Průzkum: Jak se Češi obávají o dostupnost vlastního bydlení?

Nejčerněji vnímají své šance na vlastní bydlení kvůli dopadům koronavirové krize obyvatelé Jihočeského kraje. Na Karlovarsku třetina lidí požádala o snížení nájmu.

Koronavirová krize zkomplikovala Čechům plány na vlastní bydlení. Situace se ale napříč regiony liší, ukázal průzkum Generali Investments mezi ekonomicky aktivními lidmi. Zatímco například na jihu Čech se 4 z 5 zájemců o koupi vlastního bydlení bojí, že kvůli koronaviru pro ně bude složitější na něj dosáhnout, v Olomouckém kraji stejnými obavami trpí jen 37 % oslovených. Na Karlovarsku pak lidé jako jediní ve velkém žádali o snížení nájmů. Zkusil to každý třetí nájemce.

Koronavirová krize a související pokles ekonomiky zkomplikovaly téměř třetině Čechů situaci s bydlením. Například v Praze má skoro desetina respondentů už teď problém platit nájem a dalších 15 % se bojí, že k tomu dojde v budoucnosti. V Královéhradeckém kraji pak má zase pětina lidí obavy o to, aby byla schopná splácet hypotéku.

Navzdory nepříznivé ekonomické situaci ale zatím o snížení nájmu své pronajímatele požádalo jen 6 % respondentů napříč republikou. Nejvíce nájemců, hned třetina, se pokusilo jeho výši usmlouvat v Karlovarském kraji. Všichni zdejší respondenti navíc uvedli, že majitel na jejich návrh přistoupil. Přísní naopak byli pronajímatelé v Praze, kteří vyšli vstříc pouze polovině žádostí, a to navíc jen částečně.

Odkládání koupě a problémy šetřit

Průzkum zároveň potvrdil, že drtivá většina Čechů chce bydlet ve vlastním. Před pronájmem to upřednostňuje 92 % respondentů. Téměř dvě třetiny z těch, kteří si vlastní byt nebo dům teprve chtějí pořizovat, ale mají strach, že v důsledku koronaviru to pro ně bude ještě složitější než dříve.

Pesimističtí jsou v tomto ohledu především Jihočeši (80 %). Naopak v Olomouckém kraji je to pouze 37 %. Na Pardubicku pak musela více než desetina respondentů koupi vlastního bydlení odložit a ve Zlínském kraji má zase přes 17 % zájemců v důsledku koronaviru problém na vlastní bydlení šetřit.

"V Česku dlouhodobě pozorujeme trend, kdy se lidé kvůli rostoucí ceně rezidenčních nemovitostí stále častěji rozhodují bydlet v pronájmu, ačkoli by preferovali život ve vlastním. Patrné je to zejména v Praze, Brně a dalších velkých městech, kde ceny rostou nejrychleji. Koronavirová krize tento vývoj pravděpodobně ještě posílí, protože zatímco příjmy domácností budou stagnovat nebo klesat, ceny bytů ve většině republiky stále rostou,“ říká Marek Bečička, ředitel Real Estate Generali Investments CEE.

Na poptávku Čechů po bytech a domech pak budou mít vliv i změny v jejich pracovním životě. Téměř čtvrtina respondentů v současnosti pracuje minimálně částečně z domova.

"Ačkoli takzvaný home office je zatím nejčastěji zaváděn v Praze, kde z domova aspoň částečně pracuje přes 40 % ekonomicky aktivních lidí, vliv koronaviru na pracoviště pozorujeme napříč celou zemí. Dá se očekávat, že se změny postupně propíšou nejen do trhu s kancelářskými prostory, ale právě i do poptávky po rezidenčním bydlení, protože lidé už nebudou tak vázání každodenním dojížděním do práce," dodává Bečička.

Domov jako nová kancelář

Přes čtvrtinu respondentů, kteří se chtějí výhledově stěhovat a kvůli koronaviru změnili způsob práce, v důsledku toho vybírá nové bydlení v lokalitě vzdálenější od centra, nebo dokonce v jiné obci. V Karlovarském kraji je to dokonce 60 % z nich. Ve Zlínském kraji pak chce čtvrtina z nich dbát na to, aby v novém domově měli prostor vyhrazený pro práci.

Koronavirová krize a související pokles ekonomiky se podepsaly i na finančních možnostech lidí. Čtvrtina respondentů je nyní za nájem či hypotéku ochotna platit nižší částku. U většiny z nich je ale rozdíl nižší než 2 000 korun měsíčně. O více než 5 000 korun se měsíční rozpočet na nájem či hypotéku snížil u jednotek procent respondentů.

Průzkum probíhal na konci září 2020 prostřednictvím služby Instant Research. Zúčastnilo se ho 1 084 ekonomicky aktivních lidí z České republiky.

Zdroj:
Generali Investments CEE
Česká republika
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Bydlení
Přestat sledovat
12. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
12. 6. 2021 6:51
Ekonom: Bitcoin není měna, vnímám jej spíše jako komoditu nebo předmět spekulace
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 6. 2021 12:21
Nacher: České banky jsou v dobré kondici a rostoucí ceny nemovitostí dávají smysl
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 6. 2021 17:01
Zapomenuté miliardy: Představení služby, která může i vám pomoci najít desítky i stovky tisíc korun
Akcie ČR
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Privatizace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat