Evropské akcie zakončily úterý smíšeně, ale mají za sebou nejlepší kvartál za pět let

Akcie na západoevropských trzích skončily v úterý se smíšenými výsledky, ale za poslední tři měsíce zaznamenaly nejlepší čtvrtletní výsledek za pět let.
Panevropský index STOXX Europe 600 ztratil 0,13 % na 360,34 bodu, britský index FTSE 100 odepsal 0,90 % na 6 169,74 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,19 % na 4 935,99 bodu a německý DAX si připsal zisk 0,64 % na 12 310,93 bodu.
Akcie na evropských trzích v úterý nepokračovaly v pondělním růstovém trendu, a to s výjimkou německého indexu DAX, který skončil v zisku, a také v hodnocení druhého čtvrtletí a celého prvního pololetí skončil z hlavních indexů nejlépe. Investoři na trzích vyčkávají, jak se bude vyvíjet situace kolem koronaviru. Nejhůře si vedly akcie ve Velké Británii, jejíž ekonomika zaznamenala v prvním čtvrtletí největší propad od roku 1979.
Za celý červen si index STOXX Europe 600 připsal zisk 1,73 %, za druhý kvartál vydělal 14,44 % a za celý půlrok ztratil 13,41 %. Britský index FTSE 100 přidal v červnu zanedbatelných 0,05 %, za druhé čtvrtletí přidal 10,89 % a za první půlrok odepsal 18,68 %. Francouzský CAC 40 skončil v červnu se ziskem 3,64 %, od dubna přidal 12,73 % a za prvních šest měsíců roku 2020 odepsal 17,49 %. Německý DAX vzrostl v červnu o 6,25 %, druhé čtvrtletí skončil se ziskem 25,42 % a za celý první půlrok ztratil 7,08 %.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Britská ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku, tedy v období, než se plně projevil vliv pandemie nemoci covid-19, klesla nejvíce od roku 1979. Hrubý domácí produkt se od ledna do března snížil v porovnání s předchozím čtvrtletím o 2,2 procenta. Vyplývá to z konečných údajů, které v úterý zveřejnil britský statistický úřad ONS. Konečné údaje jsou o něco horší než předběžné z konce května, které počítaly s poklesem o dvě procenta.
- Německá bankovní společnost Commerzbank zvažuje, že propustí dalších sedm tisíc ze svých zhruba 40 tisíc zaměstnanců. K tomu se chystá uzavře až 400 z celkových přibližně 1000 poboček. S odkazem na firemní zdroje o tom v úterý informoval list Börsen-Zeitung. Přesný rozsah úsporných opatření zatím není znám, protože část vedení nevěří, že by takové škrty byly proveditelné, poznamenala k tomu agentura Bloomberg.
- Bulharský regulátor udělil místním společnostem ČEZ pokutu ve výši 4,4 milionu leva (60 milionů Kč) za zneužití dominantního postavení na trhu. V roce 2016 měl ČEZ podle regulátora uzavřít smlouvu s platební společností Fast Pay, kterou následně vypověděl a předjednal tak, že na ní Fast Pay nerealizovala žádný zisk. Fast Pay pak byla podle stížnosti donucena smlouvu podepsat, aby neztratila velkou část svých klientů. ČEZ jakékoliv pochybení odmítá a pravděpodobně se odvolá.
- Norské nízkonákladové aerolinky Norwegian Air stornovaly u Boeingu zakázku za zhruba deset miliard dolarů. Po americkém výrobci budou navíc požadovat odškodné za to, že letadla 737 MAX nemohla do vzduchu. Firma se sídlem v Oslu to uvedla ve svém úterním sdělení.
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červnu zrychlilo na 0,3 procenta z květnových 0,1 procenta.Největší podíl na tom měl růst cen potravin, alkoholu a tabáku, vyplývá z rychlého odhadu, který v úterý zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V červnu začaly evropské země rušit omezení, jejichž cílem bylo zabránit šíření nemoci covid-19.
- Aerolinky Scandinavian Airlines (SAS) dostanou od svých většinových akcionářů na přežití koronavirové krize 14,25 miliardy švédských korun (přes 36 miliard korun).Výměnou se zavázaly v příštích letech výrazně snížit provozní náklady a zrušit pět tisíc pracovních míst. Letecká společnost to uvedla ve svém úterním sdělení.
- Letecká společnost Air France plánuje do dvou let propustit více než 7500 lidí. Reaguje tím na nebývalý pokles poptávky po létání vyvolaný koronavirovou krizí. S odkazem na zdroje v odborových organizacích o tom v úterý informuje web BFM TV spolu s agenturou AFP. Firma nyní zaměstnává asi 45 tisíc lidí.
- Britský premiér Boris Johnson plánuje zmírnit negativní dopady pandemie na ekonomiku zvýšenou výstavbou. V projevu, při kterém měl před sebou nápis Build Build Build (Stavět, stavět, stavět), například slíbil, že vláda urychlí investice do infrastrukturních projektů za pět miliard liber. Řekl, že právě teď je vhodný čas na to, aby Britové byli ambiciózní a věřili ve svou zemi.
Zdroj: CNBC, Reuters, MarketWatch