MONETA vykázala za první čtvrtletí čistý zisk 731 milionů Kč, výsledek negativně ovlivnily opravné položky

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za první čtvrtletí čistý zisk 731 milionů Kč. Meziročně tak bance zisk klesl o 25,6 % z 983 milionů Kč. MONETA vykázala růst provozního zisku, výsledek na úrovni čistého zisku ovšem ovlivnila negativně tvorba opravných položek v souvislosti s koronavirovou krizí.

Čistý úrokový příjem se Monetě zvýšil o 4,9 % na 2,04 miliardy Kč, čistý výnos z poplatků a provizí stoupl o 4,3 % na 486 milionů Kč a čistý zisk z finančních operací vyskočil o 274 % na 374 milionů Kč. Celkové provozní výnosy společnosti v prvním kvartálu stouply o 14,7 % na 2,92 miliardy Kč. Výrazný růst provozního zisku (31 %) byl podpořen mimořádnými výnosy z prodeje části dluhopisového portfolia (277 milionů Kč).

Provozní náklady se Monetě v prvním čtvrtletí snížily meziročně o 0,2 % na 1,33 miliardy Kč. Personální náklady klesly o 1,8 % na 536 milionů Kč a administrativní náklady spadly o 6,9 % na 297 milionů Kč. Hodnota depreciací a amortizací se zvýšila o 4,5 % na 257 milionů Kč, regulatorní platby stouply o 9,4 % na 152 milionů Kč a ostatní provozní náklady se zvýšily o 5,9 % na 90 milionů Kč.

Opravné položky dosáhly 684 milionů Kč

Banka zvýšila úroveň tvorby opravných položek na úvěrové ztráty na celkem 684 milionů korun. V souvislosti s revizí makroekonomického výhledu a zvýšeným rizikem pro klienty žádající moratorium na splátky byla nucena vytvořit dodatečné opravné položky ve výši 475 milionů korun.

Bilance hrubých retailových úvěrů se meziročně zvýšila o 19,2 % na 92,8 miliardy Kč, a to mimo jiné díky růstu hypotéčních úvěrů o 38,3 % na 46,9 miliardy Kč. Bilance hrubých úvěrů poskytnutých podnikům se meziročně zvýšila o 5,8 % na 68,4 miliardy Kč, z toho objem úvěrů pro malé firmy se zvýšil o 40,4 % na 7,2 miliardy Kč.

Čistá úroková marže dosáhla v prvním čtvrtletí 3,6 % oproti 3,8 za loňský rok. Společnost má nadále silnou kapitálovou pozici, poměr Tier 1 dosahoval na konci prvního čtvrtletí 17,4 %, na konci roku 2019 byl na úrovni 16,4 %.

Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci prvního čtvrtletí 80,8 %, na konci roku 2019 byl 86,2 %. Podíl nesplácených úvěrů se meziročně snížil o desetinu procentního bodu na 1,9 %, proti konci loňského roku naopak o desetinu procentního bodu vzrostl.

"I přes nečekanou krizi MONETA dále plní své strategické cíle. Jako banka jsme se dokázali vyrovnat se všemi opatřeními a čelit výzvám, udrželi jsme banku v chodu a zároveň chránili své zaměstnance i klienty. Zachovali jsme si obezřetnost, ve které budeme pokračovat. Věříme, že tato krize nás ve střednědobém horizontu učiní silnějšími a úspěšnějšími," uvedl ve výsledkové zprávě generální ředitel a předseda představenstva skupiny MONETA Tomáš Spurný.

Za celý rok MONETA čeká provozní výnosy 11,6 miliardy korun

Ve výhledu pro letošní rok MONETA uvedla, že očekává celkové provozní výnosy 11,6 miliardy korun. Náklady by podle banky měly dosáhnout 5,4 miliardy korun a náklady na rizika by se měly pohybovat mezi 170 a 185 bazickými body ve vztahu k průměrnému objemu celkového úvěrového portfolia. Dosud banka počítala s provozními výnosy 12,5 miliardy korun. Dividendovou politiku plánuje banka revidovat v třetím čtvrtletí s ohledem na aktuální ziskovost, kapitál a likviditu banky. "Z důvodů nejasností ekonomických důsledků pandemie covidu-19 byl rovněž pozastaven zpětný odkup akcií," uvedla také společnost.

Během konferenčního hovoru management Monety uvedl, že banka zaúčtuje mimořádný zisk plynoucí z vyšší účetní hodnoty akvírované společnosti Wüstenrot CZ oproti zaplacené ceně. Tento zisk se bude pohybovat mezi 500 a 825 miliony Kč. Zdůraznil také, že celoroční výhled provozních výnosů na úrovni 11,6 miliardy korun je spíše konzervativní a skutečný výsledek může být lepší. Výhled zahrnuje očekávané snížení základní sazby ČNB na nulu a výše zmíněný zisk z akvizice ve výši 500 milionů Kč. Management ve druhé polovině roku také přehodnotí odložení finální dividendy ze zisku za rok 2019, a pokud to regulátor umožní, udělá vše pro to, aby tato dividenda byla vyplacena.

Výsledky jsou navzdory růstu opravných položek pozitivní, dividenda stále ve hře

"Z našeho pohledu jsou zveřejněné informace pozitivní. Provozní úroveň v prvním čtvrtletí byla oproti odhadům lepší a nebyla výrazně zasažena dopady covidu-19. Také výhled pro celý rok je s očekávaným 10% růstem provozních výnosů poměrně optimistický a nenaznačuje, že by se měly naplnit negativní scénáře, které vzhledem k výraznému propadu ceny akcií někteří investoři očekávají. Zároveň vidíme šanci, že pokud to regulátor dovolí, banka ještě do konce roku přehodnotí pozastavení výplaty dividendy a dříve slíbenou dividendu vyplatí," napsal analytik Milan Lávička z J&T Banky.

"Ziskovost byla v prvním čtvrtletí dobrá a nad očekáváním. Částečně to bylo podpořeno prodejem dluhopisů za 277 milionů korun. Na druhou stranu byly vyšší než očekávané náklady na tvorbu opravných položek, zejména kvůli zhoršenému ekonomickému výhledu (to vysvětluje asi 120 bazických bodů z celkového růstu o 173 bazických bodů). Celkové příjmy a provozní zisk byly solidní, zatímco provozní náklady mírně meziročně klesaly. Očekáváme, že MONETA se bude nadále prezentovat dobrou kontrolou nákladů a jejich možnou úsporou, aby podpořila ziskovost po dobu krize," doplnil analytik Thomas Unger z Erste.

"Zveřejněná čísla byla, co se týká výnosů, zhruba o 9 % lepší než naše očekávání. A o 24 % u provozního zisku. Nicméně vzhledem k nejistotě týkající se dalšího vývoje pandemie ponecháváme nyní naše prognózy a doporučení beze změny. Z pohledu hospodaření je teď hlavním rizikem podstatný propad ekonomiky s následným snižováním úrokových sazeb, což by mělo negativní dopad na úvěrovou aktivitu a úrokové výnosy," napsal analytik Bohumil Trampota z Komerční banky.

V polovině března banka oznámila, že s ohledem na nepředvídatelnou situaci způsobenou pandemií nemoci covid-19 nevyplatí druhou část dividendy za loňský rok. Čistý zisk si ponechá. MONETA také uvedla, že se nyní zaměří na přehodnocení svých strategických cílů a bude se snažit o minimalizaci negativního dopadu dynamicky se vyvíjející situace.

Odklad splátek dosud u úvěrů a hypoték v objemu 30,5 miliardy Kč

V pondělí pak MONETA uvedla, že v souvislosti s koronavirem umožnila dosud odklad splátek z poskytnutých úvěrů a hypoték v objemu 30,5 miliardy Kč. Tento objem zahrnuje banku i dceřiné společnosti včetně nedávno akvírované stavební spořitelny a hypotéční banky Wüstenrot. Největší zájem o odklad splátek mají živnostníci, jejichž odklady tvoří 23,5 % z celkového portfolia banky. Spotřebitelské úvěry tvoří asi 15 % a odklad splátek hypoték asi 11 %.

MONETA Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016, jméno se z dřívějšího GE Money Bank změnilo v souvislosti se vstupem banky na burzu v květnu téhož roku. Akcionářská struktura je poměrně roztříštěná, podíl českých drobných akcionářů se pohybuje kolem 12 %.

Zdroj:
MONETA Money Bank, ČTK
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat