Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden výrazně zpevnily

Velké západoevropské akciové trhy zakončily páteční obchodování smíšeně. Investoři se před víkendem nepouštěli do riskantních obchodů, odpoledne vyhodnocovali zprávu z amerického trhu práce.
Britský index FTSE 100 stoupl o 0,2 % na 7 522,87 bodu, německý DAX naopak klesl o 0,09 % na 12 955,94 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,36 % na 5 359,90 bodu. Španělský akciový index IBEX 35 klesl o 0,29 % na 10 185,50 bodu a panevropský benchmark STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,4 % na 389,47 bodu.
STOXX Europe 600 (6. října 2017)
Za celý týden index FTSE 100 stoupl o 2,03 %, DAX přidal 2,89 %, CAC 40 posílil o 0,51 % a STOXX Europe 600 vzrostl o 1,63 %. Španělský IBEX 35 v týdenním horizontu klesl o 1,96 %.
Akcie španělského finančního domu Banco de Sabadell, který oznámil plán na přesun svého sídla z Katalánska, v pátek zlevnily o 1,89 %. Za celý uplynulý týden titul ztratil přes šest procent. Caixabank, jež sídlí rovněž v Katalánsku, v pátek přišla o 0,58 % a za celý týden klesla o bezmála čtyři procenta.
Zpráva amerického ministerstva práce za září informovala o úbytku 33 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že v USA vzniklo asi 90 tisíc míst. Údaje však byly ovlivněny řáděním hurikánů Harvey a Irma, které napáchaly podle odhadů škody za bezmála 300 miliard dolarů. Podle vládních údajů nemohlo minulý měsíc kvůli špatnému počasí pracovat zhruba 1,5 milionu lidí, nejvíce od ledna 1996. Míra nezaměstnanosti, která používá jinou metodiku šetření, klesla z 4,4 % na 4,2 % a růst průměrné hodinové mzdy zrychlil z 2,5 % na 2,9 %.
Hlavní páteční události na evropských trzích
Francouzská ekonomika je letos díky stoupajícím investicím na cestě k dosažení nejvyššího tempa růstu od roku 2011. Vyplývá to z nové prognózy francouzského statistického úřadu INSEE. Úřad nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Francie se letos zvýší o 1,8 %. V červnové prognóze přitom letošní růst odhadoval pouze na 1,6 %.
Na jednání bankovní rady České národní banky ve středu 27. září hlasovali pro zvýšení úrokových sazeb viceguvernér banky Mojmír Hampl a členové bankovní rady Vojtěch Benda a Marek Mora. Vyplývá to ze záznamu z jednání rady, který byl zveřejněn v pátek. Rada nakonec sazby nezvýšila, protože pro jejich ponechání beze změny hlasovali zbylí čtyři členové rady. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,25 %.
Meziroční růst maloobchodních tržeb bez započtení prodeje aut v srpnu zrychlil na 4,8 % z červencových 4,6 %. Zvýšily se tržby za pohonné hmoty, nepotravinářské zboží i potraviny. Prodej prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby si udržel dvojciferný růst. Informoval o tom v pátek Český statistický úřad (ČSÚ).
Zahraniční obchod ČR skončil v srpnu v přebytku 5,9 miliardy korun, což bylo meziročně o 1,4 miliardy Kč méně. Vývoz vzrostl proti loňskému srpnu o čtyři procenta, dovoz o 4,7 %. Meziměsíčně byl vývoz vyšší o 12,7 % a dovoz o 4,5 %. Vyplývá to z dat obchodu v národním pojetí, která v pátek zveřejnil Český statistický úřad.
Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair nabídla pilotům výrazné zlepšení platů a podmínek, aby si je udržela. V posledních týdnech musel Ryanair, který je podle počtu cestujících největší leteckou společností v Evropě, kvůli nedostatku pilotů zrušit tisíce letů.
Francouzská automobilka Renault v pátek představila strategický plán na zvýšení ziskovosti a prodeje do roku 2022. Mimo jiné počítá s rozšířením výroby hybridních a elektrických vozů, se snížením nákladů a se zvýšením prodeje levných modelů v rozvojových zemích.
Odbyt hlavní značky VW z německého automobilového koncernu Volkswagen se v září meziročně zvýšil o osm procent na rekordních 593 700 vozů. Oznámila to v pátek firma. Za první tři čtvrtletí letošního roku prodej volkswagenů vzrostl o tři procenta na téměř 4,5 milionu vozů.
Automobilka Mercedes-Benz ohlásila největší prodeje za třetí čtvrtletí ve své historii. Její odbyt meziročně vzrostl o téměř osm procent. Mimořádné byly i prodeje za září, kdy si zákazníci pořídili 220 894 aut Mercedes, což je o 4,5 % více než ve stejném období loni. V Evropě i Asii rostla poptávka především po modelech SUV. Oznámila to v pátek německá automobilka Daimler, které Mercedes-Benz patří.
Španělská vláda v pátek schválila nařízení, které v souvislosti s napjatou situací mezi Madridem a Barcelonou usnadňuje společnostem přemístění jejich sídla z Katalánska. Krok, který může negativně ovlivnit finanční situaci regionu usilujícího o samostatnost, hodlají urychleně využít některé společnosti včetně třetí největší španělské banky Caixabank. Informují o tom španělská média.
- Mezinárodní ratingová agentura Fitch možná Katalánsku zhorší jeho úvěrovou spolehlivost. Ta se již nyní nachází ve spekulativním pásmu BB. Ve svém sdělení to zdůvodňuje "nepředvídatelnými událostmi", které by se v regionu mohly udát.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích
- Podmínky ve zpracovatelském sektoru v ČR se v září zlepšily, když index PMI stoupl na 56,6 bodu ze srpnových 54,9 bodu. Jde o největší zlepšení podnikatelských podmínek ve zpracovatelském sektoru od dubna, informovala o tom společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby.
- Slovenská divize britské automobilky Jaguar Land Rover (JLR) přibližně rok před plánovaným spuštěním výroby v budovaném závodu u Nitry na jihu Slovenska zaměstnává zhruba 500 pracovníků, dalších 1 000 plánuje přijmout v nadcházející náborové kampani, uvedl v pondělí podnik. Nová pracovní místa přitom firma vytváří v době, kdy si podniky v pětimilionové zemi pod Tatrami stěžují na nedostatek kvalifikované pracovní síly.
- Schodek státního rozpočtu Slovenska za první tři čtvrtletí letošního roku dosáhl 1,08 miliardy eur, v porovnání se stejným obdobím loňského roku se tak zvýšil o více než dvě třetiny. V pondělí o tom informovalo slovenské ministerstvo financí.
- Těžba ropy v Rusku zůstala v září na srpnové úrovni 10,91 milionu barelů denně, což je nejnižší hodnota od loňského srpna. Údaje, které v pondělí zveřejnilo ruské ministerstvo pro energetiku, ukazují, že Rusko plní své závazky vyplývající z dohody o snížení těžby s dalšími předními producenty, jejímž cílem je podpořit světové ceny ropy.
- Česká ekonomika vzrostla ve 2. čtvrtletí letošního roku meziročně o 4,7 %. Proti předchozímu kvartálu se hrubý domácí produkt zvýšil o 2,5 %. V úterý to uvedl Český statistický úřad, který tak potvrdil údaje ze začátku září. Mezičtvrtletní růst ekonomiky byl nejlepší za více než 20 let. Meziročně ekonomika rostla nejrychleji za poslední rok a půl.
- Od konání referenda o brexitu vzájemný obchod mezi ČR a Británií zpomaluje. Tempo růstu exportu tuzemských firem na ostrovy se od ledna do července snížilo na 1,3 procenta, ještě v roce 2015 to bylo více než 12 procent meziročně. Vyplývá to z analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a Komerční banky.
- Evropská komise má zájem o vytvoření konsorcia, které by spojilo přední evropské společnosti s cílem vyvíjet technologie pro baterie. Modelem by mělo být konsorcium evropských leteckých firem Airbus. V této oblasti mají zatím USA a Asie náskok před EU. Evropský komisař pro energetickou unii Maroš Šefčovič má příští týden hostit schůzku ředitelů různých evropských firem, od chemických přes výrobce aut po výrobce baterií, který má podpořit spolupráci v sektoru. Na podporu plánu jsou k dispozici také finanční prostředky z evropských fondů ve výši až 2,2 miliardy eur, napsal list Financial Times.
- V těžbě lithia v Krušných horách by se měl angažovat státní podnik. Na úvod své návštěvy v Ústeckém kraji to řekl prezident Miloš Zeman. Byla by to podle něj záruka, že prostředky zůstanou v Česku. Prezident zmínil Diamo, které ale podle jeho informací zájem nemá. Memorandum, které v pondělí podepsal ministr průmyslu Jiří Havlíček s australskou European Metals Holdings, by podle Zemana mělo být zveřejněno.
- Banky v eurozóně budou muset od příštího roku navýšit své rezervy na ztrátové úvěry. Oznámila to ve středu Evropská centrální banka (ECB), která se tak snaží zabránit dalšímu růstu objemu špatných bankovních úvěrů.
- Evropská komise ve středu nabídla členským zemím reformu daně z přidané hodnoty (DPH). Nový systém, který by měl být funkční od roku 2022, by měl ztížit daňové úniky při obchodování přes hranici mezi členskými zeměmi. Ty nyní v EU ročně dosahují až 50 miliard eur. Podle eurokomisaře pro daně a cla Pierra Moscoviciho by se v novém systému měly snížit až o osmdesát procent.
- Objem tržeb maloobchodních prodejců v eurozóně se v srpnu meziročně zvýšil o 1,2 %, ekonomové čekali 2,6% zvýšení po červencovém růstu o 2,3 % (revidováno z +2,6 %). Meziměsíčně zaznamenaly maloobchodní tržby pokles o 0,5 % (odhad: +0,3 %, červenec: -0,3 %).
- Růst aktivity v sektoru služeb v eurozóně v září mírně zrychlil. Index nákupních manažerů v sektoru služeb pro celou eurozónu stoupl na 55,8 bodu z 54,7 bodu. Čekalo se 55,6 bodu, jak uváděl již rychlý odhad. Kompozitní PMI se zvýšil na 56,7 bodu z 55,7 bodu, čekalo se potvrzení rychlého odhadu 56,7 bodu. Rychleji se v září zvyšovala také aktivita v německém sektoru služeb, kde index nákupních manažerů stoupl z 53,5 bodu na 55,6 bodu (v souladu s rychlým odhadem). Kompozitní německý PMI se zvýšil na 57,7 bodu z 55,8 bodu (odhad: 57,8 bodu).
- Evropská komise posílá Irsko před nejvyšší evropský soud, protože stále nevymohlo od společnosti Apple nelegální daňovou výhodu 13 miliard eur. Oznámila to ve středu evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Komise nařídila doplatit daň v srpnu 2016. Irsko označilo středeční rozhodnutí komise za politováníhodné.
- Vedení a odbory německé automobilky Volkswagen se snaží omezit konkurenci, kterou pro značku VW představuje sesterská značka Škoda. Chtějí, aby se část produkce divize Škoda Auto přesunula do Německa a aby česká divize platila více peněz za sdílené technologie. Agentuře Reuters to řekly zdroje z podniku.
- Politická nejistota spojená se snahami o vyhlášení nezávislosti Katalánska paralyzuje investice v tomto regionu, zatím však nemá dopad na celkový ekonomický výkon Španělska. V rozhovoru s agenturou Reuters to ve čtvrtek řekl španělský ministr hospodářství Luis de Guindos.
- Finanční ústav Caixabank, který je třetí největší bankou ve Španělsku, zváží přesun svého právního sídla mimo Katalánsko, pokud regionální vláda vydá jednostranné prohlášení nezávislosti. S odvoláním na zdroje blízké bance o tom informoval britský list Financial Times.
- Ruská společnost En+ Group, která spravuje aktivity ruského miliardáře Olega Děripasky v oblasti produkce hliníku a vodních elektráren, plánuje primární nabídku akcií na burzách v Londýně a Moskvě. Z prodeje akcií chce získat 1,5 miliardy USD. Nabídka v Londýně bude prvním vstupem ruské firmy na londýnskou burzu od zavedení sankcí vůči Moskvě kvůli ukrajinské krizi v roce 2014, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters.
- Němečtí sociální demokraté budou muset šetřit. Po špatném výsledku v zářijových parlamentních volbách jim totiž v rozpočtu vznikla mezera ve výši jednoho až 1,5 milionu eur.
- Aktivita v německém stavebnictví v září mírně poklesla, když index nákupních manažerů v branži dosáhl hodnoty 53,4 bodu. V srpnu to bylo 54,9 bodu.
- Švýcarská inflace dosáhla v září meziročního tempa 0,7 procenta; po srpnových 0,5 procenta očekával trh tempo 0,6 procenta. Spotřebitelské ceny byly v září o 0,2 procenta vyšší než v srpnu, kdy meziměsíčně stagnovaly; trh právě takové tempo růstu očekával.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výrobci energetických nápojů Red Bull klesl v loňském roce provozní zisk o 8,9 procenta na 576,9 milionu eur. Na vině byly zejména vyšší výdaje na marketing, vyplývá z výroční zprávy firmy, z níž v úterý citovala agentura APA. Obrat ale o šest procent vzrostl a činil 3,38 miliardy eur.
- Největší britské maloobchodní společnosti Tesco stoupl v prvním finančním pololetí provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek o 27 % na 759 milionů liber. Firma, která působí i v České republice, současně oznámila, že poprvé od fiskálního roku 2014/2015 vyplatí dividendu.
Zdroj: CNBC