Co musíte ráno vědět (9. října)

Jak zakončily první říjnový týden akcie v Evropě a na Wall Street, kdo má na dosah pomocnou ruku vizionáře Elona Muska a kdo bude již brzy na každém kroku doprovázet německé pošťáky? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek mírně zlevnily, investoři vyhodnocovali data z trhu práce

Dva ze tří hlavních akciových indexů ve Spojených státech zakončily páteční obchodování poklesem. Náladu na trzích ovlivnila zpráva o úbytku pracovních míst v USA. Ztrácely především farmaceutické a energetické tituly. Index Dow klesl o 0,01 % na 22 773,67 bodu a S&P 500 se snížil o 0,11 % na 2 549,33 bodu, zatímco Nasdaq Composite stoupl o 0,07 % na nové rekordní maximum 6 590,18 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 5,01 % na 9,65 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,359 %. Za celý týden si Dow připsal 1,65 %, širší index S&P 500 posílil o 1,19 % a Nasdaq Composite vzrostl o 1,45 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie čekají na výsledkovou sezónu na historických maximech

Kam současný býčí trend posunul světové akcie?

2. Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden výrazně zpevnily

Velké západoevropské akciové trhy zakončily páteční obchodování smíšeně. Investoři se před víkendem nepouštěli do riskantních obchodů, odpoledne vyhodnocovali zprávu z amerického trhu práce. Britský index FTSE 100 stoupl o 0,2 % na 7 522,87 bodu, německý DAX naopak klesl o 0,09 % na 12 955,94 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,36 % na 5 359,90 bodu. Španělský akciový index IBEX 35 klesl o 0,29 % na 10 185,50 bodu a panevropský benchmark STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,4 % na 389,47 bodu. Za celý týden index FTSE 100 stoupl o 2,03 %, DAX přidal 2,89 %, CAC 40 posílil o 0,51 % a STOXX Europe 600 vzrostl o 1,63 %. Španělský IBEX 35 v týdenním horizontu klesl o 1,96 %.

Jak brexit (také) ohrožuje kapitál evropských bank?

Bitcoin: Největší bublina v historii, nebo skvělá příležitost? A proč ne obojí?!

3. Pražská burza v pátek nepatrně posílila, za celý týden přidala přes procento

Pražská burza v pátek znovu zpevnila, index PX stoupl o 0,06 % na 1 058,06 bodu. Nahoru trh táhly akcie rakouské finanční skupiny Erste a cenné papíry výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Akcie Pegasu zpevnily o 0,89 % na 910 korun a cenné papíry Erste Group Bank přidaly 1,82 % na 979,70 Kč. V plusu skončily ještě akcie rakouské pojišťovnické skupiny VIG, které přidaly 0,05 % na 650,10 Kč. Nejobchodovanější byly jako obvykle akcie energetické skupiny ČEZ, které zlevnily o 0,13 % na 449 korun. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX přidaly 1,2 %, nejvýraznější nárůst zaznamenaly akcie výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits, nejhůře se vedlo cenným papírům Fortuny.

Světová banka kope za český kapitálový trh. Co na to česká praxe?

EUR/CZK: Česká koruna pod technickou lupou

4. Očekávané události

V noci na pondělí Čína zveřejní index nákupních manažerů v sektoru služeb, dopoledne na trh Německo pošle zprávu a průmyslové výrobě, společnost Sentix odtajní index důvěry investorů v eurozóně a sada dat vyjde rovněž v České republice (nezaměstnanost, průmyslová a stavební výroba, inflace). V USA se bude v pondělí slavit Den Kryštofa Kolumba, obchodovat se však na Wall Street bude standardně. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Španělská vláda usnadnila firmám odchod z Katalánska

Španělská vláda v pátek schválila nařízení, které v souvislosti s napjatou situací mezi Madridem a Barcelonou usnadňuje společnostem přemístění jejich sídla z Katalánska. Krok, který může negativně ovlivnit finanční situaci regionu usilujícího o samostatnost, hodlají urychleně využít některé společnosti včetně třetí největší španělské banky Caixabank.

6. V americké ekonomice v září zaniklo 33 tisíc pracovních míst, jde o první úbytek pozic za sedm let

Ve Spojených státech v září bez započtení sektoru zemědělství zaniklo zhruba 33 tisíc pracovních míst. Jde o první čistý úbytek míst od roku 2010. Na vině je extrémní počasí z přelomu srpna a září. Analytici odhadovali, že v USA vzniklo asi 90 tisíc míst po zhruba 169 tisících v srpnu (revidováno ze 156 tisíc). Míra nezaměstnanosti ale klesla z 4,4 % na 4,2 %, očekávala se stagnace na srpnové hodnotě. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu průměrné mzdy stouplo na 2,9 %.

7. Musk nabídl Portoriku pomoc při obnově elektrické sítě

Americký podnikatel Elon Musk, zakladatel výrobce elektromobilů Tesla, nabídl Portoriku pomoc při obnově elektrické sítě poničené hurikánem Maria. Hurikán zasáhl Portoriko před více než dvěma týdny, většina ostrova však stále zůstává bez elektřiny.

8. Zápis ze zasedání ČNB: Úrokové sazby chtěli v září zvýšit Hampl, Benda a Mora

Na jednání bankovní rady České národní banky ve středu 27. září hlasovali pro zvýšení úrokových sazeb viceguvernér banky Mojmír Hampl a členové bankovní rady Vojtěch Benda a Marek Mora. Vyplývá to ze záznamu z jednání rady, který byl zveřejněn v pátek. Rada nakonec sazby nezvýšila, protože pro jejich ponechání beze změny hlasovali zbylí čtyři členové rady. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,25 %.

9. Renault představil plán na zlepšení ziskovosti a prodeje

Francouzská automobilka Renault v pátek představila strategický plán na zvýšení ziskovosti a prodeje do roku 2022. Mimo jiné počítá s rozšířením výroby hybridních a elektrických vozů, se snížením nákladů a se zvýšením prodeje levných modelů v rozvojových zemích.

10. Provozní šéf Ryanairu odstoupí kvůli masovému rušení letů

Provozní šéf aerolinek Ryanair Michael Hickey koncem října podle svého sobotního prohlášení odstoupí z funkce. Reaguje tak na masové rušení letů, které postihlo na 700 000 pasažérů. Docházelo k nim chybami v plánování a omyly personálu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Německá pošta testuje robota, jenž má pomoci s roznášením zásilek

Německá pošta minulý týden ve středoněmecké obci Bad Hersfeld začala testovat robota, který by měl do budoucna pošťákům usnadnit roznášení zásilek. Zcela nahradit je ale nemá, ujišťuje vedení Deutsche Post.

PostBOT je zhruba metr a půl vysoké vozítko, které umožňuje transport dopisů a balíků o celkové hmotnosti až 150 kilogramů. Díky senzorům je PostBOT schopný automaticky následovat pošťáka, který se díky tomu nemusí tahat s těžkým nákladem.

Žluto-černé vozítko na elektrický pohon, které je podle německé pošty připraveno na jakékoli počasí, si poradí i s obrubníky, před většími překážkami automaticky zastaví. Testovací fáze robota bude ve zhruba třicetitisícové obci trvat šest týdnů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat