Evropské akcie v úterý pokračovaly v růstu

Optimizmus vyvolaný slibnými testy nové vakcíny na covid-19 na západoevropských akciových trzích pokračoval i v úterý. Výraznějšímu růstu však brání obavy ze skutečných ekonomických škod způsobených pandemií.
Panevropský index STOXX Europe 600 v úterý vzrostl o 0,90 % na 384,42 bodu, britský benchmark FTSE 100 se zvýšil o 1,79 % na 6 296,85 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 1,55 % na 5 418,97 bodu a německý DAX posílil o 0,51 % na 13 163,11 bodu.
Akciové trhy na evropském kontinentu mají za sebou další pozitivní den, ale definitivně ještě vyhráno není. Míra nezaměstnanosti ve Francii na dvouletém maximu, pokles důvěry investorů v německou ekonomiku nebo rekordní počet lidí, kteří přišli o práci a růst míry nezaměstnanosti na čtyřleté maximum ve Velké Británii ukazují, že na tom ekonomika není nijak zvlášť dobře.
"Výsledky studie společnosti Pfizer jsou jistě vítanou zprávou, nicméně jedna vlaštovka léto nedělá a ještě zbývá kus cesty, než se život bude moct vrátit k jakémukoliv zdání normálu," řekl Michael Hewson z firmy CMC Markets UK.
Opět se dařilo zejména akciím z bankovního sektoru, v oboru cestovního ruchu a energetice. Podobně jako v USA se nedařilo technologickým titulům. "I když se vakcína ukáže jako účinná, naočkování dostatečně velké části populace zabere čas a tyto segmenty trhu zůstanou náchylné na ekonomické následky uzavření ekonomik" upozorňuje Christoph Rieger z Commerzbank.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Míra nezaměstnanosti v Británii v tříměsíčním období do konce září vystoupila na 4,8 %, což znamená čtyřleté maximum. V předchozím tříměsíčním období do konce srpna činila 4,5 %. Oznámil to v úterý britský statistický úřad. O práci přišlo za třetí čtvrtletí rekordních 314 000 lidí.
- Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku v listopadu klesla více, než se čekalo. Druhá vlna koronaviru a částečné uzavření ekonomiky s cílem zastavit šíření nemoci covid-19 zvýšily nejistotu ohledně dalšího výhledu největší evropské ekonomiky. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v úterý zveřejnil institut ZEW. Index důvěry se propadl na 39 bodů z 56,1 bodu v předchozím měsíci. Analytici oslovení agenturou Reuters čekali pokles indexu jen na 41,7 bodu.
- Míra nezaměstnanosti ve Francii ve třetím čtvrtletí vystoupila na devět procent, a dostala se tak nejvýše za dva roky. Oznámil to v úterý francouzský statistický úřad (INSEE), podle něhož jde o nejvyšší čtvrtletní nárůst zaznamenaný od roku 1975. Ve druhém čtvrtletí nezaměstnanost činila 7,1 %.
- Evropská unie získá z prodeje speciálních dluhopisů dalších 14 miliard eur. Jde o druhé kolo nabídky dluhopisů, s jejichž pomocí chce unie řešit dopady koronavirové krize na zaměstnanost. Zájem o dluhopisy byl mimořádný, stejně jako v prvním kole v říjnu. Investoři nabídli 140 miliard eur, tedy desetkrát tolik, než kolik chce unie získat. S odkazem na manažery emise to v úterý uvedla agentura Reuters.
- Výkony slovenského průmyslu v září už jen mírně zaostaly za stejným obdobím loňského roku, stavebnictví naopak prohloubilo propad a zaznamenalo nejhoršího výsledky za poslední téměř čtyři roky. Informoval o tom v úterý slovenský statistický úřad. Oba sektory letos negativně ovlivnily dopady pandemie covidu-19.
- Pandemie covidu-19 negativně ovlivnila 54 % evropských firem. Čeští podnikatelé počítají v příštím roce s výrazným poklesem obratu. Vyplývá to z letního průzkumu přední světové úvěrové pojišťovny Euler Hermes mezi více než tisícovkou podniků ve 14 zemích.
- Evropská komise (EK) zahájila s americkou internetovou společností Amazon řízení kvůli porušování pravidel hospodářské soutěže. Exekutiva Evropské unie dospěla k závěru, že technologický gigant zneužívá svého silného postavení na trhu ve vztahu k obchodníkům, kteří své zboží prodávají jeho prostřednictvím. Oznámila to v úterý místopředsedkyně komise Margrethe Vestagerová.
- Majetek šéfa francouzské skupiny LVMH Bernarda Arnaulta v pondělí přesáhl 100 miliard dolarů. Díky pondělnímu růstu akciových trhů vlivem zprávy o nadějné vakcíně proti koronaviru posílily také akcie zmíněného francouzského výrobce luxusního zboží. Je to poprvé, co majetkem přesahujícím 100 miliard dolarů disponuje pět jednotlivců, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na svůj žebříček miliardářů.
- Státy Evropské unie se po více než dvouměsíčním vyjednávání dohodly s Evropským parlamentem na parametrech budoucího sedmiletého rozpočtu a fondu pomoci ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí. Oznámilo to v úterý německé předsednictví EU, které za státy vedlo rozhovory. Dohodu na balíku o celkovém objemu přes 1,8 bilionu eur musí potvrdit členské země i plénum europarlamentu, aby mohly být fondy k dispozici již od ledna.
Výsledková sezóna
- Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Adidas ve třetím čtvrtletí klesl provozní zisk o 12 procent na 794 milionů eur, překonal ale odhady. Firma v úterý uvedla, že v posledních třech měsících čeká navzdory návratu k růstu v Číně další pokles tržeb, a to v důsledku nové vlny koronaviru v Evropě. Místo drahé sportovní obuvi šly v časech koronavirové krize na odbyt spíše podložky na jógu a koupací pantofle.
Zdroj: CNBC, Reuters
Aktuality
