Přijde to v prosinci? Deutsche Bank jde proti stádu z Wall Street vedenému Goldman Sachs a očekává snížení objemu QE

Možná to ani není tak důležité, protože podpora ekonomiky ze strany Fedu v prosinci určitě neskončí. 10 miliard USD měsíčně není vzhledem k objemu již odkoupených dluhopisů a hypotéčních zástavních listů také žádnou revolucí. I tak se ale stratég z Deutsche Bank Joe LaVorgna (a několik dalších odvážlivců) vymezil proti stádu svých kolegů z největších bank na Wall Street. Očekává totiž takzvaný "tapering" již od prosincového zasedání FOMC.

Fed aktuálně odkupuje vládní dluhopisy USA v objemu 45 miliard USD měsíčně a hypotéční zástavní listy (MBS) za 40 miliard USD měsíčně. Po silných datech z trhu práce za listopad Wall Street upravila svůj výhled na další kroky Fedu, stále ale převažuje názor, že k omezování podpory ekonomiky dojde až v příštím roce.

Zářijové důvody pro ponechání QE beze změny pominuly

Joe LaVorgna z Deutsche Bank připomíná situaci ze září, kdy většina trhu očekávala, že Fed zahájí svůj "exit", ale banka šokovala ponecháním objemu odkupovaných dluhopisů beze změny. "V září se guvernéři rozhodovali na základě čtyř hlavních faktorů - potenciálního zhoršení vývoje na realitním trhu, zpomalení tvorby pracovních míst, očekávání možných problémů na politické scéně v souvislosti s dluhovým stropem a reakce trhu, který si mohl postupné utahování penězovodů spojit s budoucím zvyšováním sazeb. Od září ale došlo ve všech čtyřech případech ke zlepšení nebo vyjasnění situace," tvrdí.

Stratég z Deutsche Bank očekává snížení objemu odkupovaných dluhopisů o 10 miliard na 35 miliard USD měsíčně, objem odkupů MBS by měl podle něj v prosinci zůstat beze změny. "Fed ale ujistí trh, že tapering, tedy utahování kohoutku dodávané likvidity, není totéž co tightening, tedy zpřísňování politiky. Banka proto zkonkretizuje svůj výhled nastavení úrokových sazeb na rekordně nízké úrovni, například navázáním na 6% míru nezaměstnanosti," odhaduje LaVorgna.

Nyní je hranice míry nezaměstnanosti pro omezování podpory ekonomiky ze strany Fedu stanovena na 6,5 %. Banka podle stratéga zaktualizuje svůj výhled na trh práce. "Nyní Fed očekává v roce 2015 míru nezaměstnanosti mezi 5,9 a 6,2 %, v roce 2016 pak 5,4 až 5,9 %," doplňuje LaVorgna.

Omezení QE bude minimální. Goldman Sachs s ním nepočítá vůbec

Se zahájením ústupu od programu kvantitativního uvolňování již na prosincovém zasedání FOMC souhlasí například Greg Valliere z Potomac Research Group. "Bude to hodně těsné, ale podle mě je nyní šance 6 ku 4, že Fed zahájí tapering již na prosincovém zasedání. Snížení objemu odkupovaných dluhopisů ale bude spíše kosmetické, řekněme testovací," upozorňuje Valliere na fakt, že Fed nechce vyvolat na trhu vlnu silných výprodejů. Tento názor sdílí také Chris Rupkey z Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ.

Peníze z QE přitom v posledních letech vynesly americké akcie na rekordní maxima, výnosy amerických dluhopisů letos na jaře naopak srazily na minima.

Většina trhu nadále předpokládá, že se v prosinci s programem Fedu na podporu ekonomiky hýbat nebude. V čele zastánců původního scénáře (tapering nejdříve v lednu, nejspíše ale v březnu 2014) je Goldman Sachs. Více už David Mericle, ekonom Goldman Sachs se zaměřením na americkou ekonomiku: "Pro trvání na původní myšlence omezování QE v roce 2014 máme tři důvody - ekonomická data, komunikaci a očekávání." Co konkrétně má na mysli?

Ekonomická data: Údaje z americké ekonomiky od října doteď jsou přinejlepším smíšená. Hlavním pozitivem je tvorba nových pracovních míst okolo 200 tisíc měsíčně. Fed ale dbá také na inflaci, která v posledních měsících znatelně klesá.

Komunikace: Goldman Sachs počítá s tím, že případný tapering Fed doprovodí přesnějším výhledem své měnové politiky a zlepšením odhadu vývoje americké ekonomiky. Poslední Béžová kniha ale nic takového ani nenaznačila.

Očekávání: Trh očekává nyní prosincové zahájení omezování podpory ekonomiky ve větší míře než před dvěma týdny, ale stále jde o menšinový názor. A názor trhu Fed nebere na lehkou váhu. Goldman Sachs nevěří, že guvernéři připraví investorům "jestřábí" překvapení. Navíc by to znevěrohodnilo jednu ze dvou "latěk", které před sebe v rozhodování Fed postavil, a sice tu inflační.

Od prosincového zasedání FOMC tak Goldman Sachs a řada dalších velkých finančních domů očekává především mírnou změnu ekonomického výhledu, především snížení odhadu inflace i míry nezaměstnanosti. "Projekce růstu HDP by mohla být naopak revidována mírně výše," uzavírá Mericle.

Zdroj: Deutsche Bank, Goldman Sachs, Bloomberg, WSJ

Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat