O2 Czech Republic v třetím čtvrtletí stoupl zisk o 1,4 % na 1,48 miliardy korun, od začátku roku firma vydělala přes čtyři miliardy

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic v třetím čtvrtletí vydělala 1,48 miliardy korun, meziročně o 1,4 % více. V období od ledna do září firmě čistý zisk stoupl meziročně o 2,5 % na 4,11 miliardy korun. Výnosy se společnosti za první tři čtvrtletí zvýšily meziročně o 0,7 % na 27,94 miliardy korun. Hospodářské výsledky negativně ovlivnilo předprázdninové zrušení roamingu v EU, kvůli kterému firmě vzrostly náklady.

V samotném třetím čtvrtletí výnosy O2 dosáhly 9,43 miliardy korun, to značí meziroční pokles o 0,9 %. Zisk EBITDA firmě v období od července do září klesl o 3,2 % na 2,71 miliardy korun a EBITDA marže se snížila o 0,7 procentního bodu na 28,8 %.

"Od června do září zákazníci, kteří vycestovali v rámci Evropy, provolali dvakrát více minut a spotřebovali sedmkrát více dat než loni. Kvůli tomuto nárůstu musíme strpět vyšší související náklady v celkové výši stovek milionů korun, které musíme platit zahraničním operátorům, ale které zároveň nemáme možnost plně naúčtovat do svých výnosů," uvedl finanční ředitel O2 Tomáš Kouřil.

Takový vývoj je v souladu se závěry analýzy ČTÚ, která uvádí, že nová regulace, respektive zrušení roamingu v rámci EU může mít negativní dopad na hospodaření operátorů nebo může v budoucnu vést k zvýšení vnitrostátních cen.

Vyšší náklady spojené s roamingem se O2 dařilo kompenzovat vyššími příjmy z tradičních růstových oblastí, mezi které patří mobilní data a placená televize, a nově i prodejem finančních služeb, které letos zatím vygenerovaly výnosy téměř 130 milionů korun.

Pokračující růst mobilního segmentu a další pokles segmentu pevných linek

Výnosy v mobilním segmentu v ČR vzrostly za prvních devět měsíců roku o 3,5 % na 14,8 miliardy korun. Celkový počet mobilních zákazníků O2 Czech Republic se na konci září pohyboval kolem 4,917 milionu, což bylo zhruba stejně jako před rokem. Počet zákazníků smluvních služeb se zvýšil o 1,6 % na 3,383 milionu. Už 61 % telefonů v síti O2 spadá do kategorie chytrých zařízení a 42 % podporuje technologii 4G LTE. Průměrný výnos na zákazníka (ARPU) se v mobilním segmentu v ČR zvýšil o 1,3 % na 292 korun.

Výnosy v segmentu pevných linek v ČR klesly v období od ledna do září meziročně o 6,9 % na osm miliard korun, růstovou oblastí naopak zůstává O2 TV. Počet zákazníků O2 TV se meziročně zvýšil o 4,5 % na 230 tisíc. Počet zákazníků služby Internet na doma bez ohledu na použitou technologii dosáhl 771 tisíc, počet zákazníků pevného internetu xDSL se snížil o čtyři procenta na 742 tisíc. Počet rychlejších přípojek pevného internetu VDSL se zvýšil o desetinu na 528 tisíc. Počet pevných hlasových linek klesl o 13 % na 635 tisíc.

Na Slovensku stouply provozní výnosy dceřiné firmy O2 Slovakia během prvních devíti měsíců roku v přepočtu o šest procent na 5,23 miliardy korun. Počet mobilních zákazníků na Slovensku se zvýšil o 2,8 % na 1,916 milionu, z toho počet zákazníků smluvních služeb vzrostl o 6,9 % na 1,118 milionu.

Analytici: Zrušení roamingu nemělo na výsledky zásadní dopad

"Výsledky O2 za třetí čtvrtletí překonaly na všech úrovních naše i tržní odhady. EBITDA marže sice meziročně klesla na 28,8 %, i tak ale byla nad očekáváním. Růst nákladů kvůli zrušení roamingu v Evropské unii byl částečně kompenzován úspěšným prodejem finančních služeb. K celoročnímu výhledu management nic neuvedl. Celkově představené výsledky hodnotíme příznivě a očekáváme pozitivní reakci akcií. Na ziskovost O2 bude nadále nepříznivě dopadat zrušení roamingových poplatků, na druhou stranu ale čekáme pokračování pozitivního vývoje zákaznické báze, vyšších útrat za datové služby a rostoucích výnosů z finančních služeb," uvedl analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

"V rámci jednotlivých segmentů nás nejvíce pozitivně překvapil výsledek v mobilním segmentu (za 3Q +3,4 % na pět miliard korun), který i přes zrušení mobilních roamingových poplatků v rámci EU dokázal vykázat růstovou tendenci. Největší rozdílovou položkou vůči naší projekci byl prodej mobilních přístrojů, kde firma za třetí čtvrtletí inkasovala 449 milionů korun proti našemu očekávání 400 milionů korun. V této souvislosti ale upozorňujeme, že přechod na moderní přístroje zřejmě nebude probíhat současným tempem věčně. Ostatní segmenty tržeb dopadly dle očekávání," doplnil analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Společnost O2 Czech Republic vlastní s majoritním podílem zhruba 80 % investiční skupina PPF, jedna z největších investičních skupin ve střední a východní Evropě. Hlavním majitelem skupiny PPF je nejbohatší Čech Petr Kellner.

Zdroj:
O2 Czech Republic, ČTK
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat