Světová banka kope za český kapitálový trh. Co na to česká praxe?

Světová banka zkraje října představila studii docházející k závěru, že by české veřejné instituce měly dělat více pro rozvoj místního kapitálového trhu, tedy trhu s akciemi a dluhopisy. Její doporučení shrnuje analytik Michal Skořepa z České spořitelny.
Stát by měl například některé ze svých firem privatizovat, přičemž alespoň část jejich vlastnictví by měla skončit v rukou veřejnosti v podobě akcií (možná cosi jako další kolo kupónové privatizace, i když asi již ne za takovou hubičku). Zbylé státní firmy by si měly půjčovat více na trhu s dluhopisy a méně skrze bankovní úvěry. A také by se měla zmírnit regulatorní omezení kladená na nabízení podílů v investičních fondech a na investice penzijních fondů.
V pozadí všech těchto návrhů je zřejmě emancipace kapitálového trhu jako alternativy pro financování firem na úkor v Česku dosud daleko populárnějšího financování skrze banky. V tomto smyslu se návrhy Světové banky dobře rýmují s projektem CMU (unie kapitálových trhů), tedy snahou Evropské komise posílit kapitálové trhy včetně jejich většího propojení přes vnitřní hranice EU a oslabit dominantní roli bankovního sektoru.
Základní idea je asi dobrá. V případě, že se bankovní financování zadrhne, jako se to stalo v mnoha zemích před necelými deseti lety, kapitálový trh většinou nepřestává fungovat, a může tedy po dobu bankovních potíží sloužit jako "náhradní pneumatika". Celá úvaha zní dobře, ale evropská praxe se jí tak nějak nechce poddat. Soudě podle velice pomalé (zlé jazyky by řekly "víceméně nulové") realizace CMU lze očekávat, že doporučení Světové banky pro české veřejné instituce zůstanou nejspíše jen na papíře, jakkoli je ministerstvo financí údajně přivítalo.
Zdroj: Česká spořitelna
Aktuality
