Ukrajina je pro Západ "too important to fail". Alespoň krátkodobě, tvrdí expert

Ukrajina by se po případném rozštěpení nejspíše nevyhnula bankrotu, varovala nedávno agentura S&P. S tím, jak snahy východní části země o odtržení rostou, se toto varování opakuje stále častěji. Východ Ukrajiny totiž generuje nezanedbatelnou část HDP a státních příjmů, vysvětluje ekonom z vídeňské Raiffeisen Bank Günter Deuber. Pokud se ale situace nevymkne kontrole, na default zřejmě nedojde. Ve střednědobém horizontu ale může dojít na restrukturalizaci dluhu v zahraničních měnách.
Podle části odborníků čeká Ukrajinu bankrot. Druhá část jich souhlasí s tím, že to země nemá a nebude mít lehké, ale dodává, že ji Západ nenechá padnout. Jak to vidíte vy?
Pokud budeme brát v potaz pouze ekonomiku, její stav a výhled, bude to mít Ukrajina v letošním roce a s největší pravděpodobností i v tom příštím obtížné. Bude se prát s recesí, ekonomika se může propadnout až o 10 %. Vše záleží na tom, jak se bude vyvíjet situace na východě Ukrajiny, která vytváří významnou část HDP a zajišťuje velkou porci státních příjmů a fiskální pozici země. Je tedy jasné, že Ukrajina bude mít v příštích zhruba dvou letech problém s plněním svých závazků. Pokud někdo chce v této souvislosti mluvit o restrukturalizaci dluhu, měl by se zamyslet, co by to znamenalo pro Ukrajinu a pro Západ.
Čekáte tedy, že Západ ze strategických důvodů nenechá Ukrajinu padnout?
Všichni víme, že je bankovní sektor Ukrajiny v relativně chatrném stavu. V rozvahách bank je stále řada kostlivců souvisejících s poslední krizí. Většina bank navíc drží hodně domácích dluhopisů. Kdyby za této situace Mezinárodní měnový fond, který se snaží zemi stabilizovat, připustil default, bylo by to v podstatě v rozporu s jeho vlastními zájmy. Cílem MMF je totiž zemi přinejmenším krátkodobě stabilizovat. Alespoň v tomto horizontu je tedy jasné, že Západ i MMF budou chtít bankrotu zabránit.
Dojde na variaci Marshallova plánu, o níž se v některých kruzích spekuluje? Nebo budou podle vás v zájmu stabilizace ukrajinské ekonomiky nasazeny jiné nástroje? A pokud ano, jaké?
Pokud jde o dluh v domácí měně, může pomoci ukrajinská centrální banka. Co se týče zahraničního dluhu, peníze od MMF jistě mohou přinést určitou úlevu. Proto také v nejbližší době nečekám bankrot Ukrajiny, stejně jako nepředpokládám, že by se nyní Kyjev obrátil na své věřitele a pokusil se s nimi dohodnout restrukturalizaci dluhu. Nesmíme ale ignorovat fakt, že je míra veřejného dluhu na historickém maximu, blíží se 60 % HDP. Pokud vezmeme v úvahu, co se v zemi aktuálně děje, jde o poměrně vysokou úroveň, na trzích totiž bude muset země platit vysoké úroky.
Ve střednědobém výhledu je tedy budoucnost Ukrajiny temnější než v tom krátkodobém?
Přesně tak. Konsolidace fiskálních účtů a snížení veřejného dluhu bude velká výzva. Nevylučuji proto, že někdy během příštích třeba dvou let dojde k restrukturalizaci dluhu v zahraničních měnách. Nemusí ale jít o default jako takový, může jít o prodloužení splatnosti nebo něco podobného. V dohledné době to však, jak už jsem uvedl, nečekám. MMF má na Ukrajině své zájmy, Západ také, a navíc všichni víme – a mohli jsme to sledovat i během krize v eurozóně –, že restrukturalizace většinou přichází na pořad dne relativně pozdě.
Podobně jako v případě Řecka tedy čekáte dlouhé období nervozity a následnou ozdravnou akci?
Většinou se na začátku celého procesu většina těch, kdo nesou odpovědnost, snaží tvářit, že se nic neděje. To nic nemění na tom, že Ukrajina má problémy, které si v jistou chvíli možná vyžádají nějakou pomoc, úlevu. Domácí tvůrci politiky – a možná i ti ze světa – se ale asi stále ještě chtějí vším nějak propachtit. I v případě Ukrajiny jsme tedy zřejmě ve stavu popírání reality, a proto se nyní nic zásadního dít nebude. Nakonec ale k nějaké akci, zřejmě související s dluhem v zahraničních měnách, nejspíše dojde.
Nakonec tedy majitele ukrajinského dluhu v zahraničních měnách čeká "sestřih", jak se říkalo v souvislosti s Řeckem; stabilizaci země prostě částečně zaplatí investoři.
Ono by to dávalo smysl i z pohledu likvidity. Ukrajina má výrazný podíl zahraničního dluhu, a to jak kvůli privátnímu sektoru, tak kvůli dluhopisům v eurech, které v posledních dvou, třech letech vydala. Ty přitom vyžadují platby v zahraničních měnách, což je možné brát jako podpůrný argument pro to, že se nakonec něco stane právě v této oblasti.
Aktuality
