Americké akcie v pátek nepatrně zlevnily, investoři vyhodnocovali data z trhu práce. Za celý týden hlavní indexy přidaly procento a půl

Dva ze tří hlavních akciových indexů ve Spojených státech zakončily páteční obchodování poklesem. Náladu na trzích ovlivnila zpráva o úbytku pracovních míst v USA. Ztrácely především farmaceutické a energetické tituly.
Index Dow klesl o 0,01 % na 22 773,67 bodu a S&P 500 se snížil o 0,11 % na 2 549,33 bodu, zatímco Nasdaq Composite stoupl o 0,07 % na nové rekordní maximum 6 590,18 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 5,01 % na 9,65 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,359 %.
Za celý týden si Dow připsal 1,65 %, širší index S&P 500 posílil o 1,19 % a Nasdaq Composite vzrostl o 1,45 %.
V září ve Spojených státech poprvé po sedmi letech klesl počet pracovních míst. Úbytek činil 33 tisíc. Pozitivně ovšem vyzněly zrychlení růstu mezd a pokles celkové míry nezaměstnanosti. Zpráva o situaci na trhu práce byla negativně ovlivněna extrémním počasím z přelomu srpna a září.
Ztráty energetických titulů způsobil pokles cen ropy. Akcie společností z farmaceutického sektoru oslabila zpráva CNBC o blížícím se rozhodnutí, které by mohlo umožnit prodej léků internetovému gigantovi Amazon.
Dolar v pátek odevzdal průběžné zisky, ropa výrazně zlevnila
Americký dolar v pátek povzbudila zpráva o rychlejším růstu mezd ve Spojených státech. Měna se dostala až na dvouměsíční maximum vůči jenu a sedmitýdenní maximum vůči euru. O své zisky ale v průběhu dne dolar přišel, především v reakci na zprávu, že Severní Korea chystá další zkoušku rakety dlouhého doletu. Pod tlakem byla britská libra, dolů ji táhly spekulace o možném pádu britské premiérky Theresy Mayové, který by zkomplikoval vyjednávání o odchodu země z Evropské unie.
Okolo 22.00 SELČ ztrácel dolarový index, který měří výkon dolaru k šesti hlavním světovým měnám, přibližně 0,1 % na 93,64 bodu. Euro k dolaru posilovalo o 0,2 % na 1,1734 USD. Britská libra ztrácela na dolar zhruba 0,4 % na 1,3068 USD.
Ceny ropy na světových trzích v pátek výrazně klesaly, severoamerická lehká ropa WTI ztrácela téměř tři procenta a nacházela se pod 50 dolary za barel. Hlavním důvodem byly obavy z nadbytečných dodávek suroviny a nejasnosti kolem zvažovaného prodloužení dohody o omezení těžby ze strany ropného kartelu OPEC.
Ceny nyní sráží hlavně obavy z přezásobení trhu způsobeného americkým exportem i obnovením těžby na největším libyjském poli Šarara. Objem vývozu ropy z USA vystoupal na rekordní téměř dva miliony barelů denně, ukázala tento týden vládní data. Příčinou je zvyšování domácí produkce suroviny.
Kreml zmírnil očekávání spojená s případným prodloužením dohody o snížení těžby, když v pátek upřesnil středeční výroky ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten podle svého mluvčího pokračování omezení těžby nenavrhl, ale uznává, že jde o možný krok.
Dohoda mezi Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalšími těžaři suroviny stanovuje snížení těžby na 1,8 milionu barelů denně. Ujednání vstoupilo v platnost letos v lednu a již jednou bylo prodlouženo.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Ve Spojených státech v září bez započtení sektoru zemědělství zaniklo zhruba 33 tisíc pracovních míst. Jde o první čistý úbytek míst od roku 2010. Na vině je extrémní počasí z přelomu srpna a září. Analytici odhadovali, že v USA vzniklo asi 90 tisíc míst po zhruba 169 tisících v srpnu (revidováno ze 156 tisíc). Míra nezaměstnanosti ale klesla z 4,4 % na 4,2 %, očekávala se stagnace na srpnové hodnotě. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu průměrné mzdy stouplo na 2,9 %.
- Dlouho očekávané oživení globální ekonomiky již zapustilo kořeny, asi tři čtvrtiny světa nyní zažívají nejsilnější hospodářský vzestup od začátku desetiletí. V projevu na Harvardově univerzitě to ve čtvrtek řekla šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Naznačila tak, že MMF by mohl příští týden zlepšit výhled růstu globální ekonomiky.
- Prezident dallaské pobočky americké centrální banky Robert Kaplan zatím není rozhodnutý, jak bude na prosincovém zasedání měnového výboru Fedu hlasovat ohledně úrokových sazeb. Řekl to v rozhovoru pro finanční televizi CNBC.
- Americké ministerstvo hospodářství v pátek zvýšilo clo na dovoz letadel kanadské společnosti Bombardier o 80 procentních bodů na 300 %. Její americký konkurent Boeing si stěžoval, že firma dostává na výrobu nelegální dotace a letadla prodává za "absurdně nízké" ceny.
- Americký podnikatel Elon Musk, zakladatel výrobce elektromobilů Tesla, nabídl Portoriku pomoc při obnově elektrické sítě poničené hurikánem Maria. Hurikán zasáhl Portoriko před více než dvěma týdny, většina ostrova však stále zůstává bez elektřiny.
- Objem velkoobchodních zásob ve Spojených státech v srpnu stoupl o 0,9 %. Čekalo se pokračování růstu procentním tempem.
- JPMorgan Chase snížila doporučení na akcie Valero Energy z "neutral" na "underweight".
- Wedbush Securities zvýšila cílovou cenu akcií Netflixu z 88 na 482 USD.
- MKM Partners zvýšila cílovou cenu akcií Xilinx z 63 na 78 USD.
- Bernstein snížila cílovou cenu akcií Clorox ze 129 na 127 USD.
- UBS zvýšila cílovou cenu akcií Bristol-Myers Squibb z 62 na 72 USD.
- UBS zvýšila cílovou cenu akcií Wells Fargo z 56 na 57 USD.
- Macquarie zvýšila cílovou cenu akcií Constellation Brands z 227 na 246 USD.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v USA se v uplynulém týdnu snížil o dva na 748. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu klesl o čtyři na 936. Uvedla to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Společnost Google zruší desetiletou praxi, která uživatelům umožňovala číst zdarma některé placené novinové články, když je zadali do jejího vyhledávače. Chce tak podpořit vydavatele a pomoci jim zvýšit počet předplatitelů. Vyplývá to z informací uveřejněných v pondělí na firemním webu společnosti.
- Největší americká automobilka General Motors (GM) hodlá v příštích letech výrazně rozšířit svou nabídku elektromobilů. Oznámila to v pondělí firma. Její domácí konkurent Ford Motor ve stejný den informoval o vytvoření zvláštního týmu, který má urychlit vývoj elektrických vozidel.
- Americká internetová společnost Facebook přijme tisícovku nových zaměstnanců, kteří budou kontrolovat, zda reklama na této síti splňuje stanovená pravidla. Opatření má pomoci zabránit Rusku a dalším zemím ve využívání sítě k vměšování se do voleb v jiných státech, napsala agentura Reuters.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v září podle finálních dat společnosti IHS Markit stoupl z 52,8 bodu v srpnu na 53,1 bodu. Očekával se růst ukazatele na 53 bodů. Index sestavovaný institutem ISM vzrostl na 60,8 bodu z 58,8 bodu v předchozím měsíci (odhad: 58 bodů).
- Výdaje ve stavebnictví v USA v srpnu meziměsíčně vzrostly o 0,5 % (odhad: +0,2 %, červenec: -1,2 %).
- Morgan Stanley zvýšila cílovou cenu akcií Facebooku na 195 ze 190 USD.
- Jefferies snížila doporučení na akcie PepsiCo na "hold" z "buy".
- Americkému výrobci luxusních elektrických aut Tesla (v úterý +1,94 %) stouply ve třetím čtvrtletí dodávky vozů na trh meziročně o 4,5 % na rekordních 26 150 aut. Firma má však problémy s plánovaným zvýšením výroby sedanu Model 3, který je jejím prvním vozem určeným pro široký trh.
- Vedení automobilky Ford Motor chce více vydělávat ve svých silných segmentech, jako jsou SUV a nákladní automobily, a mírně se odklonit od klasických osobních aut. Automobilka chce výrazně snižovat náklady a investovat do rozvoje alektrických a autonomních vozů.
- Legendární investor Warren Buffett ve svém úterním rozhovoru pro CNBC řekl, že vysoké valuace amerických akcií nejsou vzhledem k současné úrovni úrokových sazeb žádným překvapením. Výše sazeb se dle jeho slov do ocenění akcií vždy výrazně promítala a aktuálně tomu není jinak.
- Italsko-americká automobilová skupina Fiat Chrysler (v úterý +0,06 %) ve Spojených státech svolává do servisů 646 394 sportovně-užitkových vozů svých amerických značek Jeep a Dodge. Konkrétně se jedná o typy Dodge Durango a Jeep Grand Cherokee vyrobených v letech 2011 až 2014. Důvodem je kontrola štítů, jež chrání brzdové posilovače. Kvůli jejich chybné instalaci by podle úterního vyjádření společnosti mohla voda způsobit korozi posilovačů, která zvyšuje riziko havárie.
- Investiční firma Berkshire Hathaway (v úterý +0,25 %) miliardáře Warrena Buffetta v úterý oznámila, že koupila 38,6% podíl ve společnosti Pilot Flying J, která je největším provozovatelem čerpacích stanic a odpočívadel v Severní Americe. Její tržby v posledním čtvrtletí přesáhly 20 miliard USD. Většinový podíl ve společnosti si ponechá rodina Jamese Haslama, který ji v 50. letech založil.
- Americká internetová společnost Yahoo! oznámila, že hackerský útok, jehož obětí se stala v roce 2013, se dotkl všech uživatelských účtů, dohromady tří miliard. Loni hovořila o miliardě. Firma dodala, že postižené lidi, kteří ještě o útoku nebyli informováni, kontaktuje e-mailem. Ujistila, že hackeři neukradli hesla ani bankovní údaje.
- ISM index aktivity pro oblast New Yorku v září klesl na 49,7 bodu z 56,6 bodu v srpnu.
- Podle zdroje z republikánského tábora v Kongresu je vysoce pravděpodobné, že daňová reforma bude zahrnovat čtvrtou, nejvyšší sazbu daně z příjmu. Neměla by ale překročit aktuální nejvyšší míru zdanění, která je 39,6 %.
- Stifel Nicolaus začala pokrývat akcie McDonald's (v úterý -0,06 %) s doporučením "hold" a cílovou cenou akcií 160 USD.
- Goldman Sachs zvýšila doporučení na akcie Phillips 66 (v úterý +1,35 %) na "buy" z "neutral".
- Soukromý sektor ve Spojených státech v září podle zprávy agentury ADP vytvořil 135 tisíc pracovních míst, nejméně od října 2016. Analytici odhadovali, že v důsledku řádění hurikánů Irma a Harvey vzniklo pouze 125 tisíc míst. Hurikány podle ADP "významně zasáhly především menší prodejce". V srpnu v soukromém sektoru vzniklo podle ADP 228 tisíc míst (revidováno z 237 tisíc).
- Fischer (viceprezident Fedu): Inflace v USA se zvýší, tempo zvyšování úrokových sazeb je v pořádku.
- Expanze aktivity v americkém sektoru služeb v září podle finálního indexu nákupních manažerů sestavovaného společností IHS Markit mírně zpomalila. PMI se snížil z 56 bodů na 55,3 bodu, rychlý odhad hovořil o poklesu ukazatele na 55,1 bodu. Kompozitní PMI klesl na 54,8 bodu z 55,3 bodu, rychlý odhad byl 54,6 bodu. Index nákupních manažerů v sektoru služeb od institutu ISM ale naopak vyskočil na 59,8 bodu z 55,3 bodu, čekal se přitom růst jen na 55,5 bodu.
- Americký prezident Donald Trump od svých poradců obdržel kompletní seznam vhodných kandidátů na post šéfa Fedu. Podle agentury Bloomberg to vyplývá z vyjádření sedmi lidí obeznámených se situací. Dva zdroje uvádějí, že ve hře zůstává i prodloužení mandátu současné guvernérky centrální banky USA Janet Yellenové, proti které Trump ostře vystupoval v předvolební kampani.
- Americká automobilka Ford Motor (ve středu -0,32 %) plánuje snížit své náklady o 14 miliard dolarů a přesunout své zdroje z tradičních automobilů do výroby sportovně-užitkových a nákladních vozů a elektrických a hybridních aut. Investory o tom informoval ředitel druhé největší automobilky v USA Jim Hackett.
- Americký finanční ústav JPMorgan Chase (ve středu -1,02 %) už není jen největší investiční bankou na Wall Street a největší americkou bankou podle hodnoty aktiv a tržní kapitalizace. Nově se společnost stala i největší americkou bankou podle hodnoty vkladů.
- Americký internetový prodejce Amazon (ve středu +0,87 %) má v Lucembursku doplatit na daních 250 milionů eur. Evropská komise dospěla k závěru, že společnost v zemi mezi lety 2003 a 2011 získala neoprávněná daňová zvýhodnění. Lucemburské ministerstvo financí uvedlo, že rozhodnutí komise důkladně zanalyzuje, je však toho názoru, že o nedovolenou státní podporu se nejednalo.
- Evropská komise posílá Irsko před nejvyšší evropský soud, protože stále nevymohlo od společnosti Apple (ve středu -0,65 %) nelegální daňovou výhodu 13 miliard eur. Oznámila to ve středu evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Komise nařídila doplatit daň v srpnu 2016. Irsko označilo středeční rozhodnutí komise za politováníhodné.
- Šéfa amerického finančního domu Goldman Sachs Lloyda Blankfeina se na bitcoin raději neptejte. Na Twitteru jeden z nejmocnějších mužů Wall Street napsal, že stále neví, co si o populární kryptoměně myslet. Upozornil ale, že nahrazení zlata papírovými penězi svět také vnímal s obavami.
- Japonská telekomunikační a technologická firma SoftBank je na cestě k získání velkého podílu v provozovateli alternativní taxislužby Uber. Podle zdrojů obeznámených se situací by mohla SoftBank ovládnout až 17 % akcií Uberu, který chce v roce 2019 vstoupit na veřejný akciový trh.
- Raymond James snížila doporučení na akcie Advance Auto Parts (ve středu -4,08 %) ze "strong buy" na "market perform".
- UBS potvrdila doporučení "kupovat" na akcie Netflixu (ve středu +2,94 %), jejich cílovou cenu ale zvýšila ze 190 na 225 USD.
- Goldman Sachs snížila doporučení na akcie Kraft Heinz (ve středu -0,06 %) z "buy" na "neutral" a upravila jejich cílovou cenu z 95 na 87 USD.
- Americký investiční fond Bain Capital má v plánu nabídnout do tří let na burze akcie čipové divize Toshiby. Rád by také rychle uzavřel dohodu o vyrovnání se společností Western Digital, která je partnerem Toshiby ve společném podniku na výrobu čipů a která se staví proti prodeji, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters.
- Hodnota továrních objednávek ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně vzrostla o 1,2 %. Po červencovém poklesu o 3,3 % očekával trh procentní růst. Při vynechání zakázek ze sektoru dopravy stoupl objem objednávek o 0,4 %, v červenci byl růst 0,5 %.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu to 30. září asi 260 tisíc nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 272 tisících z předcházejícího týdne očekával trh pokles na 265 tisíc.
- Deficit obchodní bilance Spojených států v srpnu klesl na 42,4 miliardy dolarů z 43,6 miliardy dolarů v červenci (revidováno z 43,7 miliardy USD). Trh očekával mírnější pokles na 42,7 miliardy dolarů.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Lennar (v úterý +4,79 %) v 3Q: Čistý zisk na akcii 1,06 USD (odhad: 1 USD), tržby 3,26 miliardy USD (odhad: 3,26 miliardy USD).
- Americkému výrobci nealkoholických nápojů PepsiCo (ve středu +0,19 %) ve třetím finančním čtvrtletí vzrostl čistý zisk o téměř osm procent na 2,14 miliardy dolarů. K růstu zisku přispěly nižší náklady a silnější poptávka po produktech divize Frito-Lay, která vyrábí kukuřičné lupínky, brambůrky a další drobné pochutiny.
- Výsledky Acuity Brands (ve středu +5,11 %) v 4QFY2017: Upravený zisk na akcii 2,55 USD (odhad: 2,41 USD), tržby 957,6 milionu USD (odhad: 974,6 milionu USD).
- Výsledky Monsanto (ve středu +0,03 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,20 USD (odhad: 0,41 USD), tržby 2,69 miliardy USD (odhad: 2,5 miliardy USD).
- Výsledky Costco Wholesale v 4QFY2017: Čistý zisk na akcii 2,08 USD (odhad: 2,02 USD), tržby 42,3 miliardy USD (odhad: 41,63 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK