US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-1,46 %
KB+0,00 %
Erste-0,56 %

Burzovní kalendář (9. 10. - 13. 10. 2017)

Druhý říjnový týden bude patřit makrodatům, a to jak ve světě, tak v ČR. Německo zveřejní inflační statistiku, Spojené státy přidají zprávu o maloobchodních tržbách a Česko se pochlubí mimo jiné daty z trhu práce. Děním na trzích může zahýbat i Katalánsko, které se podle slov premiéra Carlese Puigdemonta připravuje na brzké vyhlášení nezávislosti na Španělsku.

Ohlédnutí

Americké akciové indexy se v uplynulém týdnu zvýšily, Dow přidal 1,65 %, širší S&P 500 zpevnil o 1,19 % a benchmark technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 1,45 %. Evropské indexy taktéž posílily, britský FTSE 100 stoupl o 2,03 %, německý DAX přidal 2,89 %, francouzský CAC 40 posílil o 0,51 % a regionální STOXX Europe 600 si připsal 1,63 %.

Investoři celý týden vyhlíželi údaje z amerického trhu práce. Analytici v průměru odhadovali, že americká ekonomika v září vytvořila zhruba 90 tisíc míst. Zpráva amerického ministerstva práce však nakonec informovala o úbytku 33 tisíc míst. Jde o první čistý úbytek míst od roku 2010.

Údaje byly ovlivněny řáděním hurikánů Harvey a Irma, které napáchaly podle odhadů škody za bezmála 300 miliard dolarů. Podle vládních údajů nemohlo minulý měsíc kvůli špatnému počasí pracovat kolem 1,5 milionu lidí, nejvíce od ledna 1996. Pozitivně naopak vyzněly pokles celkové míry nezaměstnanosti z 4,4 % na 4,2 % a zrychlení meziročního růstu mezd z 2,5 % na 2,9 %.

Údaje o pracovních místech jsou ve vládní zprávě stanovovány na základě průzkumu mezi zaměstnavateli. Tento průzkum řadí mezi nezaměstnané i pracovníky s hodinovou mzdou, kteří po určitou dobu (například právě kvůli řádění hurikánů) nemohli pracovat. Výpočet míry nezaměstnanosti je založen na samostatném průzkumu mezi domácnostmi, který takovéto pracovníky považuje za zaměstnané.

"Pokud nebudeme brát v potaz důsledky extrémního počasí, je americká ekonomika stále v dobré kondici. Lze předpokládat, že v posledních třech měsících roku bude pracovních pozic opět přibývat," uvedl Gus Faucher, hlavní ekonom PNC Financial Services Group.

Z ekonomických údajů investoři věnovali pozornost také finálním zářijovým indexům nákupních manažerůnezaměstnanosti v eurozóně a celé Evropské unii nebo americké obchodní bilanci.

Kvartální hospodářské výsledky na Wall Street zveřejnily na začátku října například společnosti Lennar, PepsiCo, Monsanto nebo Costco Wholesale a v Evropě se čísly pochlubil britský maloobchodní prodejce Tesco.

S&P 500 - statistika výsledkové sezóny za 3Q2017

V první polovině týdne na trzích rezonovalo také katalánské referendum o nezávislosti regionu na Španělsku, které se uskutečnilo navzdory odporu centrální vlády v Madridu a zákazu, který vydal ústavní soud. Hlasování provázelo násilí, když se španělské pořádkové síly střetly s Katalánci. Zraněno bylo kolem 800 lidí, několik lidí policie zadržela.

Nervozita ohledně dalšího vývoje negativně působila zejména na finanční sektor. Výrazné ztráty postihly akcie španělských finančních domů Banco Sabadell a Caixabank, které mají v Katalánsku centrálu. Banco Sabadell i Caixabank nakonec zareagovaly oznámením, že se rozhodly přesunout své oficiální sídlo z Katalánska.

Americké akcie v pátek nepatrně zlevnily, investoři vyhodnocovali data z trhu práce. Za celý týden hlavní indexy přidaly procento a půl

Americké akcie v pátek nepatrně zlevnily, investoři vyhodnocovali data z trhu práce. Za celý týden hlavní indexy přidaly procento a půl

Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden výrazně zpevnily

Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden výrazně zpevnily

Pražská burza v pátek nepatrně posílila, za celý týden přidala přes procento

Pražská burza v pátek nepatrně posílila, za celý týden přidala přes procento

Výhled

V druhém říjnovém týdnu se investoři zaměří na čínský index nákupních manažerů v sektoru služeb a obchodní bilanci Číny, průmyslovou výrobu ve Spojeném království a eurozóně a americkou a německou inflaci. Rušno bude také v ČR, kde vyjdou v pondělí údaje o nezaměstnanosti a inflaci za září a průmyslové a stavební výrobě za srpen.

Analytici oslovení agenturou ČTK odhadují, že meziroční inflace v ČR v září zrychlila na 2,7 % ze srpnových 2,5 %. Stouply podle nich především ceny potravin a bydlení. Meziměsíčně by ovšem měly ceny podle odhadů mírně klesnout. "V meziročním srovnání zůstávají hlavním tahounem růstu spotřebitelské inflace potraviny a dále náklady spojené s bydlením a energiemi," uvedl analytik ze společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák. Meziroční růst cen podle něj zůstává bezpečně nad dvěma procenty, což otevírá ČNB prostor pro rychlejší zvyšování úrokových sazeb.

Statistika průmyslové produkce bude podle ekonoma Viktora Zeisela z Komerční banky ovlivněná celozávodními dovolenými. "Ty sice proběhly v největší míře již v červenci, v meziročním srovnání byl ale letošní srpen v tomto ohledu zasažen silněji. Domníváme se proto, že meziroční růst průmyslu dosáhl v srpnu zhruba 3 %," píše Zeisel.

Zpráva z trhu práce by podle něj měla ukázat na pokles celkové míry nezaměstnanosti o desetinu procentního bodu na 3,9 %. "I pomalejší hospodářský růst vytváří pracovní místa, statistiku za září by navíc měly podpořit příznivé kalendářní vlivy. Pokles nezaměstnanosti by měl také dále podporovat zvyšování mezd a důvěru spotřebitelů," dodává Viktor Zeisel.

Euroskupina bude v pondělí diskutovat o budoucnosti Evropského stabilizačního mechanismu, který by se podle různých návrhů měl změnit na Evropský měnový fond. Umožnilo by to jeho větší flexibilitu při řešení krizí, ale také rozšířilo jeho záběr.

Průmyslová produkce v Německu v srpnu po červencové stagnaci oživila mnohem výrazněji, než očekával trh. Celkově by ovšem po dobrém druhém čtvrtletí měla v tom třetím o něco oslabit. "Předstihové indikátory ale naznačují, že během podzimních měsíců by mělo tempo průmyslu dále zrychlit, což by mohlo ve druhém pololetí předčit odhad Société Générale na úrovni 0,5 % meziročně. Francouzská průmyslová produkce by podobně jako v pondělí německá měla ve srovnání s červencem za srpen vykázat rychlejší tempo růstu. K tomu by měla přispět kromě zpracovatelského průmyslu i výroba energií," uvedl v týdenním výhledu ekonom David Kocourek z Komerční banky.

Robustní poptávka po německých exportech v srpnu vyústila v meziměsíční růst vývozů o 0,5 %. Na druhou stranu solidní domácí poptávka znamenala nárůst dovozů od 0,7 %, což v důsledku snížilo přebytek zahraničního obchodu Německa.

Průmysl v srpnu v celé eurozóně v srpnu akceleroval, jak již naznačily některé národní statistiky, a ekonomové tento vývoj očekávají i v Německu a Francii. "Pokud bychom předpokládali stagnaci v září, průmysl by za celé třetí čtvrtletí vzrostl mezikvartálně o 0,7 %, což by podle Société Générale znamenat růst ekonomiky eurozóny o 0,5 %" doplnil ekonom z Komerční banky.

Sledovat budou investoři také dění ve Španělsku, respektive případné další kroky katalánských politiků v čele s premiérem Carlesem Puigdemontem, který ve středu v rozhovoru pro BBC prohlásil, že vyhlášení nezávislosti regionu na Španělsku je otázkou dnů.

V úterý se sejde katalánský parlament, aby prodiskutoval výsledky referenda a proces, který by měl vyústit v jednostranné vyhlášení nezávislosti. Mezinárodní společenství tento krok s největší pravděpodobností neuzná. "Centrální vláda Španělska pak v reakci na tyto události s nejvyšší pravděpodobností aktivuje článek 155 španělské ústavy, kterým omezí moc regionálním úřadům, což ovšem bude katalánskými představiteli ignorováno. Tenze by pak mohly přejít ke sporadickému, ale chronickému násilí," napsal Kocourek. "Existují dvě možnosti, jak toto napětí uvolnit a najít východisko z politického patu. Jsou jimi ještě větší autonomie Katalánska, nebo opakování referenda někdy v budoucnu. Obojí si ovšem vyžádá dlouhá politická jednání včetně případné přítomnosti respektovaného prostředníka."

Zápis ze zářijového jednání měnového výboru americké centrální banky by měl poskytnout více informací ke dvěma zásadním tématům. Prvním je inflační výhled. Členové vedení instituce totiž v září ponechali ve hře ještě jedno letošní zvýšení sazeb a trojí pro příští rok, což ukazuje na silné přesvědčení o tom, že relativně slabší inflační čísla z poslední doby budou akcelerovat. Druhým jsou finanční podmínky, které podle některých členů FOMC i přes zvyšování sazeb v poslední době zvolnily. Zdá se tedy, že tomuto ukazateli je připisována vyšší váha v rozhodování. Vysvětlilo by to tlak na další zvyšování sazeb v americké ekonomice, ačkoli tomu inflační výhled neodpovídá.

"Akcelerace zářijové spotřebitelské inflace v USA jde na vrub pohonných hmot, jejichž ceny vzrostly meziměsíčně o 13,2 %, což samo o sobě přispělo do růstu cen o 0,4 procentního bodu. Naopak potraviny zdražily pouze marginálně. Růst jádrových cen v září dosáhl 0,2 %," odhadl Kocourek.

Na Wall Street se pomalu rozbíhá sezóna zveřejňování hospodářských výsledků za letošní třetí čtvrtletí. Podle průzkumu agentury Thomson Reuters analytici čekají, že podniky zastoupené v indexu S&P 500 za období od července do září vykáží meziroční nárůst zisků o 5,4 %.

S&P 500 - reportovaný a očekávaný vývoj zisků

V druhém říjnovém týdnu hospodářské výsledky na Wall Street zveřejní například finanční společnosti BlackRock, JPMorgan Chase, Citigroup, Bank of America a Wells Fargo nebo aerolinky Delta Air Lines a v Evropě Sky nebo Südzucker.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. října

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. října

"Index S&P 500 se vzdálil od 20denního klouzavého průměru (2 512), a proto bude přirozené, pokud kurz dále pouze neporoste. Na hladině 2 500 až 2 510 je nejbližší support, následuje podpora na 2 480. Rezistence je na historických maximech. Případný krátkodobý pokles indexu k 20dennímu klouzavému průměru by neměl býkům dělat vrásky, celková situace na americkém akciovém trhu se totiž nemění," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí Čína zveřejní index nákupních manažerů v sektoru služeb, dopoledne na trh Německo pošle zprávu a průmyslové výrobě, společnost Sentix odtajní index důvěry investorů v eurozóně a sada dat vyjde rovněž v České republice (nezaměstnanost, průmyslová a stavební výroba, inflace). V USA se bude v pondělí slavit Den Kryštofa Kolumba, obchodovat se však na Wall Street bude standardně.

V úterý dopoledne Švýcarsko zveřejní zprávu o situaci na trhu práce, Německo zveřejní výsledek obchodní bilance a běžného účtu a Spojené království na trh pošle zprávy o obchodní bilanci a průmyslové výrobě a Spojené státy odpoledne přidají index optimismu malých firem.

V noci na středu bude Japonsko informovat o strojních objednávkách a odpoledne na trh Spojené státy pošlou pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o hypotéku a ukazatel JOLTS, oblíbený indikátor stavu amerického trhu práce guvernérky Fedu Janet Yellenové. Večer navíc americká centrální banka odtajní zápis z posledního měnověpolitického zasedání. Hospodářské výsledky v USA zveřejní finanční dům BlackRock a letecký dopravce Delta Air Lines.

Čtvrteční dopoledne bude patřit průmyslové výrobě eurozóny a francouzské inflaci. Odpoledne ve Spojených státech vyjdou index výrobních cen a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a o vývoji zásob ropy na americkém území a večer ještě v zámoří budou investoři vyhodnocovat měsíční bilanci státního rozpočtu. Kvartálními hospodářskými výsledky se v USA pochlubí banka JPMorgan Chase a finanční skupina Citigroup a v Evropě podniky Sky a Südzucker.

V pátek nad ránem Čína na trh pošle zprávu o mezinárodním obchodu, dopoledne zveřejní Německo a Itálie inflační statistiky a Švýcarsko přidá index cen výrobců. Odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na zprávy o maloobchodních tržbách, inflaci a podnikových zásobách a dále na předběžný říjnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a večer den zakončí pravidelná týdenní zpráva společnosti Baker Hughes o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na území USA. Hospodářská čísla v pátek zveřejní v USA finanční domy Bank of America a Wells Fargo a v Jižní Koreji společnost Samsung Electronics.

Burzovní kalendář
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná