Evropské akcie se ve středu vrátily do zelených čísel

Evropské akcie po špatném začátku nakonec zakončily den v zelených číslech. Pochybnosti o účinnosti nové vakcíny sice přinesly na trhy nervozitu, ale postupné otevírání ekonomik a zlepšující se spotřebitelská důvěra nakonec pomohly trhům.
Panevropský STOXX Europe 600 posílil o 0,98 % na 342,82 bodu, britský index FTSE 100 vzrostl o 1,08 % na 6 067,16 bodu, německý DAX přidal 1,34 % na 11 223,71 bodu a francouzský CAC 40 skončil se ziskem 0,87 % na 4 496,98 bodu.
Dění na burze mělo ve středu opačný vývoj, než tomu bylo v úterý. Akcie začaly ráno v mínusu, ale v průběhu dne se nakonec dokázaly vrátit do zelených čísel a odčinit ztráty z předešlého dne. Ráno na investory negativně působila informace, že někteří odborníci zpochybňují přístup společnosti Moderna, která podle nich neposkytla dostatek informací k tomu, aby se dala určit účinnost nové vakcíny na koronavirus. S těmito pochybnostmi pak vadla i nálada investorů na trzích.
Dopoledne jim pak na náladě nepřidala ani data o inflaci v Británii a eurozóně, která byla horší než uváděly předběžné zprávy, a také byla pod očekáváním analytiků. Na druhou stranu to může znamenat další nákupy aktiv ze strany centrálních bank, což by zase pro trhy bylo pozitivní. K růstu akcií mohla pomoci i zlepšující se spotřebitelská nálada v EU a možnost, že automobilový sektor by se mohl dočkat podpory od Evropské unie.
Dařilo se akciím společnosti Experian, které posílily o 7,38 % po dobrých výsledcích a informaci, že nejvyšší šéfové firmy si sníží platy o 25 %. Rostly také akcie firmy Marks & Spencer (+10,77 %), která prezentovala svůj koronavirový plán o objemu 1 miliardy liber.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Inflace ve Spojeném království v dubnu klesla meziročně z březnových 1,5 % na 0,8 %. Analytici očekávali zpomalení růstu spotřebitelských cen na 0,9 %. V meziměsíčním srovnání ceny v dubnu dokonce klesly o 0,2 %. Po březnové stagnaci očekávali analytici pokles cen o 0,1 %.
- Meziroční inflace v eurozóně v dubnu klesla na 0,3 % z březnových 0,7 %. Vyplývá to z konečné zprávy, kterou ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat a nepotvrdil se tak předběžný odhad, podle něhož růst spotřebitelských cen zpomalil na 0,4 %. V celé sedmadvacítce pak ceny meziročně vzrostly o 0,7 procenta, což je o polovinu procentního bodu méně, než činil březnový růst.
- Spotřebitelská nálada v eurozóně i v celé Evropské unii se v květnu podle rychlého odhadu mírně zlepšila. Vzdálila se svému rekordnímu minimum z doby recese v roce 2009, kam se přiblížila v dubnu, zůstává však v obou regionech pod svým dlouhodobým průměrem. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise.
- Britský výrobce leteckých motorů Rolls-Royce kvůli dopadům koronaviru na letectví zruší nejméně 9 000 pracovních míst, což je zhruba 17 % z celkových asi 52 000 pozic. Doufá, že tak ročně ušetří asi 1,3 miliardy liber. Firma to uvedla ve svém středečním sdělení a částečně potvrdila dřívější informace médií. Oznámený počet rušených míst je ale o 1 000 vyšší.
- Čína loni po více než deseti letech vypadla z trojice největších zahraničních investorů v Německu. Ukazují to záznamy německé rozvojové agentury Germany Trade and Invest (GTAI), na které se ve středu odvolává agentura Reuters. Čínská vláda se teď soustředí spíše na povzbuzení domácí ekonomiky, a v Německu tak loni více investovaly Spojené státy, Británie a Švýcarsko.
- Ekonomické dopady současné pandemie mohou výrazně zvýšit rozdíly mezi jednotlivými regiony v České republice. V jarním balíčku hospodářských doporučení na to ve středu upozornila Evropská komise. Všechny unijní země by se teď podle Bruselu měly soustředit na investice do zdravotnictví a na pomoc zasaženým firmám a zaměstnancům. Obvyklé výzvy k dodržování fiskálních pravidel nechala komise tentokrát stranou.
- Nízkonákladová letecká společnost Norwegian Air Shuttle si u norské vlády zajistila státní garance za úvěry v objemu tří miliard norských korun (NOK; 7,5 miliardy Kč). Pomoc je součástí plánu restrukturalizace, který má firmě pomoci přežít krizi způsobenou koronavirem. Leteckou společnost tak převzali její věřitelé, mezi nimiž je i banka, nad kterou má kontrolu čínská vláda, uvedla ve středu agentura Bloomberg.
- Míra nezaměstnanosti na Slovensku v dubnu, tedy už v době pandemie, vystoupila na 6,57 %, což je nejvyšší úroveň od léta 2017. V březnu dosáhla 5,19 %. Vyplývá to z informací, které ve středu poskytlo Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které na Slovensku řídí úřady práce. Podle analytika nezaměstnanost na Slovensku rostla oproti odhadům výrazněji. V Česku míra nezaměstnanosti v dubnu stoupala pomaleji, z březnových tří procent se dostala na 3,4 %.
- Automobilový průmysl, který těžce zasáhla koronavirová krize, může doufat v podporu od Evropské unie. V jednom z pracovních dokumentů Evropské komise se například navrhuje vynaložit v následujících dvou letech 20 miliard eur na program, který by motivoval spotřebitele k nákupu vozů šetrných k životnímu prostředí. Informuje o tom ve středu agentura DPA.
Zdroj: CNBC, Reuters