Experti radí: Na co ve druhém pololetí vsadit, a od čeho dát naopak ruce pryč

Evropské síťové služby a těžaři zlata "in", americké automobilky nebo Twitter "out". I tak by k pravidelnému pololetnímu přeskupení portfolia přistoupili experti oslovení Investičním webem. I napříště podle nich budou hlavními hybateli trhů centrální banky a nastartované oživení ekonomiky. Jejich názory na to, kde konkrétně díky tomu hledat to nejzajímavější, se ale liší. Trvalkou, na níž se shodnou, je jen potenciál rostoucí americké ekonomiky.
Které trhy budou v 2H2014 patřit mezi vítěze? Španělsko, Británie, ale také Indie
Jakub Skryja (Verdi Capital): S ohledem na poslední kroky centrálních bank, zejména ECB, se nadále naskýtají zajímavé příležitosti v Evropě, převážně na periferii, kde v této souvislosti vyzdvihujeme zejména Španělsko. Společnosti z této oblasti by totiž měly být hlavními příjemci levných peněz.
Petr Hlinomaz (BH Securities): Stále by to měly být USA. Brzdná dráha Fedu v tištění peněz je ještě dostatečně dlouhá a zdá se, že vydrží minimálně do konce roku, aby banka něčím nevyděsila trhy. Na zvyšování úrokových sazeb dojde patrně až v polovině příštího roku, navíc i tak předpokládáme, že bude spíše symbolické. V rámci evropských trhů by nemusela být špatná sázka na Británii, kde kombinace výraznějšího ekonomického oživení a pravděpodobného posilování libry dává londýnským titulům slušné vyhlídky.
Martin Krajhanzl (Česká spořitelna): Z hlavních trhů preferujeme americké akcie. V ocenění těch evropských je už započítáno očekávané oživení evropské ekonomiky, což se odráží v očekávaném výrazném meziročním růstu zisků v následujících čtyřech čtvrtletích. Z rozvíjejících se trhů nadále preferujeme indické a brazilské akcie.
David Brzek (Fio banka): Rozvíjející se trhy se v první polovině roku vyvíjely lépe než vyspělé ekonomiky. Domnívám se, že tento trend bude pokračovat i v průběhu druhého pololetí.
Které sektory v 2H2014 investorům vydělají? Energetika, těžaři nebo evropské pojišťovny
Jakub Skryja (Verdi Capital): V kontextu kroků ECB by mohly být zajímavé společnosti, které mají větší finanční páku a mohou se nyní levněji refinancovat. Jde například o věčně zadlužený stavební sektor. Dále by se investoři mohli zaměřit na dividendové tituly, jejichž atraktivita v době ultra nízkých úrokových sazeb roste. Příkladem jsou evropské síťové služby a pojišťovny, které se v porovnání s ostatními sektory obchodují při atraktivních valuacích.
Petr Hlinomaz (BH Securities): Mohl by to být energetický sektor. Kromě ekonomického oživení v Evropě se na podzim očekává další jednání o osudu evropského systému emisních povolenek, což by mohlo zvýšit zájem investorů právě o tento sektor.
Martin Krajhanzl (Česká spořitelna): Oživení je patrné u cen průmyslových komodit. Z toho by po delší době mohli profitovat jejich těžaři a dodavatelé těžební techniky a služeb.
David Brzek (Fio banka): S pokračujícím oživováním americké ekonomiky bych se ve větší míře zaměřil na cyklické sektory. Svoji výkonnost ve druhé polovině roku mohou vylepšit průmyslové podniky nebo společnosti ze sektoru základních materiálů. Za pozornost také stojí těžaři zlata, s poklesem cen této komodity v posledních letech totiž došlo k zastavení řady rozvojových projektů, což bude při obnovené poptávce tlačit na růst ceny.
Kterým investicím se v 2H2014 vyhnout? Americkým technologiím, dluhopisům a Rusku
Jakub Skryja (Verdi Capital): Myslíme si, že je nadále z fundamentálního hlediska dobré se vyhnout některým americkým technologickým společnostem, jejichž valuace jsou i po korekci astronomické. Mezi ně patří Twitter, Facebook nebo Tesla. Dalším rizikovým sektorem zůstávají evropské banky, které na podzim čeká revize aktiv. Mnohé z nich navíc zatěžují vleklé soudní spory. Příkladem jsou BNP Paribas a Deutsche Bank.
Petr Hlinomaz (BH Securities): Zatím asi stále nelze doporučit standardní dluhopisové investice, a to vzhledem k velmi nízkým výnosům.
Martin Krajhanzl (Česká spořitelna): Opatrní jsme v případě dosud velmi dobře se vyvíjejícího automobilovému sektoru ve Spojených státech. Důvodem jsou nejvyšší zásoby od roku 2006, které jsou okolo čtvrtiny aktuálních ročních prodejů, a také zhoršující se kvalita úvěrů na koupi automobilu. Navíc má na tento sektor negativní vliv i aktuálně vyšší cena ropy.
David Brzek (Fio banka): Ruské akcie zažily v průběhu první poloviny roku kvůli událostem na Ukrajině výrazný pohyb. Rychlý propad vystřídala podobně rychlá korekce a akcie jsou v podstatě zpět. Na aktuálních úrovních bych tak byl s otvíráním nových pozic obezřetný. Politická nejistota totiž zůstává nadále relativně vysoká.
Aktuality
