Evropské akcie se po pondělní rally dostaly na nejvyšší hodnoty od začátku března

Akcie na západoevropských trzích mají za sebou velmi povedený začátek týdne. Náladu investorů pozitivně ovlivňovaly jak výsledky amerických prezidentských voleb, tak i oznámení firem Pfizer a BioNTech o úspěšném testování nové vakcíny na covid-19.
Panevropský index STOXX Europe 600 v pondělí vzrostl o 3,98 % na 380,99 bodu, britský benchmark FTSE 100 se zvýšil o 4,67 % na 6 186,29 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 7,57 % na 5 336,32 bodu a německý DAX posílil o 4,94 % na 13 095,97 bodu.
Evropské akcie rostly už od rána poté, co víkendové sčítání hlasů v USA určilo za nového prezidenta USA Joe Bidena. Hned odpoledne pak trhy velmi silně zareagovaly na zprávu firem Pfizer a BioNTech, podle nichž má nová experimentální vakcína na covid-19 až 90% úspěšnost. Akcie společnosti BioNTech v průběhu dnes posilovaly až o 27 %, nakonec si připsaly za den zisk kolem 15 %.
"Zprávy o vakcíně snížily nejistotu na trzích a pomohly trhům získat zpět ztracenou důvěru, která je nyní, když se po Evropě šíří druhá vlna koronaviru, ještě důležitější," říká Andrea Cicione z firmy TS Lombard v Londýně.
Mezi nejziskovějšími sektory byly například banky, cestovní ruch, pojišťění nebo těžba ropy a média.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Evropská unie ještě v pondělí zavede cla na dovoz zboží ze Spojených států v odvetě za podporu, kterou Washington poskytoval výrobci letadel Boeing. Po pondělní videokonferenci ministrů obchodu to oznámil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. Cla v celkovém ročním objemu čtyř miliard dolarů začne evropský blok vybírat od úterý.
- Americká farmaceutická společnosti Pfizer a německá biotechnologická firma BioNTech hlásí úspěch s vakcínou na covid-19. Experimentální preparát ve studii zabránil 90 % nákazy. Evropské akciové indexy v reakci na zprávu rostly v pondělí ve 13.30 SEČ až o 7,5 %, futures na americké akcie přidávaly až 5,5 %.
- Vývoz z Německa se v září proti srpnu zvýšil o 2,3 %, v meziročním srovnání ale skončil poklesem o 3,8 %. V pondělí to oznámil Spolkový statistický úřad. Výsledek překonal odhady analytiků, a dává tak naději, že největší evropská ekonomika se v závěru roku vyhne dalšímu poklesu. Dovoz klesl proti srpnu o 0,1 %, meziročně pak o 4,3 %.
- Francouzská bankovní skupina Société Générale ve Francii zruší asi 640 pracovních pozic. Banka v pondělí uvedla, že nucenému propouštění se však chce vyhnout. Skupina zaměstnává v 62 zemích světa více než 138 000 lidí.
- Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny pro listopad znovu klesla. Ukázaly to výsledky průzkumu, které v pondělí zveřejnila společnost Sentix. Analytici nicméně prognózovali hlubší pokles, plošné uzávěry proti šíření koronaviru ale nedopadly na ekonomiku tak výrazně, jak se čekalo. Index důvěry klesl na -10 bodů z říjnové hodnoty -8,3 bodu. Analytici očekávali na listopad poklesl na -15 bodů. V říjnu index oslabil poprvé po pěti měsících nepřetržitého růstu.
- Turecká lira v pondělí výrazně zpevňuje, k dolaru vykazuje nejvýraznější nárůst od loňského března. Podle analytiků jde o reakci na sobotní výměnu šéfa centrální banky a na nedělní oznámení rezignace ministra financí. Investoři teď očekávají, že změny povedou mimo jiné k vyšším úrokovým sazbám. Kolem poledne dolar k liře ztrácel více než pět procent na 8,071 liry.
- Většina německých obchodů promítla snížení daně z přidané hodnoty do spotřebitelských cen, které v průměru klesly o dvě procenta. Zjistila to v pondělí zveřejněná studie mnichovského institutu Ifo. Německá vláda snížila DPH od 1. července na půl roku, aby povzbudila spotřebu, a pomohla tak ekonomice postižené koronavirovou krizí. Česká ministryně financí Alena Schillerová stejný krok v ČR odmítla, protože by podle jejího názoru ceny v obchodech nesrazil.
Zdroj: CNBC, Reuters