. My tady žijeme, a proto v žádném případě nechceme oblast poškodit," zdůrazňuje.
V tomto regionu, který v Chile patří k hospodářsky nejvíce zaostalým, vítali někteří obyvatelé La Higuery tisíce pracovních míst, jež projekt sliboval. Šlo o investici za 2,5 miliardy dolarů v zemi, která je největším světovým producentem mědi a těžba zajišťuje osm procent hrubého domácího produktu.
Chile Rejects $2.5 Billion Iron Mine to Protect Penguins - Good News Network https://t.co/gJJeJ5vtyk via @GoodNewsNetwork
— Bee More Kind (@mkhbee) 30. října 2017