Odkvétající ekonomika: Vzkaz od firem a další kotrmelec Fedu

Výsledková sezóna, především ta v USA, zatím kreslí lepší obrázek hospodaření firem, než očekávali analytici. Americké akcie i díky tomu vystoupaly na nové historické rekordy. Geopolitické hrozby sice nadále visí nad světovou ekonomikou, americká centrální banka ale ve svém červencovém vyjádření naznačila, že zahraniční rizika mírně ustoupila. Někdo je tady vedle, ale kdo?
Hodnotit v pár větách hospodaření stovek a tisíců firem není tak úplně jednoduché. Statistika je ale jasná - ziskovost firem meziročně nadále klesá, byť o něco méně, než se před zahájením výsledkové sezóny myslelo. Americké banky například příjemně překvapily, jejich zisky ale mimo jiné byly lepší díky divizím obchodování, které nevydělávají na nikom jiném než na investorech. A ti se právě v důsledku řady nejistot ve světové ekonomice pustili do zajišťování.
Některé velké firmy z ropného sektoru (Halliburton, Schlumberger) mluvily o konci medvědího trendu na trhu s černým zlatem, ovšem Chevron a ExxonMobil zaostaly za odhady a Caterpillar se vyjádřil v tom smyslu, že zatím stále nevidí pomyslné světlo na konci tunelu. Aerolinky varují před možným poklesem cen letenek, a tedy vlastních zisků, a to v důsledku klesající důvěry v ekonomiku - výdaje na cestování bývají jedny z prvních, které omezují jak běžní spotřebitelé, tak firmy. Světlým bodem ve firemním sektoru zůstávají technologie, firmy jako Facebook, ale také Alphabet nebo Apple překonaly odhady trhu.
Pomalejší ekonomika, centrální banky v hlavní roli
"Výsledková sezóna v USA zatím potvrzuje celkový makroekonomický obrázek. Globální hospodářství zpomaluje, je to patrné v podstatě ve všech velkých ekonomikách," shrnuje situaci Peter Garnry, hlavní akciový stratég Saxo Bank. Na mysli má z posledních dnů mimo jiné klesající indexy nákupních manažerů, překvapivě slabý růst amerického HDP, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a také stále velice nízkou (pokud ne zápornou) míru inflace.
Právě o vyšší inflaci usilují centrální banky napříč vyspělým světem. ECB zatím ve svém boji není příliš úspěšná, snaží se alespoň motivovat banky k většímu poskytování úvěrů firmám a spotřebitelům. Bank of Japan má plné ruce práce s domácí ekonomikou a silným jenem, ke kterému jako k oáze bezpečí utíkají světoví investoři, kdykoli se rozvlní geopolitické moře (brexit a stav EU jako celku, terorismus, migrační krize, válečné konflikty a tak dále). Bank of England teď bude řešit své nové domácí úkoly, mimo trh s librou se s ní proto nedá příliš počítat.
No a nakonec je zde Fed s ukázkovou holubicí Janet Yellenovou v čele. Jakkoli se možná američtí guvernéři snaží, výhled politiky americké centrální banky je hodně nečitelný. Kredibilita instituce byla v posledních letech vícekrát pošlapána, naposledy v souvislosti s plány na zvyšování sazeb, které po loňském prvním posunu základního úroku zasekly na mrtvém bodě. Dolar sílící podobně jako japonský jen v důsledku globálních rizik odrazuje Fed od dalšího zpřísňování měnové politiky, protože americké hospodářství nemusí takový vývoj ustát.
Na oživení si počkáme
Slova Fedu o "menších obavách z globálního vývoje" je proto potřeba chápat jako opatrný signál, snad vyjádření naděje v lepší zítřky. Banka by asi ráda šla s úroky výše, protože aktuálně by v případě nečekané recese v USA prakticky nebyla schopna podepřít ekonomiku (záporné sazby jsou samozřejmě ve hře, stejně jako obnovení odkupů aktiv, aby ale ještě bylo co kupovat). Většina trhu nyní nadále nepočítá se zvyšováním sazeb v letošním roce, zástupci Fedu drží linii a sveřepě deklamují jedno až dvě posunutí úroků na vyšší úrovně.
"Ekonomický výhled je nadále hodně zamračený. Solidní zprávy o hospodaření firem jsou solidní především díky ještě horším očekáváním. Aktuální výsledková sezóna zatím neukazuje na zlepšení, ve které doufají optimisté mezi ekonomy," uzavírá Garnry. Spotřebitelé v USA jsou sice relativně optimističtí, firmy ale neinvestují a hledí do budoucna s opatrností. V ostatních rozvinutých regionech je ekonomika ještě pomalejší, přičemž "bezpečné výnosy" v podobě úroků ze státních dluhopisů jsou mizivé, mnohdy záporné. Investoři tolerující vyšší riziko by se proto možná po několika skromnějších letech měli podívat na někdejší hit portfolií - emerging markets -, jakkoli právě mladým trhům silný dolar v posledních letech příliš nesvědčil.
Aktuality
