US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Fed podle očekávání snížil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Měnový výbor centrální banky USA v září podle očekávání snížil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu, stejně jako na konci července, tentokrát do rozpětí 1,75-2,00 %. Je to druhé snížení úroků od prosince 2008, kdy světová ekonomika čelila nejhorší krizi od 30. let 20. století.

Pro snížení základní sazby o čtvrt procentního bodu hlasovalo sedm členů měnového výboru Fedu. Dva členové chtěli sazbu ponechat beze změny, zatímco jeden byl pro její snížení o 50 bazických bodů. Podle agentury AFP tak byly rozpory mezi členy výboru největší za tři roky. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci potvrdil, že názory činitelů banky na budoucí postup jsou roztříštěné.

Od základní úrokové sazby Fedu se odvíjejí úvěrové náklady podniků i spotřebitelů. To znamená, že s poklesem sazeb vklady v bankách bývají méně úročeny, zatímco dlužníkům se zlevňují půjčky.

Nová makroekonomická prognóza

Fed ve středu rovněž mírně zvýšil odhad letošního růstu ekonomiky USA, na 2,2 % z dříve předpokládaného tempa 2,1 %. V příštím roce by se HDP USA měl zvýšit o 2 %, v roce 2021 o 1,9 % a v roce 2022 o 1,8 %. Prezident Donald Trump přitom slíbil, že zajistí, aby ekonomika dlouhodobě rostla zhruba 3% tempem. Inflace by podle nové prognózy letos měla dosáhnout 1,5 %, příští rok by růst cen měl zrychlit na 1,9 % a v letech 2021 a 2022 by měl být 2%.

Fed - makroekonomická prognóza (září 2019)

Predikce vývoje sazeb očekává setrvání základního úroku na současné úrovni do konce roku 2020. Poté by úroky měly opět začít postupně růst, a to v delším horizontu sahajícím za rok 2022 až ke 2,5 %.

Trump se snaží Fed přimět k výraznějšímu snižování úroků, které by podle něj kromě podpory ekonomiky přineslo také pokles nákladů na správu státního dluhu. Minulý týden vyzval ke snížení úroků "na nulu, nebo ještě níže".

Po středečním rozhodnutí Fedu dal Trump opět najevo, že považuje přístup centrální banky ke snižování úroků za nedostatečně důrazný. "Powell a Fed opět selhávají. Žádná kuráž, žádná soudnost, žádná vize," napsal prezident na Twitteru.

Fed - dot plot (září 2019)

Tisková konference Jeromea Powella

Fed v prosinci 2015 po téměř deseti letech obnovil zvyšování úroků. Od té doby sazby stouply devětkrát, z toho jen za loňský rok čtyřikrát. Původně se čekalo, že zvyšování úroků bude pokračovat, na začátku tohoto roku ale Fed cyklus zvyšování úrokových sazeb zastavil kvůli obavám ze zpomalení hospodářského růstu v USA i v zahraničí.

Centrální banka USA také k 1. srpnu, tedy o dva měsíce dříve, než původně plánovala, zastavila prodeje cenných papírů ze své bilance. Rozhodnutí podporuje její snahu o plošné uvolnění měnové politiky.

Inflace v srpnu klesla na 1,7 %, růst HDP v druhém čtvrtletí zpomalil na 2 %

Tempo růstu ekonomiky Spojených států v letošním druhém čtvrtletí kleslo na 2 % z 3,1 % v prvním kvartálu. Za celý loňský rok ekonomika vzrostla o 2,9 %, celoroční růst tak zrychlil z předloňských 2,2 %, byl nejprudší za poslední tři roky a dostal se k 3% úrovni, již si stanovila za cíl administrativa Donalda Trumpa.

Index spotřebitelských cen ve Spojených státech v srpnu meziročně stoupl o 1,7 % po růstu o 1,8 % v předchozím měsíci. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,1 % po růstu o 0,3 % v červenci. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, stoupla v meziročním srovnání na 2,4 % z 2,2 % v červenci.

Zdroj: ČTK, Fed

Americká ekonomikaCentrální bankyFedPodpora ekonomikySpojené státy americké (USA)Úrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná