Goldman Sachs: Pokračování války na Ukrajině může vyvolat globální recesi a tato tři odvětví budou narušením dodávek trpět nejvíce
Pokračující ruská invaze na Ukrajinu může vést k dalšímu přímému i nepřímému (v důsledku sankcí) narušení dodavatelských řetězců. Americká investiční banka Goldman Sachs ve světle toho ukázala na tři sektory, které mohou takovým vývojem silně trpět.
Trhy se potýkají s řadou důsledků války na Ukrajině. Nejčastěji se zmiňuje růst cen komodit, který vede část investorů k vyhledávání bezpečných tržních přístavů v podobě amerického dolaru nebo zlata. Stále silněji zaznívají varování před prudkým hospodářským zpomalením, případně dokonce recesí.
"Ačkoli z globálního hlediska jsou dovozy z Ruska a Ukrajiny relativně malé, řada zemí a celých regionů je na surovinách (energetických, zemědělských a dalších) z těchto zemí závislá," připomínají ekonomové z Goldman Sachs. V Česku a obecně v Evropě o tom něco víme, debaty o ruském plynu a jeho (ne)odebírání jsou na denním pořádku.
Dodavatelské řetězce byly přitom již silně narušeny pandemií covidu-19, respektive opatřeními zaváděnými ve snaze šíření viru zastavit. Goldman Sachs aktuálně upozorňuje na tři oblasti, ve kterých by pokračující konflikt na Ukrajině mohl nadělat největší problémy v podobě růstu cen a poklesu ekonomické aktivity. (Pro upřesnění: pro akcie v daných sektorech jde a nadále může jít v některých případech o pozitivní vývoj, pro samotnou ekonomiku a vývoj cen z hlediska výrobců a spotřebitelů však nikoli, což může mít dlouhodobě dopad i na ceny aktiv).
Ropa a plyn
USA i Spojené království již zavedly zákaz dovozu ruských energetických surovin a velké těžební firmy jako BP nebo Shell odepisují své aktivity v Rusku. Největší světová země je přitom třetím největším producentem ropy a zajišťuje dlouhodobě zhruba desetinu globálních dodávek. Ačkoli Mezinárodní energetická agentura již představila možná opatření na zmírnění nabídkového šoku na trhu s ropou a plynem, podle Goldman Sachs jde o jednoznačnou hrozbu. Banka tak drží výhled růstu ceny barelu ropy na 135 USD v nejbližších měsících.

Auta a zpracování kovů
Válka na Ukrajině je podle Goldman Sachs velkým problémem pro automobilový průmysl. Rusko a Ukrajina totiž patří k hlavním vývozcům paládia, platiny a oceli, Rusko samotné pak také dodává zhruba 4 % hliníku. Všechny tyto kovy jsou přitom potřeba při výrobě aut. Tu mimochodem v Rusku již omezila či zastavila řada velkých automobilek.

Přeprava
Válka na Ukrajině znamená problém pro pohyb zboží. Velké přepravní společnosti (MSC, A.P. Møller – Mærsk a CMA GGM) v regionu dotčeném válkou přerušily dopravu zboží a v Černém moři nuceně kotví řada velkých kontejnerových lodí. Ať bude přeprava obnovena kdykoli, výsledkem bude minimálně dočasný růst cen dopravy i samotného zboží. Část z něj navíc tvoří různé suroviny (vedle kovů třeba pšenice nebo hnojiva), jejichž nedostatek se dále propisuje do cen koncových výrobků.
